مروری بر کارنامه هنری پرویز پرستویی به مناسبت تولدش!

مروری بر کارنامه هنری پرویز پرستویی به مناسبت تولدش! فرهنگ و هنر

پرویز پرستویی بازیگر توانای سینما که در فیلم هایی همچون مارمولک و آژانس شیشه ای بسیار خوش درخشیده است ، محبوب سینماگران و مردم ایران می باشد .

پرویز پرستویی بازیگر مشهور و محبوب سینمای ایران متولد دوم تیرماه سال ۱۳۳۴ در روستای چارلی کبودرآهنگ در استان همدان می باشد و همچنین دارای مدرک درجه سه هنری (معادل لیسانس) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در ادامه مروری بر کارنامه هنری پرویز پرستویی خواهیم داشت .

مروری بر کارنامه هنری پرویز پرستویی

پدر وی کشاورز بود و زمانی که پرویز ۳ ساله بود به تهران مهاجرت کرد. دوران کودکی و نوجوانی را در یک خانه اجاره‌ای کوچک در محله دروازه غار سپری کرد. او در مدرسه صادقیه اسلامی در کوچه گمرک تحصیلات ابتدایی خود را به پایان رساند.

کارنامه هنری پرویز پرستویی

کارنامه هنری پرویز پرستویی

پرستویی با پس انداز کردن یازده هزار تومان خانه ای در حوالی ترمینال جنوب خرید. مدتی به ورزش علاقه نشان داد و دروازه بان تیم کارگران بود. پس از این زمان به مرکز رفاه نازی آباد رفت و شروع به آموختن تاتر کرد. پرویز پرستویی در سال ۱۳۶۰ و زمانی که ۲۶ سال سن داشت به عنوان منشی در دادگستری تهران مشغول به کار شد، امّا پس از مدتی به خاطر ناهمخوانی این شغل با روحیاتش به اداره تاتر رفت و تا پایان در آنجا مشغول به کار شد.

جوایز پرویز پرستویی

پرستویی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۴۸ با اجرای نمایش در مراکز رفاه، کاخ جوانان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. در سال ۱۳۵۳ برای بازی در نمایش « دکه » و یک سال بعد برای بازی در نمایش « تسلیم شدگان » جایزه کاخ جوانان را گرفت. برای نخستین فیلمش “دیار عاشقان” دیپلم افتخار بازیگر نقش مکمل را در دومین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

کارنامه هنری پرویز پرستویی

پرویز پرستویی

و همچنین برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهاردهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم « لیلی با من است» و برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «آژانس شیشه ای» شد.

سال ۱۳۸۰ سال متفاوتی برای پرستویی بود.
او با بازی در فیلم «آب و آتش» به کارگردانی فریدون جیرانی نقش جذاب و متفاوتی را در کارنامه خود ثبت کرد. اما انتخاب نامناسب او و فیلم تکه پاره شده « موج مرده » با تکرار نقش حاج کاظم « آژانس شیشه ای » چهره موفقی از پرویز پرستویی به جا نگذاشت.

پرویز پرستویی در سال ۱۳۸۱ فیلم نچندان موفق «عزیزم من کوک نیستم » را با بازی خوبش بر پرده سینماها داشت
که در همان سال یکی از دو جایزه بهترین بازیگر مرد را از « جشن ماهنامه دنیای تصویر » دریافت کرد.

بازی پرویز پرستویی در فیلم مارمولک

پرویز پرستویی در سال ۱۳۸۲ بار دیگر چشمها را به سوی خود خیره کرد.
بازی معرکه و ماندگار او در نقش رضا مارمولک در فیلم «مارمولک» ساخته کمال تبریزی سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران جشنواره بیست و دوم فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۲) و تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد هشتمین جشن خانه سینما (شهریور ۱۳۸۳) را برای او به ارمغان آورد.

کارنامه هنری پرویز پرستویی

پرویز پرستویی بازیگر سینما

پرستویی در سال ۱۳۹۴ مجددا با ابراهیم حاتمی‌کیا همکاری کرد در نقش«حیدر» که وظیفه حفاظت از مسؤولان بلندپایه کشور را برعهده داشت درخشان ظاهر شد. حیدر شخصیت آرمانگرایی بود که نسبت به کارش دچار شک و تردید می‌شود.
پرستویی برای این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر را در سی و چهارمین جشنواره فجر از آن خود کرد.

قاتل اهلی و خانه کاغذی آخرین فیلم‌هایی بودند که از پرویز پرستویی اکران شدند
و علی رغم ایراداتی که به فیلم‌ها گرفته شد، بازی او قابل تقدیر توصیف شد.

تبریک تولد پرویز پرستویی

بابک بهشاد بازیگر نقش یحیی در سریال رهایم نکن ، با انتشار تصویر زیر تولد پرویز پرستویی را تبریک گفت :

کارنامه هنری پرویز پرستویی

تولدتون مبارک سلطان،آقا،عزیز،استاد
همیشه رو لباتون لبخند باشه و تو دلتون امید
#پرویز_پرستویی #بابک_بهشاد

سینما تیکت – گردآوری گروه فرهنگ و هنر نیک صالحی

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-06-24 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :