چرا رتبه بندی الکسا کامل و دقیق نیست؟

چرا رتبه بندی الکسا کامل و دقیق نیست؟

یک استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت : رتبه بندی الکسا رتبه بندی کامل ، دقیق و قابل استنادی نیست چرا که می توان با ترفندهایی اطلاعات غیرواقعی را به جای اطلاعات واقعی به این پایگاه اطلاع رسانی فرستاد. به گزارش ایرنا، عباس آسوشه درباره پایگاه اطلاع رسانی الکسا که حدود ۱۵ سال است وب سایت […]

یک استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت : رتبه بندی الکسا رتبه بندی کامل ، دقیق و قابل استنادی نیست چرا که می توان با ترفندهایی اطلاعات غیرواقعی را به جای اطلاعات واقعی به این پایگاه اطلاع رسانی فرستاد.

به گزارش ایرنا، عباس آسوشه درباره پایگاه اطلاع رسانی الکسا که حدود ۱۵ سال است وب سایت های خبری، تبلیغاتی و اطلاع رسانی را از طریق شمارش تعداد کاربران رتبه بندی می کند افزود:تعداد کاربران الکسا بیانگر کل کاربران شبکه نیست بلکه آنان قسمتی از شبکه را جستجو می کنند."
این دانش آموخته دوره دکترای دانشگاه "کینز کالج " لندن درباره معیارهای علمی رتبه بندی سایت ها از سه فاکتور رابط کاربری، محتوا و دسترس پذیری استفاده می شود.رابط کاربری (User interface ) از نظر راهبردی شامل فاکتورهایی نظیر لینک های در دسترس، میزان و تعداد به روز شدن، پیوندهایی که در سایت استفاده می شود، چیدمان، طراحی، کم حجم بودن خود وب سایت و اینکه وب سایت ارایه کننده هویت سازمانی است می شود.
وی افزود: یک وب سایت از نظر محتوا بسته به نوع کاربری (خبری، تبلیغاتی، فروش و یا اطلاع رسانی) دسته بندی می شود. برای مثال، یک وب سایت خبری به نوع دسته بندی محتوای خبری، دقت خبر، رعایت "سرعت، دقت و صحت" در محتوای خبر، عدم حاشیه پردازی، شایعه پردازی، حادثه پردازی، نداشتن خطای املایی، اصلاحیه و داشتن بخش "چندرسانه ای" و زبان های مختلف در یک سایت بستگی نزدیکی دارد.
به گفته آسوشه دسترس پذیری فاکتور سوم رتبه بندی وب سایت ها محسوب می شود که به هیچ عنوان به طور مستقیم قابل اندازه گیری نیست.
وی گفت: در این روش سرشاخه های اطلاعاتی (متادیتا) موجود در یک پایگاه اطلاع رسانی ، احتمال دسترسی به سایت در هر زمان، وجود موتور جستجوی قوی داخل سایت و تعداد کاربران همزمانی که یک سایت می تواند هم زمان پوشش دهد (Concurrent) شاخص های ارزشیابی یک وب گاه خواهد بود.
آسوشه در پاسخ به اینکه "وب سایت الکسا براساس کدام یک از معیارهای یادشده وب سایت ها را رتبه بندی می کند گفت : الکسا براساس معیار "دسترس پذیری" و بدون در نظر گرفتن شاخص "ماهیت" و "نوع فعالیت وب سایت" تنها براساس بخش محدودی از فاکتور دسترس پذیری آنها را دسته بندی می کند.
وی درباره نحوه اندازه گیری شاخص "دسترس پذیری" اظهار داشت: ترافیک های وب سایت ها از محرمانه ترین اطلاعاتی است که به طور معمول در دسترس هیچیک از کاربران قرار ندارد.
وی افزود: "الکسا" در وب سایت خود می گوید: "الکسا اطلاعات خود را از میلیون ها کاربری که "Tollbar" این سایت را دریافت کرده اند و در مرورگر خود قرار داده اند دریافت می کند.
tollbar ابزاری رایگان است که از سایت الکسا دریافت می شود که کاربر با دریافت و قرار دادن این ابزار در بالای برنامه مرورگر می تواند اطلاعات مورد جستجو را به صورت دسته بندی شده دریافت کند.
استاد دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: باهر عملیاتی روی شبکه فهرست اقدامات انجام شده به صورت اتوماتیک به پایگاه داده الکسا ارسال می شود.
وی افزود: این اطلاعات بدون توجه به اینکه از کدام وب سایت آمده باشند جمع آوری می شود و در بازه های زمانی یک، دو و سه ماهه در رتبه بندی وب سایت ها استفاده می شوند.
وی افزود:‌ کاربران اینترنتی که toolbar الکسا را دیافت کرده اند درصد اندکی از تعداد کاربران کل شبکه اینترنت را تشکیل می دهندو اگر بپذیریم که الکسا اطلاعات خود را از این مسیر به دست می آورد رتبه بندی که از این طریق به دست می آید دقت بالایی نخواهد داشت.
وی افزود: بسیاری از ویروس یاب ها مانند مک کافی یا سمانتک و تولبار الکسا به عنوان نوعی از ویروس می شناسند و عملکرد آن را محدود می کنند و در نهایت تعداد کاربران الکسا به شدت کاهش می یابد.
وی با اشاره به کاهش کاربران این وب سایت گفت :براساس آمار سال ۲۰۰۷، تعدادکاربران که در ایالت آمریکا از toolbar الکسا استفاده کرده اند از ۳۶ و ۹۱ صدم درصد به ۱۴ درصد رسیده است.
آسوشه گفت که "الکسا" خود به نادرستی رتبه بندی های خود در صورت کاهش کاربران این وب سایت اذعان کرده و در آین پایگاه خاطر نشان ساخته است که "اگر تعداد کاربرانی که از toolbar الکسا استفاده نموده اند کاهش یابند،‌ رتبه بندی الکسا درست نخواهد بود."
وی افزود: رتبه بندی وب سایت ها به نوعی بحث در باره جامعه آماری است .در صورتی که در یک جامعه آماری تعداد افراد از میزان قابل قبولی کاهش یابد، استنتاج هایی که از روی آن استفاده می شود قابل اتکا نخواهد بود.
وی افزود:‌کاهش تعداد کاربران اینترنت الکسایی به این سمت پیش می رود که وب سایت الکسا رتبه بندی وب سایت ها که کار واجبی است به صورت غیر دقیق و غیر قابل استناد انجام می دهد.
استاد دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: روش یاد شده تنها روش منطقی است چراکه اطلاعات مربوط به تعداد کاربران محرمانه ترین و حیاتی ترین اطلاعات یک مجموعه خبری و یا پایگاهی را که براساس آن فعالیت اقتصادی انجام می شودتشکیل می دهد.
این استاد دانشگاه پیشنهاد کرد وزارتخانه هایی مانند ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم،‌تحقیقات و فناوری معیارهای ارزیابی وب گاه ها را تعیین کنند.
وی گفت:‌ چنین ارزیابی هایی بهتر است از طریق یک سازمان مردم نهاد – که به بخش های دولتی یا خصوصی وابستگی نداشته باشد- به صورت پویا و آنلاین و با در نظر گرفتن تمام معیارها انجام گیرد

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2011-01-02
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
سحر قریشی با لباس عروس در کیش
سحر قریشی با لباس عروس در کیش
ملکه زیبایی جهان در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد
ملکه زیبایی جهان در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد
الهام طهموری بازیگر سریال پدر عروس شد
الهام طهموری بازیگر سریال پدر عروس شد
تصاویری معنوی از تعویض پرده خانه خدا
تصاویری معنوی از تعویض پرده خانه خدا
عکس منتشر شده از ثریا قاسمی در فیلم جدیدش
عکس منتشر شده از ثریا قاسمی در فیلم جدیدش
تصاویری از استراحتگاه های کپسولی برای حجاج
تصاویری از استراحتگاه های کپسولی برای حجاج
حمید گودرزی با لباس روحانی
حمید گودرزی با لباس روحانی
تصاویری از مراسم تشییع سید ضیاء‌الدین دری
تصاویری از مراسم تشییع سید ضیاء‌الدین دری
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز