اثر منفی نژادپرستی بر سلامت جسمانی افراد قربانی

اثر منفی نژادپرستی بر سلامت جسمانی افراد قربانی علم و تکنولوژی

اصولا وقتی دو گروه از افراد با دو رنگ پوست متفاوت و ظاهر متفاوت بر سر مسئله ای دچار رقابت می شوند نژادپرستی با شدت بیشتری رخ می دهد

تعصب بی جا بر اساس استدلال های بی اساس را نژادپرستی گویند. نژادپرستی از روزگاران قدیم در اکثر جوامع رواج داشته و تا به امروز نیز این امر ناپسند ادامه دارد و در بعضی کشورها این امر صورت می گیرد. وقتی عقاید متعصابه یک فرد مانع از رشد فرد دیگر شود یعنی فرد دچار نژاد پرستی شده است.

نژادپرستی

شاید گفتن اینکه نژادپرستی روی سلامت فیزیکی هم تأثیر می‌گذارد، عجیب به‌ نظر برسد؛ اما مبنای علمی دارد.

دیدن و شنیدن داستان‌هایی درمورد نژادپرستی بر سلامت شما اثر می‌گذارد و اگر به آن‌ها توجه نشود احتمالا باعث بیماری فرد خواهد شد. اخبار اخیر درمورد محاکمه‌ی تینا فانتین و تبرئه‌ی جرالد استنلی (کشاورز سفیدپوست متهم‌ به قتل جوان بومی به‌ نام کلتن بوشی)، مواردی از تعهد سیستم قانونی کانادا به اعمال بومی‌ها و سلطه‌ی استعماری است.

سلطه‌ی استعماری اثر میان‌نسلی بدی روی سلامت ساکنین بومی اولیه و مهاجران بعدی (اشاره به اولین سفیدپوست‌های مهاجر) می‌گذارد.

نژادپرستی

تأثیر استعمار و نژادپرستی ضد سیاه‌پوستی بر سلامت سیاه‌پوستان

طبق این مثال‌ها، خشونت اعمال‌شده روی افراد از جنس همان خشونتی است که سیاه‌پوستان تجربه می‌کنند: مدرسه‌ای که به پلیس اجازه‌ی دست‌بند زدن‌ به یک دختربچه‌ی ۶ ساله سیاه‌پوست می‌دهد؛ سیستم کمک‌رسانی به کودکان که کودکی را از پناهگاهی در کشور سومالی تحویل گرفت و آن را در اختیار پدر و مادری قرار داد؛ ولی پس‌ از چند سال دستور ترک خاک کانادا را برای او صادر کرد. او باید به کشوری برمی‌گشت که حتی زبانش را بلد نبود.

تأثیر استعمار و نژادپرستی ضد سیاه‌پوستی بر سلامت سیاه‌پوستان و مهاجران بسیار مخرب است. ما (گروه دست‌اندکار متن اصلی) تمامی سیستم‌ها، ساختارها و جوامعی را که باعث ادامه یافتن حس نفرت نسبت‌ به همنوعان در تمامی سطوح زندگی می‌شوند، مسیریابی کردیم. تجربه و مبارزه‌ با چنین سیستم‌هایی برای برقراری عدالت برای کودکان ما، خودمان و اعضای جامعه اثرات مخربی روی سلامت ما دارد.

اثرات عمیق نژادپرستی

من (نویسنده متن) به‌عنوان پژوهشگر، استاد و درمانگری در زمینه‌ی حقوق بشر و سلامت، اثرات عمیق نژادپرستی را مورد بررسی قرار داده‌ام و قصد دارم چندین مورد از بینش‌های خودم درمورد اثرات نژادپرستی بر سلامت افراد را به‌ اشتراک بگذارم. امیدوارم با چنین کاری بتوانم جوامع را به‌سمت تغییر کلی نژادپرستی و خشونت سوق دهم و در این زمینه حمایت‌هایی از جانب افراد دلسوز دریافت کنم.

خشونت ادامه‌ دارد
طبق گزارش جوامع و آمار شاخص سلامتی، تفاوت‌های زیادی بین افراد مهاجر و جمعیت بومیان یک منطقه یا جامعه وجود دارد. نژادپرستی سیستماتیک از طرق مختلفی روی سلامت چنین افرادی تأثیر می‌گذارد که عبارت‌اند از: محدود بودن حق انتخاب غذای سالم، شرایط زندگی ناکافی و مراقبت‌های بهداشتی نامناسب. نرخ مرگ‌ومیر نوزادان چنین جوامعی نسبت به افراد مقیم آن منطقه، تقریبا ۱۲ برابر است.

آمار چنین مسائلی توسط مقامات دولتی و بدون توضیحات کامل و بدون توجه‌ به علل این مشکلات ارائه می‌‌شود. یکی‌ از علل مشکلات، خشونت روزانه‌ی دولت علیه افراد است.

اثرات سلامتی

قرار گرفتن درمعرض نژادپرستی در زندگی می‌تواند بر سلامتی ما تأثیر بگذارد.
تکرار اقدامات خشونت‌آمیز علیه ما باعث تضعیف وضعیت سلامتی می‌شود.

تأثیر نژادپرستی ضدسیاه‌پوستی در سیستم آموزشی به‌خوبی قابل مشاهده است. بسیاری از افراد به‌ دلیل رفتار خشونت‌آمیز و نژادپرستانه به‌ مقدار غیر قابل‌ توضیحی ترک تحصیل می‌کنند. چنین موردی وقتی در مراحل اولیه‌ی تحصیل صورت بگیرد، باعث می‌شود در آینده وضعیت افراد بسیاری بدتر از پیش شود.

نژادپرستی همچنین باعث می‌شود سیاه‌پوستان و سایر مهاجران به‌خوبی در زمینه‌هایی
مثل پزشکی، روانشناسی و … استخدام نشوند؛ یا حقوق کمی دریافت کنند که این
خود آسیبی جبران‌ناپذیر برای آن‌ها محسوب می‌شود.

حتی بدتر اینکه سیاه‌پوستان بیشتر اوقات مجبورند در شغل‌های سطح پایین کار کنند
و فرصت رسیدن‌ به قدرت و مقامات بالا را از دست بدهند؛ درنتیجه جامعه به دو دسته‌ی
کمک‌کننده و کمک‌گیرنده تبدیل می‌شود که تقریبا تداعی‌کننده‌ی برده‌داری توسط
سفیدپوستان است و سیاه‌پوستان باید در وضعیت بهداشتی نه‌چندان خوبی زندگی کنند.

تکرار اقدامات خشونت‌آمیز باعث تضعیف وضعیت سلامتی می‌شود

تأثیر سپردن بچه‌های سیاه‌پوستان به‌ دست دولت به‌ دلیل طلاق والدین یا مشکلات
میان‌نسلی اصلا در نظر گرفته نمی‌شود. وقتی چنین بچه‌هایی در سنین پایین
که جزو سنین حساس زندگی آن‌ها محسوب می‌شود، بدون محافظت و حمایت در
مقابل نژادپرستی و خشونت قرار بگیرند، غم و اندوه خودشان را مخفی می‌کنند
یا در خودشان می ریزند و گاهی‌ اوقات جامعه‌گریز می‌شوند. چنین موردی باعث به‌ وجود آمدن
چالش‌هایی در یافتن و دریافت مراقبت‌های مربوط‌ به سلامتی می‌شود و وقتی آن‌ها به‌
نتیجه‌ی دلخواه خود نرسند، ناامیدی آن‌ها را فرا می‌گیرد.

اینکه سیاه‌پوستان به‌دنبال درمان روانی و ذهنی نیستند، افسانه‌ای بیش نیست. دلیل این افسانه
تصور غلط درمورد انعطاف‌پذیری فوق‌العاده یا به‌اصطلاح مقاوم بودن سیاه‌پوستان است؛
اما در حقیقت، کم‌پولی و دریافت‌ نکردن خدمات، از سلامت و رفاه آن‌ها جلوگیری می‌کند
که همین امر باعث می‌شود بسیاری‌ از اعضای جامعه تنها در خفا و انزوا به‌دنبال خدمات بگردند.

بار منفی روی اذهان، بدن‌ها، سلامت و روح سیاه‌پوستان و سایر مهاجران، همه را در بر می‌گیرد.

تاثیر نژادپرستی بر سیاهپوستان قرار گرفتن درمعرض نژادپرستی در زندگی، می‌تواند سلامت ما را مختل کند.

بد نیست بدانید نژادپرستی چیست؟

نژادپرستی

نژادپرستی در زندگی

نژاد پر ستی نوع خاصی از تعصب است که بر مبنای استدلالات نادرست و عمومیت دادن برخی خصوصیات به گروهی از انسانها، به گونه‌ای غیر قابل انعطاف، شکل می‌گیرد.تعصب از کلمه ی لاتین « پرجودیسم » که به معنای پیش داوری کردن پیش از روشن شدن حقایق است، ریشه می‌گیرد. هرگاه فردی اجازه دهد عقاید متعصبانه اش مانع از رشد و حرکت دیگری شود تبعیض نژادی رخ داده‌است. و آنان که همه ی افراد یک نژاد را از برخی مشاغل خاص، مسکن، حقوق سیاسی، فرصتهای تحصیلی یا تعاملات اجتماعی محروم می‌کنند عاملان تبعیض نژادی هستند.
ریشه‌های نژادپرستی در عصر جدید به نظریات کنت دوگوبینو نویسنده فرانسوی می‌رسد که آن را در ۱۸۵۳ منتشر نمود. در قرن بیستم بزرگ‌ترین حامی نژادگرایی هاستن استوارت چیمبرلین نویسنده آلمانی انگلیسی تبار بود.

معروف‌ترین دولت‌های نژادپرست سده بیستم حکومت رایش سوم در آلمان ، حکومت آپارتاید آفریقای جنوبی و اسرائیل ( رفتار آپارتایدی اسرائیل با فلسطینیان ) به شمار می‌روند.
در قرون گذشته درگیری میان سه نژاد اصلی قفقازی، آسیایی و سیاه پوست همواره وجود داشته که گاه شامل محرومیت‌های اجتماعی ناشی از خودستایی بوده و زمانی منجر به نسل کشی‌های تحت حمایت حکومتها شده‌است. نژاد پرستی احساس ترس یا نفرتی است نا بجا از یک انسان تنها به دلیل نژاد وی. حتی زمانی که رنگ پوست مطرح نباشد عوامل دیگری چون زبان، مذهب، ملیت، تحصیلات، جنسیت یا سن وسال منجر به بروز تعصبات می‌گردد.

جامعه شناسان، مورخان و انسان شناسان معتقدند وقتی دو گروه با رنگ پوست و ظاهر فیزیکی متفاوت با هم در تماس قرار می‌گیرند و بر سر یک موضوع رقابت می‌کنند تبعیض نژادی با شدت و خشونت بیشتری بروز می‌کند. اما جوامعی که عاری از هر گونه درگیری نژادی هستند از پتانسیل همه ی شهروندان خود بهره برده و بسوی حذف این تعصبات گام می‌بردارند.

زومیت و خبرآنلاین

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-10 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :