قوت گرقتن یک احتمال درمورد سانحه بوئینگ

قوت گرقتن یک احتمال درمورد سانحه بوئینگ

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به حضور نمایندگان وزارت راه در جلسه دیروز این کمیسیون، گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته بعید نیست که نقص فنی هواپیما خلبان را مجبور به فرود اضطراری کرده باشد. ابوالقاسم رحمانی در گفت‌‌و‌گو با فارس درباره حضور وزیر راه و ترابری و هیأت همراه در کمیسیون عمران […]

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به حضور نمایندگان وزارت راه در جلسه دیروز این کمیسیون، گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته بعید نیست که نقص فنی هواپیما خلبان را مجبور به فرود اضطراری کرده باشد.

ابوالقاسم رحمانی در گفت‌‌و‌گو با فارس درباره حضور وزیر راه و ترابری و هیأت همراه در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و توضیح در مورد علت بروز سانحه بوئینگ هما در ارومیه، اظهار داشت: در جلسه بعد‌از‌ظهر دیروز، وزیر راه و ترابری در مورد وقوع این سانحه توضیحاتی را ارائه داد؛ ظاهرا در ابتدای وقوع سانحه تعداد مجروحان حادثه زیاد و تعداد جان‌باختگان بسیار کم بوده است اما تعداد زیادی از مجروحان به علت شوک وارده و ضربه‌های شدید سانحه، در محل وقوع حادثه و یا در بیمارستان، جان خود را از دست داده بودند.
وی ادامه داد: ظاهرأ در لحظات اولیه وقوع حادثه تعداد مجروحان نزدیک به ۸۰ نفر و تعداد کشته‌شدگان نزدیک به ۲۴ نفر بوده است اما در آخرین اخبار تعداد جان‌باختگان سانحه ۷۸ نفر اعلام شد.
رحمانی ضمن بیان اینکه هواپیمای بوئینگ هما، به علت شرایط نامناسب آب و هوایی، با حدود سه ساعت تأخیر از مهرآباد به سمت ارومیه پرواز می‌کند، تصریح کرد: سانحه در نزدیکی ارومیه و در ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه رخ داده است.
دبیر کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: رییس سازمان هواپیمایی کشوری در این جلسه توضیح داد که "ایمنی پرواز برعهده سازمان بوده و چک‌های لازم انجام شده است؛ پس از بررسی ۱۱ گروه کارگروه بررسی سانحه سازمان هواپیمایی علت قطعی بروز سانحه مشخص می‌شود ".
رحمانی ضمن بیان اینکه جعبه‌های سیاه هواپیما شامل FDR (نوار پارامترهای موتور) و CVR (نوار مکالمات خلبان) در حال بازخوانی است، تصریح کرد: نماینده سازمان هواشناسی نیز در این جلسه اعلام کرد که "اخبار هواشناسی به طور دقیق به سازمان هواپیمایی اعلام شده است؛ در ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه دید ۸۰۰ متر، در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه دید ۵۰۰ متر‌، در ساعت ۱۶‌ دید ۵۰۰ متر و در ساعت ۱۶ و ۲۰ دید ۷۰۰ متر بوده است و پس از فراهم شدن شرایط دید‌ ۸۰۰ متر، اجازه پرواز به هواپیما داده بودند و هواپیما پرواز کرده است ".

* احتمالأ موتور‌های هواپیما توانایی لازم را برای اوج گرفتن نداشته است

دبیر کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه در همان روز حدود سه پرواز ارومیه کنسل شده بود، گفت: در مورد رادار و برج مراقبت فرودگاه ارومیه نیز در جلسه بعد‌از‌ظهر دیروز، مطالبی بیان شد؛ برج مراقبت به خلبان اعلام کرده بود که پس از انتخاب مسیر می‌تواند به زمین بنشیند که خلبان از فرود انصراف می‌دهد و اعلام برگشت به مبدأ (تهران) می‌کند که پس از حذف از صحنه رادار و قطع ارتباط با برج مراقبت، مسئولان فرودگاه ارومیه متوجه وقوع سانحه برای این هواپیما می‌شوند.
دبیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ این احتمال وجود دارد که زمانی که خلبان پس از انصراف از فرود، قصد اوج گرفتن را داشته‌، هواپیما توانایی لازم را نداشته است و خلبان مجبور به فرود اضطراری می‌شود.
دبیر کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: ظاهرا خلبان هنگامی که قصد بازگشت به سمت تهران را داشته است، در حال کاهش ارتفاع بوده است که برج مراقبت به وی اعلام می‌کند اگر قصد بازگشت به سمت تهران دارید به چه علت در حال کاهش ارتفاع هستید؟، باید ارتفاع خود را افزایش دهید.
رحمانی ادامه داد: شاید خطای خلبان موجب بروز این سانحه شده است و یا نقص فنی هواپیما خلبان را مجبور به فرود اضطراری کرده است.

* این هواپیما قبل از آن سانحه به شیراز و کویت پرواز داشته است

وی با اشاره به اینکه بوئینگ سانحه دیده هما ۳۷ سال عمر داشته است، گفت: ظاهرأ این هواپیما حدود یک ماه قبل تعمیرات اساسی (اورهال)‌ شده بود؛ هواپیما دارای سه موتور ‌بوده که یکی از موتورها سه هزار ساعت اجازه پرواز داشته، موتور دیگر هفت هزار ساعت و موتور سوم نیز به اندازه کافی اجازه پرواز داشته است.
دبیر کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: این هواپیما قبل از آن سانحه به شیراز و کویت پرواز داشته است و دوباره به تهران بازمی‌گردد و پس از تعمیرات اساسی تنها ۱۱۸ پرواز داشته است.

* خلبان پرواز تنها ۵۳۰ ساعت سابقه خلبانی داشته است

رحمانی ادامه داد: خلبان پرواز (مرحوم کاپیتان دادرس) حدود ۲۰ سال سابقه فعالیت در سمت کمک‌خلبانی داشته و سال‌ها کمک خلبان بوئینگ ۷۲۷، فوکر و بوئینگ ۷۴۷ بوده است.
وی با بیان اینکه خلبان سابقه خلبانی چندانی نداشته است، توضیح داد: کاپیتان دادرس تنها ۵۳۰ ساعت به عنوان خلبان پرواز داشته است.
دبیر کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه کمک خلبان این پرواز و مهندس پرواز افراد چندان با تجربه‌ای نبوده‌اند، تصریح کرد: خلبان نیز که بیشتر سابقه کمک‌خلبانی داشته و سابقه خلبانی چندانی نداشته است.

* شش سانحه هوایی از شهریور ۱۳۸۸ تاکنون

رحمانی ادامه داد: از شهریور سال ۱۳۸۷ تاکنون شش سانحه خطرناک هواپیمایی در کشور رخ داده است و نزدیک به ۳۰۰ نفر در این مدت در حوادث هوایی جان باختند.
دبیر کمیسیون عمران مجلس افزود: در هیچ‌یک از این شش سانحه هوایی اخیر علت اصلی وقوع حادثه بالاخره مشخص نشد و معلوم نیست که آیا خطای خلبان موجب بروز حوادث هوایی اخیر شد‌، نقص فنی هواپیما دخیل بوده است یا مدیریت هوایی کشور مشکل داشته است.

* سانحه بوئینگ هما ۱۳ میلیون دلار هزینه برجای گذاشت

رحمانی تأکید کرد: اینجانب معتقد هستم وقتی بوئینگ ۷۲۷ قدیمی هما، تنها حدود ۵ میلیون دلار قیمت دارد، به چه دلیل باید دو میلیون دلار برای اورهال آن هزینه کرد؟ آیا بخش خصوصی هم این هزینه‌ها را انجام می‌دهد یعنی برای یک هواپیمای ۵ میلیون دلاری، ۲ میلیون دلار هزینه می‌کند؟
دبیر کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در حال حاضر هما پس از وقوع این سانحه، هواپیمایی ۵ میلیون دلاری خود را از دست داده است؛ باید حدود ۶ میلیون دلار دیه پرداخت شود.

* سه‌شنبه هفته جاری جلسه دوم بررسی سانحه در کمیسیون عمران برگزار می‌شود

رحمانی خاطرنشان کرد: جلسه دیروز پس از دو ساعت صحبت طرفین، به نتیجه‌ای نیانجامید و مقرر شد پس از بازخوانی نوار مکالمات خلبان و نوار پارامترهای موتور، برای بار دوم سه‌شنبه هفته جاری، جلسه‌ای با کمیسیون عمران برگزار شود.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2011-01-19
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
پست غم انگیز نوه عزت الله انتظامی به درگذشت پدربزرگش
پست غم انگیز نوه عزت الله انتظامی به درگذشت پدربزرگش
ماجرای عجیب از پیر شدن کودک ۶ ساله
ماجرای عجیب از پیر شدن کودک ۶ ساله
ماجرای عجیب از اسید پاشی در آمل
ماجرای عجیب از اسید پاشی در آمل
تصویری از نیما کرمی و پسر تازه متولد شده اش
تصویری از نیما کرمی و پسر تازه متولد شده اش
عکس قدیمی از بهروز وثوقی و عزت الله انتظامی
عکس قدیمی از بهروز وثوقی و عزت الله انتظامی
تصویری از پرستاری فاطمه گودرزی از انتظامی
تصویری از پرستاری فاطمه گودرزی از انتظامی
تصاویری زیبا از فرش گل در بروکسل
تصاویری زیبا از فرش گل در بروکسل
ماجرای عجیب از سیگار کشیدن کودک دو و نیم ساله
ماجرای عجیب از سیگار کشیدن کودک دو و نیم ساله
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز