برای نخستین بار سه زن معاون استاندار و فرماندار شدند+ عکس

برای نخستین بار سه زن معاون استاندار و فرماندار شدند+ عکساخبار

برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان سه زن به پست‌های سیاسی و اجرایی در سطح معاون استاندار و فرماندار در این استان مرزی منصوب شدند طی احکام جداگانه‌ای، خانم‌ها زهرا اربابی به عنوان معاونت معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری سیستان و بلوچستان، حمیرا ریگی بعنوان فرماندار قصر قند و معصومه پرندوار نیز […]

برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان سه زن به پست‌های سیاسی و اجرایی در سطح معاون استاندار و فرماندار در این استان مرزی منصوب شدند

طی احکام جداگانه‌ای، خانم‌ها زهرا اربابی به عنوان معاونت معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری سیستان و بلوچستان، حمیرا ریگی بعنوان فرماندار قصر قند و معصومه پرندوار نیز بعنوان فرماندار هامون منصوب شده‌اند.

زهرا اربابی دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی واحد علوم تحقیقات تهران، تنها مسوول زن ستاد انتخاباتی دکتر روحانی بود.

زهرا اربابی

اربابی معتقد است که حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی سیاسی این استان چندان هم کم نبوده و می‌گوید: «در نیکشهر یک خانم عضو شورای شهر داریم. در زابل، در سراوان خانم‌هایی هستند که عضور شورای شهر هستند و البته شهردار سرباز، یک خانم سنی مذهب بلوچ هستند. در زاهدان شرایط برای فعالیت خانم‌ها مساعد‌تر شده است برای مثال مدیر کل آموزش و پرورش دو خانم را به عنوان معاونین خود انتخاب کرده است. البته اینکه چرا تا الان حضور خانم‌ها در عرصه فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی کم رنگ بوده است برمی گردد به اینکه زنان هنوز خودشان را باور ندارند.»

حمیرا ریگی

حمیرا ریگی؛ اولین بخشدار زن استان سیستان و بلوچستان، فیزیوتراپیست است و تجربه مدیریتی در سازمان بهزیستی و بخشداری چابهار را دارد، از سال ۸۰ تا ۸۵، بخشدار چابهار بود و می‌گویند با لباس محلی زنان بلوچ، با وجود بارداری تمام نقاط مرزی حوزه استحفاظی و مدیریتی خود را سرکشی می‌کرد و حالا هم باید به عنوان فرماندار شهرستان قصرقند فعالیت کند.

او می‌گوید: «حضور یک زن در پست سیاسی آن هم در استانی که تعصبات مذهبی و قومی داشت در ابتدا خیلی سخت به نظر می‌رسید. تصور عموم هم بر این بود که کار یک زن در این مقام بسیار سخت و دشوار است. اما تجربه من چیز دیگری بود. اوایل کمی تنش و یا اختلاف نظرهایی با بسیاری از مردم و حتی روحانیون مذهبی وجود داشت، اما بعد از مدت کوتاهی، آن‌ها جز حامیان من شدند و در پیشبرد کار‌ها و برنامه‌هایم به من خیلی کمک کردند.»

معصومه پرند وار هم که قرار است از این به بعد فرماندار شهرستان هامون باشد، فوق لیسانس برنامه شهری داشته و ۱۴ سال کارمند استانداری سیستان و بلوچستان بوده است. او از سوی استاندار سیستان و بلوچستان به عنوان اولین فرماندار زن کابینه یازدهم انتخاب شد.

سامیه بلوچ زهی

چندی پیش، سامیه بلوچ زهی، به عنوان اولین شهردار زن مجرد و اهل سنت منصوب شد. او که حالا شهردار کلات است، می‌گوید: «من زن بلوچی هستم که طلسم مدیریت در شهر خود را شکستم و تنها امیدم داشتن شهری سبز و آسمانی آبی است.»

آمار‌ها نشان می‌دهد که تنها ۱۶ درصد از مدیران، مقامات عالی رتبه و قانونگذاران سیستان و بلوچستان را زنان تشکیل می‌دهند. در رده شغلی «قانونگذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران» مرکز آمار ایران گزارش داده است که در این استان ۹ هزار و ۱۳۷ نفر شاغل هستند که از این تعداد یک هزار و ۳۷۹ نفر آنان را زنان تشکیل می‌دهند و این در حالی است که فقط ۱۳۶ نفر از این تعداد در روستا‌ها مشغولند.

مجله مهر

تاریخ بروزرسانی : 2014-02-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد