سرگرمی ۱۵۰ میلیارد تومانی در ایران

سرگرمی ۱۵۰ میلیارد تومانی در ایران

سایت الف در تحلیلی در‌باره علل شکست تیم ملی فوتبال ایران نوشت:همیشه بعد از مسابقات بین المللی و عدم کسب نتیجه قابل قبول از تیم فوتبال، بحث بر سر موضوع فوتبال داغ تر می شود و همواره نوک پیکان اتهامات به سوی مربی و رئیس فدراسیون نشانه می رود. کمیته هایی تشکیل و در نهایت […]

سایت الف در تحلیلی در‌باره علل شکست تیم ملی فوتبال ایران نوشت:
همیشه بعد از مسابقات بین المللی و عدم کسب نتیجه قابل قبول از تیم فوتبال، بحث بر سر موضوع فوتبال داغ تر می شود و همواره نوک پیکان اتهامات به سوی مربی و رئیس فدراسیون نشانه می رود. کمیته هایی تشکیل و در نهایت مربی برکنار می شود اما همچنان کمیته ها به کار خود ادامه داده و با مربی سرشناس دیگری قرارداد منعقد می نمایند و مجددا همه چیز فراموش می شود.

چطور می توان به آینده فوتبال ایران امیدوار بود وقتی چندین سال است که بررسی شکستهای تیم ملی و عدم راهیابی آن به جام جهانی و عدم موفقیت در مسابقات معتبر بین المللی تنها یک نتیجه را بدنبال داشته است: تغییر سرمربی

به‌ طور کلی می توان سه لایه را برای فوتبال هر کشوری تشریح نمود: لایه اول، به مباحث سیاست‌ گذاری می پردازد. در ایران عموما اغلب افراد این لایه به دلایل مختلف سیاسیون یا افراد وابسته به گروههای سیاسی هستند (مهمترین دلیل را می توان تامین مالی از دولت ذکر نمود) و همواره با تغییر دولتها، سیاست گذاری ها و خط مشی ها تغییر می کند.

لایه دوم، مدیران اجرایی هستند که عموما سیاسی- ورزشی هستند و لایه سوم نیز شامل کادر فنی، بازیکنان و داوران هستند. گروه دیگری را که در سالهای اخیر در کشورمان مانند یک غده سرطانی رشد کرده است؛ دلالها یا نظام دلالیزم است که بعلت فقدان یک سیستم مالی منظبط مطابق با اصول اقتصادی و وجود سیستم مالی صرفا برمبنای دریافت از بیت المال و تقسیم بین عوامل صورت می گیرد.

علت را می توان این‌ گونه توضیح داد:

((سازمان عبارت است از گروهی متشکل از دو یا چند تن که در محیطی با ساختار منظم و از پیش تعیین شده برای نیل به اهداف گروهی با یکدیگر همکاری می کنند. حال چنانچه افراد اهداف معینی نداشته باشند یا فاقد ساختاری مشخص برای نیل به اهدافشان باشند فقط یک گروه را تشکیل می دهند نه یک سازمان را.

مفهوم سازمان را بخوبی می توان در تیم فوتبال ژاپن، کارخانه تویوتا و دانشگاه توکیو مشاهده کرد. به همین ترتیب مفهوم گروه را نیز می توان در تیم فوتبال، صنایع و دانشگاههای ایران بخوبی مشاهده کرد.

دلیل اول ناکامی تیم فوتبال ایران را می توان در عدم وجود یک هدف معین در بین افراد سه لایه مذکور دانست. مثلا در ژاپن یا سایر کشورها فوتبال را به مثابه یک زراعت می دانند که می توان از آن چندین منفعت را دنبال کرد. بنابراین برای دستیابی به منافع همه گروههای درگیر، یک هدف تعریف می شود و آن رشد فوتبال است. منافع سیاسی و اقتصادی فوتبال بر کسی پوشیده نیست. از منافع اجتماعی نیز همین بس که فوتبال بعنوان یک ورزش حرفه ای می تواند مبلغ ورزش همگانی و افزایش طراوت و شادابی در جامعه باشد. از سوی دیگر می توان افکار فرهنگی را براحتی از طریق ورزش(علی الخصوص فوتبال) به نسل جوان انتقال داد.

بنابراین تمامی افرادی که در سه لایه فوتبال ژاپن در حال فعالیت (خدمت) هستند با طرح ریزی یک ساختار منظم برای بدست آوردن منافع فردی یک هدف را دنبال می کنند. در واقع منافع فردی در جهت منافع همگانی، سازماندهی شده است.

حال سوال اینجاست که از بین تمامی منافع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که می توان از طریق فوتبال دست یافت ما به کدامین منافع اندیشیده ایم. شاید بهتر باشد که قضاوت را بر عهده مردم گذاشت اما نظر نگارنده این است که فوتبال در ایران فقط یک سرگرمی است که سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان از منابع مادی بیت المال صرف این سرگرمی می شود.

تا زمانی‌ که یک هدف معین در جهت دستیابی به منافع همه گروههای موجود تدوین نشود، نمی توان به طراحی ساختار منظم اندیشید و در غیر این‌ صورت همواره به‌ صورت یک گروه در کنار یکدیگر فعالیت می کنیم نه به‌ عنوان یک سازمان.

در پایان نیز این سوال مطرح می شود که چرا ما ایرانیان اصولا در قالب سازمان به وظایف خود بخوبی عمل نمی کنیم اما در قالب یک گروه یا یک فرد می توانیم به موفقیت های چشم گیری دست یابیم.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2011-01-31
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
تیپ نامتعارف اندیشه فولادوند بازیگر ایرانی در یک مراسم
تیپ نامتعارف اندیشه فولادوند بازیگر ایرانی در یک مراسم
اقدام پسر ترامپ برای محبوبیت پدرش دونالد ترامپ
اقدام پسر ترامپ برای محبوبیت پدرش دونالد ترامپ
خنده های از ته دل شقایق دهقان در سالن زیبایی
خنده های از ته دل شقایق دهقان در سالن زیبایی
تیپ سنگین مژده لواسانی در سالن زیبایی مریم سلطانی
تیپ سنگین مژده لواسانی در سالن زیبایی مریم سلطانی
خودکشی زن جوان در لایو اینستاگرام در تهران
خودکشی زن جوان در لایو اینستاگرام در تهران
پست اینستاگرامی آناهیتا همتی درباره مشکلات کشورمان
پست اینستاگرامی آناهیتا همتی درباره مشکلات کشورمان
زندگی دشوار دختر هندی با دستی ۲۲ کیلویی
زندگی دشوار دختر هندی با دستی ۲۲ کیلویی
مراسم عید تبرک انگور در کلیسای مریم مقدس تهران
مراسم عید تبرک انگور در کلیسای مریم مقدس تهران
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز