داریوش شایگان فیلسوف کشورمان درگذشت!

داریوش شایگان فیلسوف کشورمان درگذشت! فرهنگ و هنر

شایگان پیش از آن دیدگاه‌های نظری‌اش را در کتاب «آسیا در برابر غرب» منتشر کرده بود که همچنان از کتاب‌های مهم در حوزه اندیشه معاصر ایرانی است.

علی دهباشی با تایید این خبر : داریوش شایگان ساعت ۷:۳۰ صبح امروز ۲ فروردین درگذشت. او در دو روز گذشته وارد دوره پر التهابی شد که فشارش در نوسان بود، پزشکان در ۴۸ساعت گذشته تلاش خود را کردند اما متاسفانه بدن او نتوانست این شرایط را بعد از دوره ۵۰ روزه بیماری تحمل کند.
این اندیشمند، نویسنده و مترجم پنجم بهمن ماه سال گذشته دچار سکته مغزی شده بود.

داریوش شایگان اندیشمند ایرانی

بیوگرافی داریوش شایگان

داریوش شایگان متولد سال ۱۳۱۴ در تهران بود.
او در تهران به مدرسه کاتولیک «سن‌لویی» که درس‌هایش به زبان فرانسه تدریس می‌شد رفت.
بعد از آن برای تحصیل به خارج از کشور رفت و با اخذ درجه دکتری در رشته هندشناسی در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشت و به تحقیقات خود درباره ادیان به‌ویژه ادیان هندی ادامه داد که حاصل آن کتابی دوجلدی بود به نام «ادیان و مکتب‌های فلسفی هند» که از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر شد.

شایگان پیش از آن دیدگاه‌های نظری‌اش را در کتاب «آسیا در برابر غرب» منتشر کرده بود که همچنان از کتاب‌های مهم در حوزه اندیشه معاصر ایرانی است. او همچنین چند سال بعد کتاب «بت‌های ذهنی و خاطره‌های ازلی» را منتشر کرد.

«تصوف و هندوئیسم» (آیین هندو و عرفان اسلامی بر مبنای کتاب مجمع البحرین نوشته داراشکوه ترجمه به فارسی توسط جمشید ارجمند)، «افسون‌زدگی جدید، هویت چهل‌تکه و تفکر سیار» ترجمه فاطمه ولیانی، «بینش اساطیری» (نشر اساطیر)، «پنج اقلیم حضور» (نشر فرهنگ معاصر)، «در جستجوی فضاهای گمشده» (نشر فرزان روز) و «نگاه شکسته» ترجمه علیرضا منافزاده (نشر فرزان روز) از دیگر آثار او به شمار می‌رود.

همچنین بخوانید :  علی معلم سینماگر مشهور درگذشت!+تصاویر

علاوه بر آثاری که شایگان نوشته دو کتاب نیز به زندگی و آثارش پرداخته‌اند که اولی «زیر آسمان‌های جهان» است که گفت‌وگویی بلند است از سوی رامین جهانبگلو که با شایگان انجام شده و انتشارات فرزان روز منتشر کرده است. «آمیزش افق‌ها» کتاب دیگری است که گلچین و منتخبی از آثار گذشته شایگان است که به کوشش محمدمنصور هاشمی به همراه مقدمه‌ای طولانی از سوی نشر فرزان روز منتشر شده است.

درباره واکنش چهره ها به درگذشت داریوش شایگان بیشتر بدانید

پرویز پرستویی با انتشار تصویر زیر نوشت :

هو الباقی
سرانجام استاد دکتر داریوش شایگان متفکر بزرگ ایرانی در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان فیروز گر در ساعت هفت ونیم بامداد امروز دوم فروردین دار فانی را وداع گفتند.
روحشان شاد و یادشان گرامی.

داریوش شایگان

تینا پاکروان با انتشار تصویر زیر نوشت :

تکرار نمى شوى حتى اگر قرن ها بیاید و برود .تو از تبار خردى و زبانت پر از فهم و دانستگى است .
نمى گویم “بود”. “هست” و “خواهد بود “.
کلام تو جارى است و نگاه تو ماندگار .
روحت آرام .تو زنده اى و زنده خواهى ماند .عشق و عقل ماندگارانند …
#داریوش_شایگان
تینا پاکروان

درگذشت داریوش شایگان

ایسنا – نیک صالحی

تاریخ بروزرسانی : 2018-03-22 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو