هواوی

حکم قطع دست یک سارق در دادگاهی در ساری

حکم قطع دست یک سارق در دادگاهی در ساری اخبار ایران و جهان

حکم قطع دست سارقان دارای شرایط ویژه ای است که طبق ماده ۱۹۸ قانون مجازات اسلامی اجرا می شود

مبارزه با فساد و برقراری امنیت اجتماعی وظیفه ای است که بر عهده مجریان قانون می باشد. حال چگونگی برخورد با مجرمان تا حدی بر عهده قاضی است البته با رعایت مواضین و قوانین حکومتی. روز گذشته خبری منتشر شد که در آن اعلام شد حکم قطع دست یک سارق در دادگاهی در ساری اجرا شده است. در ادامه در نیک صالجی جزئیات این ماجرا را می خوانید

حکم قطع دست یک سارق در ساری

در اطلاعیه دادگستری مازندران آمده است: «سیاست دادگستری، برخورد جدی و بدون اغماض با برهم زنندگان نظم و امنیت جامعه و سارقان اموال مردم است.انتظار همیشگی و بحق مردم، برخورد جدی با سارقان بوده و بر این اساس، یک سارق حرفه‌ای که اقرار به ۲۸ فقره سرقت از منازل مردم در شهرستان محمود آباد، نور و حومه کرده بود، در زندان ساری با حضور مقامات قضایی به اجرا در آمد.لازم به ذکر است، این فرد ۳ فقره سرقت حدی و ۲۵ فقره سرقت تعزیری داشته است و جرایمی نظیر ورود به عنف، حمل و نگهداری و فروش موادمخدر و مال مسروقه را نیز مرتکب شده است.

حکم قطع دست یک سارق

ماجرای حکم قطع دست یک سارق

بدیهی است تلاش، کوشش، دقت مضاعف و برخورد جدی‌تری با سارقان، انگیزه پیگیری شکایت از سوی شکات را بیشتر کرده و شناسایی و برخورد با سارقان، احساس امنیت مردم در جامعه را افزایش خواهد داد».صدور حکم قطع ید برای سارق شرایط خاصی دارد که در ماده ۱۹۸ قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده و سرقت در صورتی موجب حد می شود که دارای کلیه شرایط و خصوصیات زیر باشد:

– سارق به حد بلوغ شرعی رسیده باشد.
– سارق در حال سرقت عاقل باشد. سرقت دیوان موجب صدور حکم قطع ید نمی‌شود.
– سارق با تهدید و اجبار وادار به سرقت نشده باشد.
– سارق قاصد باشد.
– بداند و ملتفت باشد که مال غیر است.
– بداند که ربودن آن حرام است.
– صاحب مال، مال را در حرز قرار نداده باشد و سارق با شکستن حرز دست به سرقت زده باشد. مثلا حرز خودرو پارکینگ است. حرز طلا و جواهرات گاوصندوق است.
– سارق به تنهایی یا با کمک دیگری هتک حرز کرده باشد.
– مال سرقتی به اندازه نصاب یعنی ۵/۴ نخود طلای مسکوک که بصورت پول معامله می شود ارزش داشته باشد.

بهارنیوز

یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2019-10-24 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :