امیر حاج‌ رضایی: انتقادم به مدیر است، نه مربی

امیر حاج‌ رضایی: انتقادم به مدیر است، نه مربی

امیر حاج رضایی گفت: فکر می‌کنم حذف تیم ملی می‌تواند مباحث زیادی را در جامعه ما ایجاد کند، ولی باید کلی‌تر به این قضیه نگاه کنیم. نمی‌شود مسابقه دیروز مقابل کره جنوبی را ملاک قرار داد، اما این مسابقه تاییدی بر ناکامی‌ فوتبال ایران است. کارشناس فوتبال گفت: فوتبال ما نیاز به یک آسیب شناسی […]

امیر حاج رضایی گفت: فکر می‌کنم حذف تیم ملی می‌تواند مباحث زیادی را در جامعه ما ایجاد کند، ولی باید کلی‌تر به این قضیه نگاه کنیم. نمی‌شود مسابقه دیروز مقابل کره جنوبی را ملاک قرار داد، اما این مسابقه تاییدی بر ناکامی‌ فوتبال ایران است.
کارشناس فوتبال گفت: فوتبال ما نیاز به یک آسیب شناسی دارد و باید ببینم که چرا با این استعدادها در هیچ میدانی پیروز نمی‌شویم.

امیر حاج رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره عملکرد تیم ملی اظهار کرد: ما در طول سال جاری متحمل شکست‌هایی در تمام مراحل ملی از جمله نوجوانان، جوانان و امید نشدیم. حالا هم تیم بزرگسالان ما که چشم و چراغ مردم بودند به یک ناکامی رسیدند.

به نظر من فوتبال ایران نیاز به یک آسیب شناسی دارد. چگونه است که با این استعداد و سرمایه انسانی در هیچ میدانی صاحب پیروزی نمی‌شویم. فقط نباید اهالی حوزه فوتبال به این مساله رسیدگی کنند بلکه از حوزه‌های دیگر مانند حقوق، جامعه شناسی و روانشناسی باید آسیب‌های فوتبال را بررسی کنند و نتیجه آن را به مسولان ورزش گزارش بدهند.

وی افزود: قبل از آغاز مسابقات جام ملت‌های آسیا گفتم که در مورد تیم ملی در بیم و امید هستم. یعنی با توجه به سرمایه‌های ملی که داریم امیدوارم، اما به دلیل اینکه بیشتر صحبت می‌کنیم، کار نمی‌کنیم و از آینده هزینه می‌کنیم و مطالبات مردم را به آینده ارجاع می‌دهیم در بیم هستم و در طول مسابقات هم این نظر را داشتم، ولی زمانی که بازی زیبای تیم ملی را مقابل امارات مشاهده کردم، امیدهایم پررنگ‌تر شد.

حاج رضایی ادامه داد: فوتبال ایران همانی بود که مقابل کره جنوبی انجام شد. درطول مسابقه شاهد بودیم که زیر فشار حریف هستیم. از جهت مالکیت توپ، تحمیل اراده و تاکتیک حریف بر ما برتری دارد. به واقع در بخش زیادی از بازی به ویژه تمام نیمه اول در یک موضع دفاعی فرو رفتیم.

این کارشناس فوتبال با اشاره به تعویض‌های افشین قطبی گفت: آمدن خسرو حیدری حالت تهاجمی به تیم ما بخشید و تیم ملی شکل بهتری در سمت راست زمین به خودش گرفت، ولی در ادامه تعویض‌های بدی داشتیم. همچنین تعویض کریم انصاری فرد را هم مناسب ندیدم. البته نمی‌خواهم بگویم که اگر تعویض‌های بدی را انجام نمی‌دادیم، بازی را می‌بردیم.

وی با اشاره به فاصله فوتبال ایران با کره جنوبی بیان کرد: فوتبال ما به اندازه کره نیست. کره جنوبی رشد می‌کند. در چندین جام جهانی، پی‌درپی شرکت می‌کند و خیلی آسان از گروه خودش بالا می‌رود و در جام جهانی بازی‌های درخشانی از خود نشان می‌دهد، اما ما در وعده‌ها، امیدها و نویدها را احاله کرده و در آینده غوطه وریم و زخم‌های فوتبال را با مطائبه، هزل و نشیخند(شوخی و تمسخر) پاسخ می‌دهیم. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که این فوتبال کره جنوبی را شکست بدهد.

وی ادامه داد: اگر روی موج احساسات سوار شویم. بخواهیم یک کار منطقی، زیرساختی و مبتنی بر مبانی علمی و تجربی را شکست دهیم، ممکن است یک بار اتفاق بیفتد، اما هرگز چندین بار تکرار نخواهد شد.

امیر حاج رضایی با اشاره به ضعف مدیریتی فوتبال ایران اظهار کرد: من به کادر فنی انتقادی وارد نمی‌کنم و اگر نقدی وجود دارد به مدیریت فوتبال و کسانی که فوتبال را مدیریت می‌کنند و قدرت تصمیم‌گیری و اجرایی دارند مربوط می‌شود. روی صحبتم با افرادی است که می‌توانند با راهکارها و ابزارهای مناسب فوتبال را از این شکست‌های پی‌درپی نجات دهند. امیدوارم آنها حرف من را بشنوند.

این کارشناس فوتبال در ارزیابی عملکرد نکونام و شجاعی بیان کرد: تمام بازیکنان در یک دورانی افت می‌کنند و این اتفاق خیلی رخ می‌دهد. آقای نکونام و شجاعی بازیکنان بزرگ این کشورند و در مواقع زیادی برای فوتبال ملی تلاش کردند. به ویژه آقای نکونام که کاپیتان تیم ملی هستند. باید حرمت این بازیکنان حفظ شود. نکونام و شجاعی در این دوره از بازی‌ها از فرم ایده‌آل خودشان دور بودند.

وی همچنین با مثبت ارزیابی کردن عملکرد بازیکنان جوان در تیم ملی گفت: از این استعدادها در فوتبال ما زیاد است. طبق تحقیق یک کمیته در AFC، به جهت استعدادهای انسانی فوتبال ایران در آسیا اول است و پس از آن تیم‌های عراق و کره جنوبی قرار دارند. بنابراین بازیکنانی مانند آرش افشین و کریم انصاری فرد در این مسابقه‌ها خیلی خوب ظاهر شدند و شایستگی این را دارند که به زودی جایگاه تثبیت شده‌ای در فوتبال ایران داشته باشند.

وی با اشاره به سخنان سرمربی کره جنوبی که گفته بود ایران باید مشخص کند، آیا می‌خواهد قدرت برتر آسیا باشد یا خود را از آسیا جدا کند و به سطح بین‌المللی نزدیک کند، بیان کرد: وقتی استاندارد فوتبال ما ترقی کند و سطح فوتبالمان بالا بیاید، طبیعتا مانند دوران اوج فوتبال ایران که در آسیا برتر بود، افتخارات آسیایی جامعه ایران را قانع نخواهد کرد. الان به دلیل نزول فوتبال ایران است که جامعه فوتبال به آسیا راضی شده است، اگر فوتبال ما رشد کند از فوتبال آسیا فراتر خواهد رفت.

وی افزود: رشد فوتبال به یک تاکتیک مربوط نمی‌شود، به یک استراتژی دراز مدت ارتباط ندارد. در حال حاضر برای انجام یک استراتژی در دنیا یک زمان تعیین شده‌ای وجود دارد و آن ۴ سال است. یعنی از یک جام جهانی تا جام جهانی بعدی. این استراتژی فدراسیون‌های دنیاست در حالی که در کشورمان برای یک ماه بعد خودمان برنامه نداریم.

حاج رضایی عنوان کرد: تیم ملی ازجام ملت‌ها کنار رفته است و طبق ضرب المثل معروف "زندگی ادامه دارد" نزدیک به سه سال نیم تا جام جهانی ۲۰۱۴ فرصت داریم. اینجاست که اگر استراتژی و ابزار داشته باشیم و اگر مدیریت و برنامه‌ریزی داشته باشیم و "داشته باشیم"های دیگر، می‌توانیم به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم.

امیر حاج رضایی در مورد عملکرد افشین قطبی در تیم ملی گفت: مربیان با نتایجشان سنجیده می‌شوند. اگر از این نظر نگاه کنیم آقای قطبی در دو عرصه مهم حضور داشتند. یکی بخشی از مقدماتی جام جهانی بود که در آنجا توفیق خاصی نداشتند. حالا با اغماض می‌توانیم بگوییم که در این مرحله نباید به ایشان پرداخت به دلیل اینکه در آن راه طولانی از ابتدا حضور نداشتند و فقط در چند مسابقه بودند.

مرحله پایین‌تر همین مسابقات جام ملت‌ها است که ایشان فرصت کافی و اردوهای تدارکاتی مختلفی در داخل و خارج از کشور داشتند و به همان جایی رسیدند که در سال ۱۹۹۶و ۲۰۰۴ سایر مربیان رسیده بودند. یعنی حذف در یک چهارم نهایی ازلحاظ نتیجه ایشان کاملا ناکام بودند.

این کارشناس فوتبال با اشاره به خط دفاع تیم ملی ادامه داد: انتخاب خط دفاعی تیم ملی از یک باشگاه انتخاب هوشمندانه‌ای است. به دلیل اینکه این بازیکنان افکار همدیگر را می‌شناسند، از درک متقابل برخوردارند و دو تیم ملی هماهنگ‌اشان هم بیشتر می‌شود. تیم ملی از این تدبیر سود برده است. اگر قطبی در تقویت خط دفاعی تیم ملی تاثیر داشته است، من منکر آن نمی‌شوم.

امیر حاج رضایی گفت: فکر می‌کنم حذف تیم ملی می‌تواند مباحث زیادی را در جامعه ما ایجاد کند، ولی باید کلی‌تر به این قضیه نگاه کنیم. نمی‌شود مسابقه دیروز مقابل کره جنوبی را ملاک قرار داد، اما این مسابقه تاییدی بر ناکامی‌ فوتبال ایران است.

وی افزود: در فوتبال فاکتورهای زیادی از جمله مدیریت، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری وجود دارد که همه اینها در فوتبال ما گم شده است.

حاج رضایی در پایان در پاسخ به این سوال که برای تشکیل کادرفنی تیم ملی چه نظری دارد بیان کرد: من هیچ پیشنهادی ندارم، زیرا گوش شنوایی نیست تا به آنها گوش بدهد.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2011-01-23
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
این جملات تاکیدی مثبت را بارها با خود تکرار کنید
این جملات تاکیدی مثبت را بارها با خود تکرار کنید
واکنش امیرعلی نبویان درباره قرارداد تبلیغاتی کی روش
واکنش امیرعلی نبویان درباره قرارداد تبلیغاتی کی روش
نسخه روکش طلای آیفون ایکس به بازار عرضه شد
نسخه روکش طلای آیفون ایکس به بازار عرضه شد
جدیدترین گریم بهاره افشاره بازیگر ایرانی
جدیدترین گریم بهاره افشاره بازیگر ایرانی
تبریک عاشقانه تولد همسر کوروش تهامی
تبریک عاشقانه تولد همسر کوروش تهامی
عکس های جالب تیپ مردانه شهره لرستانی
عکس های جالب تیپ مردانه شهره لرستانی
تصویری از پیاده روی آذری جهرمی در ساحل بوشهر
تصویری از پیاده روی آذری جهرمی در ساحل بوشهر
بازدید بشار اسد و همسرش از تونل مرگ
بازدید بشار اسد و همسرش از تونل مرگ
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز