خیز جدید مجلس برای کنترل ماهواره ها

خیز جدید مجلس برای کنترل ماهواره ها

بررسی و مطالعه برای تدوین قانونی جدید جهت جلوگیری از گسترش استفاده از ماهواره آغاز شده است. به گزارش جهان، پس از انکه طی سالهای اخیر قوانین تصویب شده در این خصوص به نتیجه مقبولی نرسید این روزها خبرهایی از آغاز بررسیها برای طرح مجدد موضوع ماهواره به گوش می رسد. قانون ممنوعیت استفاده از […]

بررسی و مطالعه برای تدوین قانونی جدید جهت جلوگیری از گسترش استفاده از ماهواره آغاز شده است.

به گزارش جهان، پس از انکه طی سالهای اخیر قوانین تصویب شده در این خصوص به نتیجه مقبولی نرسید این روزها خبرهایی از آغاز بررسیها برای طرح مجدد موضوع ماهواره به گوش می رسد.

قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره مصوب سال ۷۳ است که طی آن نیروی انتظامی موظف بود به طور قاطع با استفاده کنندگان غیرقانونی از ماهواره برخورد کند.

سالهای گذشته اگرچه در چند برهه زمانی این اتفاق افتاد اما به دلیل عدم حمایتها و همچنین عدم روحیه کافی در ناجا برای اجرای این قانون، مصوبه فوق تا به امروز مسکوت مانده است.

در مجلس هفتم اما طرح دیگری برای استفاده مدیریت شده از ماهواره مطرح شد که در مرحله اول به دلیل مخالفت شورای نگهبان به مجلس برگشت خورد اما در نهایت نمایندگان مجلس هفتم نیز این طرح را از دستور کار خود خارج کردند.

سال گذشته اما بحث استفاده از ماهواره زمانی داغ شد که فتوایی از رهبرمعظم انقلاب در خصوص استفاده از ماهواره منتشر شد.

رهبر معظم انقلاب نظر خود در خصوص استفاده از ماهواره را اینگونه بیان کرده بودند: دستگاه آنتن ماهواره‏ای از این جهت که صرفا وسیله‏ای برای دریافت برنامه‏های تلویزیونی است که هم برنامه‏ های حلال دارد و هم برنامه‏های حرام، حکم آلات مشترک را دارد. لذا خرید و فروش و نگهداری آن برای استفاده در امور حرام، حرام است و برای استفاده‏های حلال جایز است. ولی چون این وسیله برای کسی که آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه‏های حرام را کاملا فراهم می‏کند و گاهی نگهداری آن مفاسد دیگری را نیز در بر دارد، خرید و نگهداری آن جایز نیست مگر برای کسی که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمی‏کند و بر تهیه و نگهداری آن در خانه‏اش مفسده‏ای هم مترتّب نمی‏شود. لکن اگر قانونی در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد.

همان روزها نمایندگان مجلس بحثهایی را در خصوص فتوای رهبری مطرح کردند که زیاد جدی گرفته نشد. سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس درباره امکان مطرح شدن طرح و لایحه جدیدی درباره استفاده از ماهواره گفت: یقینا اگر در این مسیر طرح و لایحه‌ای باشد حتما این فتوای مقام معظم رهبری مدنظر خواهد بود. کوهکن افزود: ضمن اینکه نمایندگان مقید این هستند که از چارچوب شرع و قانون اساسی خارج نشوند اما فتاوا و نظرات ایشان راهگشا است و سرلوحه کار خواهد بود.

اما در حالی اخباری در این خصوص منتشر می شود که از عمر مجلس هشتم ماههای زیادی باقی نمانده است.

بر اساس این گزارش در کنار مجلس، برخی نهادهای فرهنگی نیز در حال بررسی و تدوین قوانین لازم می باشند.

ورود مجلس و نهادهای مسئول فرهنگی و همچنین برخی تذکرات به مقامات ارشد در خصوص گسترش بی رویه استفاده از ماهواره می تواند نوید قانون جامع و مانعی را برای مدیریت استفاده از ماهواره و همچنین جلوگیری از گسترش استفاده از ماهواره را بدهد.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2011-02-13
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
تصاویری از زشت ترین موجود دنیا
تصاویری از زشت ترین موجود دنیا
پیام تبریک ظریف به مناسبت عید قربان
پیام تبریک ظریف به مناسبت عید قربان
برداشت بزرگ ترین پیاز جهان با وزن ۸٫۵ کیلوگرمی
برداشت بزرگ ترین پیاز جهان با وزن ۸٫۵ کیلوگرمی
تولد منوچهر هادی در سن ۴۶ سالگی
تولد منوچهر هادی در سن ۴۶ سالگی
ادعیه و اعمال شب و روز عرفه
ادعیه و اعمال شب و روز عرفه
معصومه کریمی بازیگر ایرانی عزادار شد
معصومه کریمی بازیگر ایرانی عزادار شد
حضور بشار اسد در نماز عید قربان
حضور بشار اسد در نماز عید قربان
روحانی سوار بر اولین جنگنده ایرانی در یک مراسم
روحانی سوار بر اولین جنگنده ایرانی در یک مراسم
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز