معماری گرافیکی ARM با نسل جدیدبا نام Mali-Cetus معرفی شد+ تصاویر

معماری گرافیکی ARM با نسل جدیدبا نام Mali-Cetus معرفی شد+ تصاویرموبایل و کامپیوتر

معماری گرافیکیARM نسل‌های قبلی پردازنده‌های گرافیکی ARM با نام‌های Mali-DP500/550/650، همگی بر مبنای یک معماری و با تفاوت‌های بسیاری جزئی طراحی شده بودند.

معماری گرافیکی ARM

معماری گرافیکی ARM با نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی خود با نام Mali-Cetus را با تمرکز ویژه بر ۴K , HDR و واقعیت مجازی معرفی کرد.

آمادگی ورود به بازار کار

اکثر دستگاه‌های اندرویدی از سیستم‌های روی چیپی استفاده می‌کنند که واحد پردازش گرافیکی آن‌ها با نام Mali, توسط شرکت انگلیسی ARM طراحی شده است.

معمولا به‌روزرسانی‌های معماری آرم شامل تغییرات اندکی روی واحد پردازش گرافیکی می‌شود؛ اما ظاهرا تغییرات معماری جدید مالی به‌قدری چشمگیر بوده است که این بار واقعا می‌توان نام «نسل جدید» بر آن گذاشت.

نسل‌های قبلی

نسل‌های قبلی پردازنده‌های گرافیکی ARM با نام‌های Mali-DP500/550/650, همگی بر مبنای یک معماری و با تفاوت‌های بسیاری جزئی طراحی شده بودند.

Cetus اما معماری کاملا جدیدی است که برای پشتیبانی از نمایشگرها یی با رزولوشن بالا, HDR, واقعیت مجازی و چندوظیفگی طراحی شده است.

این مجموعه ویژگی‌ها, پردازنده‌های گرافیکی مالی را برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ها (از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ ها گرفته تا هدست‌های VR و تلویزیون‌ها ی ۴K HDR) مناسب می‌کند.

معماری گرافیکی ARM

جزئیات معماری

ARM با معرفی Mali-Cetus, سطح بی‌سابقه‌ای از جزئیات معماری گرافیکی خود نیز منتشر کرده است.

پردازنده‌های گرافیکی جدید ARM از ۵ واحد مجزا تشکیل خواهند شد و هر کدام از این واحدها وظایف خاص , پردازش گرافیکی را بر عهده خواهد گرفت.

واحدهای به کار رفته در معماری مالی ستوس

واحدهای به‌کاررفته در معماری Mali-Cetus واحد فشردگی فریم‌بافر آرم (AFBC: ARM FrameBuffer Compression) واحد کنترل گلوبال (Global Control Unit) واحد پردازش لایه (Layer Processing Unit) واحد ترکیب (Composition Unit) واحد خروجی نمایشگر (Display Output Unit)

معماری گرافیکی ARM
واحد پردازش لایه

واحد پردازش لایه را می‌توان مهم‌ترین واحد پردازنده‌های گرافیکی جدید مالی دانست؛ مخصوصا به این دلیل که رابط , حافظه و بافر در آن قرار گرفته‌اند.

این واحد به همراه AFBC, هنگام انجام وظایفی که به‌شدت به حافظه وابسته هستند, بیشترِ بار پردازش را به دوش خواهد کشید.

واحد پردازش لایه (Layer Processing Unit)

اما از لحاظ عملی و از دید یک کاربر عادی, «واحد ترکیب» بیشترین و محسوس‌ترین تفاوت را ایجاد خواهد کرد.

این, واحد که وظیفه‌ی ترکیب و تغییر اندازه‌ی لایه‌های مختلف در رابط کاربری (UI) را بر عهده دارد, طی سالیان گذشته مرتبا, توسط ARM به‌روزرسانی شده است تا بتواند از پس پردازش رابط کاربری پیچیده‌ی اندروید بربیاید.

پردازنده‌های Cetus از , این پس می‌توانند تا ۸ لایه را ترکیب کنند و با استفاده از ۴ موتور اسکیلینگ خود, تا ۴ لایه را تغییر اندازه بدهند.

این ویژگی مخصوصا برای اندروید ۷ نوقا که در آن قابلیت نمایش سایدبای‌ساید چندین پنجره وجود دارد, بسیار مهم است.

معماری گرافیکی ARM

واحد ترکیب معماری مالی

واحد ترکیب (Composition Unit) یکی از کلیدی‌ترین ویژگی‌های معماری جدید مالی, پشتیبانی بهینه از رزولوشن ۴K است.

گرچه نسخه‌های پیشین این معماری نیز توانایی پشتیبانی از رزولوشن اولترا اچ‌دی داشتند, اما از آنجا که در اصل برای رزولوشن‌های پایین‌تر طراحی شده بودند, هنگام استفاده در دستگاه‌هایی با نمایشگر ۴K بهینه عمل نمی‌کردند.

معماری گرافیکی ARM

تکنیک‌های جدید

Cetus اما با استفاده از تکنیک‌های جدید, باعث بهینگی مصرف انرژی هنگام پردازش محتوای ۴K می‌شود.

یکی از این تکنیک‌ها, تقسیم لایه‌های بزرگ ۴K به چند لایه‌ی کوچک‌تر است.

از آن‌جایی که Cetus دارای چندین زیر-واحدِ پردازش لایه است, این تکنیک باعث می‌شود بار پردازشی سنگین لایه‌های بزرگ, بین منابع سخت‌افزاری بیشتری تقسیم شود.

نتیجه‌ی استفاده از چنین روشی این است که به جای بالا بردن سرعت کلاک تمام چیپ و مصرف بیشتر انرژی برای, پردازش یک لایه‌ی بزرگ, پردازنده می‌تواند در سرعت‌های کلاک پایین و با تقسیم بار پردازشی, همان کار را, با صرف انرژی کمتر به انجام برساند.

معماری گرافیکی ARM

پردازش ۴k در مالی

نحوه‌ی پردازش لایه‌های ۴K در معماری جدید Mali-Cetus در انتها, یکی از دیگر ویژگی‌های جدید Cetus, رابطی است که ARM آن را «رابط کمک‌پردازنده» (Coprocessor Interface) می‌نامد.

ARM با استفاده از این رابط جدید به شرکای سخت‌افزاری خود اجازه خواهد داد از واحد‌های پردازشی, کمکی در کنار پردازنده‌های گرافیکی مالی استفاده کنند.

برای مثال, خود ARM برای پشتیبانی از HDR از یک, واحد پردازش کمکی با نام Assertive Display در کنار Mali-Cetus استفاده خواهد کرد.

معماری گرافیکی ARM

معماری گرافیکی ARM
دستگاه‌های هوشمند

هنوز مشخص نیست اولین سیستم‌های روی چیپ مجهز به پردازنده‌های گرافیکی Mali-Cetus را چه موقع در, دستگاه‌های هوشمند خواهیم دید؛ اما با توجه به ویژگی‌های جدید این معماری گرافیکی, باید انتظار ورود ARM به , بازار هدست‌ واقعیت مجازی و تلویزیون‌ ۴K HDR نیز داشته باشیم.

معماری گرافیکی ARM سایت زومیت

تاریخ بروزرسانی : 2017-05-03 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو