آشنایی با گل بنفشه گیاه دارویی پرخاصیت

آشنایی با گل بنفشه گیاه دارویی پرخاصیت علم و تکنولوژی

یکی از خواص گل بنفشه برای پوست است. هم خارش های پوستی را کاهش می دهد هم برای زیبایی پوست مفید است

گیاهان دارویی در اطراف ما فراوان است و هرکدام خاصیتی دارند و برای یک بیماری مفید هستند . امروز می خواهیم درمورد گل بنفشه و خواص آن با شما صحبت کنیم. گل بفشه انواع و رنگ های مختلفی دارد که در بهار و تابستان می رویند. مهمترین خاصیت این گل برای درمان بیماری سرماخوردگی است.

گل بنفشه

گل بنفشه با جلوه ی زیبای خود انسان را به یاد روزهای بهاری و خوب می اندازد.این گل با رنگ زیبای خود روح انسان را جلا می دهد وجسم را با طراوت می گرداند.حال اگر دوست دارید اطلاعاتی از این گل داشته باشید با ماهمراه باشید.هم اکنون بیش از۵۰۰ گونه بنفشه در جهان شناخته شده‌اند که ۱۹ گونه آن بومی ایران است. گل بنفشه رنگ‌های بسیار متنوعی از زرد، سفید، بنفش، ارغوانی تا مخلوطی از رنگ‌ها دارد.

گل بنفشه

فواید گل بنفشه

در ایران بنفشه معطر و بنفشه سه رنگ که بومی ایران هستند و همچنین بنفشه‌های دو رگه زینتی، که به بنفشه فرنگی شهرت دارند، بیش از دیگر گونه‌ها یافت می‌شود. بنفشه،دربیشترمناطق کوهستانی ایران به ویژه در شمال و شمال‌غربی کشور به صورت خودرو می‌روید.گل‌های معطر آن دارای بوی خوشِ ملایم است وبه رنگ‌های بنفش، آبی و سفید از اواخر زمستان تا اوایل بهار ظاهر می‌شوند. بنفشه معطر در زمین‌های مرطوب و سایه دار، در کنارجویبارها و زیر درختان می‌روید.

بنفشه سه رنگ گیاهی علفی و چند ساله با عمری کوتاه و بومی اروپا و مناطق معتدل آسیاوایران است و در شمال، شمال‌غربی و غرب ایران به صورت خودرو می‌روید. گل‌های این نوع بنفشه معمولا دارای سه رنگ مشخص و از ترکیب رنگ‌های زرد، ارغوانی، آبی نیلی و سفید به وجود آمده‌اند.چندگونه از بنفشه بومی ایران نیز در کناره خلیج‌فارس به صورت خودرو می‌رویند و در اواخر زمستان گل‌هایی به رنگ‌های سفیدوبنفش روشن می‌دهند.

پرورش گل بنفشه

بنفشه سه رنگ رادراوایل تابستان از راه کاشتن بذرپرورش می‌دهند.پس ازروییدن چند برگ،در شهریورماه آن رانشامی‌کنند.محل رویش این بنفشه بایدآفتاب‌گیروخاک آن کودداروبدون علف هرزباشد.برای پرورش بنفشه معطر ، قسمت‌های ریشه‌دارگیاه ویاساقه‌های خزنده را در بهمن و اسفند از گیاه جدا می‌کنند و در خاک نرم و کوددار می‌کارند.جالب است بدانید تمام قسمت‌های بنفشه ازجمله برگ،گل،دانه،ریشه وسرشاخه‌های گل‌دار آن مصرف دارویی دارند.

بنفشه مرطوب، تند، سرد و کمی تلخ است. گل بنفشه ضدالتهاب، خلط آور، محرک، ادرار آور (مدر)، ضد تومور، ضد رماتیسم، ملین، ضد میکروب، معرق، مسهل، تثبیت کننده دیواره مویرگ‌ها و تصفیه‌کننده خون است.از شربت تهیه شده از دم کرده آن برای درمان سرفه استفاده می‌شود. بنفشه خلط‌آور خوبی است.

دو قاشق غذاخوری از پودر گیاه را با نیم لیتر آب جوشیده و با اضافه کردن مقداری شیر و عسل مصرف می‌کنند.دم کرده بنفشه را بعد از تغلیظ به صورت کمپرس برای درمان بیماری‌های پوستی می‌توان استفاده کرد. برای درمان رماتیسم می‌توان از کمپرس دمکرده گیاه بر روی موضع، روزی دوبار استفاده کرد. از پودر گیاه و آب خمیری درست می‌شود که برای بهبود زخم‌ها و جراحات مفید است.
این ها برخی از خواص این گل زیبا و استثنایی بود .امیدوارم آنرا پرورش دهید و از آن لذت ببرید.

بد نیست از فواید گل بنفشه بیشتر بدانید

گل بنفشه

خاصیت گل بنفشه

گیاه بنفشه کبد را پاکسازی می‌کند همچنین با خاصیت خلط‌بری از ریه‌ها موجب پاکسازی ریه‌ها می‌شود و از طرفی به دلیل خاصیت سم‌زدایی، خون و بافت‌ها را پاکسازی می‌کند.

از مکانیسم‌های اثر بنفشه، صفرابر، خلط ‌آور، تب ‌بر، تصفیه ‌کننده خون، ضد سموم، ضد ورم، ملین و خواب‌ آور است؛ پیامبر اکرم «ص» نیز می‌فرمایند: برتری روغن بنفشه در میان روغن‌های گیاهی مانند برتری اسلام بر ادیان دیگر است.

*خواص گوارشی گل بنفشه

از خواص گوارشی بنفشه، پاکسازی صفرا از بدن، پاکسازی روده‌ها، رفع ناراحتی‌های معده،
کبد و طحال و رفع التهاب دستگاه گوارش و عطش است.

از خواص ریوی بنفشه می‌توان به خلط‌ آور، ضد سرفه، تب ‌بر، ضد زکام، ضد برونشیت حاد،
ضد عفونت‌های ریوی، ضد دیفتیری و ضد سینوزیت اشاره کرد.

**خواص پوستی گل بنفشه

گل بنفشه برای درمان اگزما، رفع خارش‌های پوستی، رفع خارش پلک، رفع شوره سر،
رفع جوش صورت و زیبایی پوست مفید است همچنین این گیاه نرم‌کننده پوست است؛
از خواص مغزی ـ عصبی بنفشه نیز خواب‌آور، ضد افسردگی، ضد سردرد و میگرن است.

فراز مجاب، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار می‌کند: گل بنفشه یکی از
گیاهان دارویی است که در طب سنتی برای تسکین سرماخوردگی و علائم ناشی از آن استفاده می‌‌شود.

به گفته وی، گل بنفشه دارای ترکیبات فلاونوئیدی است که در درمان بیماری سرماخوردگی
و بهبود علائم آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه می‌کند: گل بنفشه دارویی معرق است .
داروهای معرق سموم را از بدن دفع می‌کند. تعریق انسان را افزایش می‌دهد و برای
بهبود حال عمومی افراد مفید است.

اخبار ایران و فارس

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-06-14 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :