بجای این واژه‌های نظامی، این‌‌ها را بکار ببرید

بجای این واژه‌های نظامی، این‌‌ها را بکار ببرید

آخرین نیوز: دبیر دفتر واژه‌گزینی نظامی از تصویب تعدادی واژه جدید توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی و ابلاغ آنها به نیروهای مسلح خبر داد و گفت: یکی از این ترکیبات “امتیاز وتو” است و با توجه به اینکه نه تنها حق نیست بلکه امتیازی است که برخی کشورها برای خود قائل شده‌اند، از این […]

آخرین نیوز: دبیر دفتر واژه‌گزینی نظامی از تصویب تعدادی واژه جدید توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی و ابلاغ آنها به نیروهای مسلح خبر داد و گفت: یکی از این ترکیبات “امتیاز وتو” است و با توجه به اینکه نه تنها حق نیست بلکه امتیازی است که برخی کشورها برای خود قائل شده‌اند، از این پس باید به جای “حق وتو” به کار رود.

سیداسماعیل افتخاری در گفتگو با خبرنگار مهر، از تصویب چند واژه‌ نظامی جدید توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی و ابلاغ آنها به نیروهای مسلح خبر داد و گفت: تازه‌ترین کلماتی که در کمیته واژه‌گزینی نظامی تعیین و به تصویب فرهنگستان رسیده‌اند، عبارتند از: “تکاور” به جای “کماندو”، “نمانام” به جای “برند”، “واپایش” به جای “کنترل” و “بورد” به جای “رِنج”.

وی افزود: قبلاً هم کلمات “رهنامه” به جای “دکترین” و “شدآمد” به جای “ترافیک” به تصویب رسیده بودند که در مورد اخیر ترکیباتش هم استخراج شده است؛ مثلاً “شُدآمد سنگین” یا “شدآمد روان”.

دبیر دفتر واژه‌گزینی نظامی “شدآمد” را یک کلمه فارسی اصیل دانست و گفت: این کلمه با مفهوم آمد و شد در متون قدیمی فارسی آمده و با توجه به تناسبی که دارد، توسط فرهنگستان به ابلاغ شده است.

افتخاری درباره دشواری جا افتادن این کلمه به جای “ترافیک” تاکید کرد: این واژه‌ها به مرور جای واژه‌های قبلی را می‌گیرد؛ فعلاًٌ “ترافیک” هست و در کنارش از “شُدآمد” هم استفاده می‌شود تا کم کم جایش را بگیرد.

وی همچنین از تعیین برخی ترکیبات توسط کمیته واژه‌گزینی نظامی و ابلاغ آنها توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی خبر داد و گفت: بر این اساس از این پس باید به جای “حق وتو” از کلمه “امتیاز وتو” استفاده شود؛ از آن جهت که حق نیست بلکه امتیازی است که برخی کشورها برای خود قائل شده‌اند.

دبیر دفتر واژه‌گزینی نظامی افزود: با توجه به اقدامات تروریستی گروه موسوم به “جندالله” نیروهای مسلح همچنین حق استفاده از این نام را ندارند و باید از کلمه “گروهک جندالشیطان” استفاده کنند. در این مورد با نهادهایی مانند وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما هماهنگی‌های لازم به عمل آمده است.

افتخاری همچنین در خصوص واژه پیشنهادی جدید برای “پلیس” گفت: با توجه به نظر مقام معظم رهبری برای انتخاب یک کلمه فارسی مناسب جایگزین، کلمه تعیین شده قبلی یعنی “پاس‌ور” به نیروی انتظامی مرجوع شد تا واژه بهتری تعیین شود. ما منتظر نیروی انتظامی هستیم تا کلمه جایگزین را استعلام و برای ابلاغ نهایی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی ارائه کنیم.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2010-12-12
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
تصاویری از زشت ترین موجود دنیا
تصاویری از زشت ترین موجود دنیا
پیام تبریک ظریف به مناسبت عید قربان
پیام تبریک ظریف به مناسبت عید قربان
برداشت بزرگ ترین پیاز جهان با وزن ۸٫۵ کیلوگرمی
برداشت بزرگ ترین پیاز جهان با وزن ۸٫۵ کیلوگرمی
تولد منوچهر هادی در سن ۴۶ سالگی
تولد منوچهر هادی در سن ۴۶ سالگی
ادعیه و اعمال شب و روز عرفه
ادعیه و اعمال شب و روز عرفه
معصومه کریمی بازیگر ایرانی عزادار شد
معصومه کریمی بازیگر ایرانی عزادار شد
حضور بشار اسد در نماز عید قربان
حضور بشار اسد در نماز عید قربان
روحانی سوار بر اولین جنگنده ایرانی در یک مراسم
روحانی سوار بر اولین جنگنده ایرانی در یک مراسم
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز