اعمال لیله الرغائب ؛ شب آرزوهای بی شمار

اعمال لیله الرغائب ؛ شب آرزوهای بی شماراخبار

در ادامه این نوشتار اعمال لیله الرغائب ؛ شب آرزوهای بی شمار را می خوانید. لیله الرغائب اولین شب جمعه ماه رجب و زمان مستجاب شدن دعاهاست.

لیله الرغائب به نام شب آرزوها مشهور شده است. این شب اولین شب جمعه ماه مبارک رجب می باشد. در میان آموزه‌ های دین اسلام این گونه آمده‌ است که در این شب عزیز فرشتگان خداوند بر روی زمین نزول می‌ کنند تا رحمت پروردگار را به جامعه بشری و انسان ها عرضه کنند. این شب اعمال مخصوص به خود را دارد که اعمال لیله الرغائب هستند. لیله الرغائب شبی است که در آن بخشش خداوند زیاد است و بندگان خدا با روی آوردن به بارگاه الهی شایسته دریافت عطا و بخشش الهی می‌شوند. برای آگاهی از اعمال لیله الرغائب ؛ شب آرزوهای بی شمار با نیک صالحی همراه باشید.

اعمال لیله الرغائب ، شب آرزوها

بدان که اولین شب جمعه ماه رجب را «لیله الرغاب» (یعنى شب دلدادگان) می گویند و براى آن عملى با فضیلت بسیار از حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله وارد شده که آن را سیّد در کتاب «اقبال» و علاّمه حلى در «اجازه بنى زهره» نقل کرده اند، بعضى از فضیلت آن اینکه به سبب انجام آن گناهان بسیار آمرزیده مى شود، و نیز نمازى در آن وارد شده که هرکه آن را به جای آورد هنگام شب اوّل قبرش حق تعالى ثواب آن را به نیکوترین صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گویا به سوی او می فرستد، پس به او می گوید:

اى حبیب من تو را بشارت باد که از هر شدّت و سختى نجات یافتى، بنده می گوید: تو کیستى؟ به خدا سوگند من چهره اى زیباتر از چهره تو ندیدم، و سخنى شیرین تر از سخن تو نشنیدم، و بویى بهتر از بوی تو نبوییدم! !

اعمال لیله الرغائب

اعمال لیله الرغائب چیست

پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازم که در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردی، امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا کنم، و مونس تنهایى تو باشم، و هراس را از تو برگیرم و هنگامی که در صور (شیپور قیامت) دمیده شود، در عرصه قیامت سایه اى بر سرت خواهم افکند، پس خوشحال باش که خیر هرگز از تو جدا نخواهد شد.

اعمال لیله الرغائب و نماز این شب

کیفیت این نماز چنین است: اولین پنجشنبه ماه رجب را روزه می دارى، چون شب جمعه داخل شود، ما بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز بجاى مى آورى، هر دو رکعت با یک سلام، به این ترتیب که در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده مرتبه «سوره توحید» می خوانى و هنگامى که از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى گویى:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] .

خدایا! بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

سپس به سجده می روى و هفتاد مرتبه می گویى:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ

پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

آنگاه سر از سجده بر می دارى و هفتاد مرتبه مى گویى:

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ

پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من می دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگ ترى

دوباره به سجده مى روى و هفتاد مرتبه مى گویى:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ

پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

سپس حاجت خود را می طلبى که به خواست خدا برآورده خواهد شد.

آگاه باش زیارت حضرت رضا علیه السّلام در ماه رجب مستحب است، و انجام آن در این ماه امتیاز خاصى دارد، همانگونه که انجام عمره در ماه رجب فضیلت دارد تا جایى که روایت شده انجام آن در این ماه، در فضیلت همتاى حج است و نیز نقل شده: حضرت سجاد علیه السّلام در ماه رجب به عمره مشرّف شده بود، و شب و روز نزد کعبه نماز می خواند، و در حالى که پیوسته در سجده بود این ذکر از زبان ایشان شنیده می شد:

عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِکَ، فَلْیَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِکَ

گناه از بنده ات بزرگ شده، پس [بگذر که] گذشت از سوى تو زیبا باشد.

فردا

تاریخ بروزرسانی : 2019-03-07 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو