هواوی

وضعیت موتورسواری زنان در هاله ای از ابهام

وضعیت موتورسواری زنان در هاله ای از ابهام اخبار ایران و جهان

خوشبختانه گام های مثبتی در این راه برداشته شده است و امید می رود به زودی این قانون تصویب شود

چندی پیش مسئله موتورسواری زنان شروع شد و زنان خوشحال از اینکه قانون منع موتورسواری آنها برداشته می شود و می توانند گواهینامه بگیرند. اما بعد از گذشت چند ماه از این ماجرا وضعیت موتورسواری زنان در هاله ای از ابهام است. در ادامه در نیک صالحی جزئیات این ماجرا را بخوانید

آخرین وضعیت موتورسواری زنان

دیروز رئیس دیوان عدالت اداری از صدور رأیی مبنی بر مخالفت با صدور گواهینامه
موتورسیکلت برای بانوان خبر داد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی
در این باره گفت: «به‌دلیل اینکه رأی تجدیدنظر هنوز صادر نشده است؛ بنابراین رأی لازم الاتباع نیست.

البته آرای شعبه، یک رأی است و با آرای هیأت عمومی که لازم الاتباع است، فرق دارد.
این موضوع باید در شعبه رسیدگی شود. البته رأی مخالف این موضوع را هم در دیوان
عدالت داریم و اینها رأی غیرقطعی است. آرای قطعی اگر متعارض باشند،
موضوع به هیأت عمومی می‌رود.

ولی چون این رأی به مرحله قطعیت نرسیده بالطبع زمینه آن برای اینکه به هیأت عمومی
برده شود، هنوز فراهم نیست.»این در حالی است که چندی پیش هادی صادقی،
معاون فرهنگی قوه قضائیه گفته بود که دولت به شرط طراحی مناسب درباره موتور سواری
بانوان لایحه‌ای را تحویل مجلس شورای اسلامی دهد، اگر این لایحه مورد تأیید مجلس
و شورای نگهبان قرار گرفت، موتورسواری بانوان هم مجاز خواهد شد.

وضعیت موتورسواری زنان

همین سخنان سبب شد امیدها جهت صدور مجوز برای موتورسواری بانوان افزایش پیدا کند. در این زمینه سال گذشته مکاتباتی از طریق خانمی برای گرفتن گواهینامه موتورسیکلت با معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده انجام شد. به‌گفته یک مقام مسئول در این معاونت به «ایران»، مکاتبات و پیگیری‌های لازم توسط خانم ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به عمل آمد که سبب شد در نهایت در خصوص این موضوع، گام‌های مثبتی برداشته و مجوزهای لازم صادر شود.

موتورسواری بانوان به شرط ‌احراز صلاحیت‌های قانونی مشکلی ‌ندارد

مسعود غفاری راد حقوقدان نیز درباره پیچ و خم‌های قانونی موتورسواری بانوان به «ایران» می‌گوید: از آن جایی که در مجموعه قوانین و مقررات موضوعه، ضوابطی که صراحتاً موضوع موتورسیکلت سواری را برای بانوان ممنوع کرده باشد، وجود ندارد، می‌توانیم بگوییم که رانندگی وسایل نقلیه موتوری در نظام حقوقی ایران قائم به جنسیت نشده است. این در حالی است که هم‌اکنون شاهدیم بعضاً خانم‌ها مبادرت به رانندگی وسایل نقلیه سنگین اعم از اتوبوس و کامیون می‌نمایند؛ لذا در اصل مباح بودن راندن موتورسیکلت توسط بانوان به شرط داشتن شرایط لازم و احراز صلاحیت‌های قانونی مشکلی وجود ندارد.

اجازه موتورسواری زنان

وی در ادامه می‌افزاید: نکته قابل توجه این است که از نظر حقوقی وظیفه مراجع ذیصلاح در رسیدگی به درخواست بانوان برای اخذ گواهینامه رانندگی با موتورسیکلت چیست؟ بر اساس قانون حمل‌ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹ و اصلاحیه‌های مربوطه، مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی در قلمرو کشور، بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده ولی طبق تبصره ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، مصوب ۱۳۸۹ بیان شده، صدور گواهینامه موتورسیکلت برای مردان به عهده نیروی انتظامی است.

در نهایت این شبهه به وجود آمده که بر اساس مفهوم مخالف این عبارت، مسئولیت صدور گواهینامه برای بانوان بر عهده نیروی انتظامی نیست. در پاسخ باید گفت به استناد قانون حمل‌ونقل و عبور کالاها که ذکر شد، هیچ نهادی به جز نیروی انتظامی صلاحیت صدور گواهینامه را ندارد. از طرفی در متن ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی چنین آمده که کلیه قوانین و مقررات عمومی مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور در مورد موتورسیکلت نیز جاری است.

خبرانلاین

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
تاریخ بروزرسانی : 2019-12-16 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :