تولید سس و عینک آفتابی از موی انسان ,کاربردهای عجیب مو!

تولید سس و عینک آفتابی از موی انسان ,کاربردهای عجیب مو! علم و تکنولوژی

در کشور چین یک شرکت تولید سس از موی انسان به خاطر پروتئین آن برای ساخت سس هایش استفاده می کند

چند وقت پیش خبری منتشر شده بود که آرایشگاه های تهران موی افراد را با قیمتهای عجیبی میخرند تا برای تزئین موی دیگران استفاده کنند. کمی عجیب به نظر می رسید تا اینکه متوجه شدیم موی انسان کاربردهای عجیب تر دیگری هم دارد که ما امروز قصد داریم در این مطلب این کاربردها را به شما نشان دهیم .

موی انسان

موی انسان از فایبر گلس هم محکم تر است. آرایشگری به نام رونالد تامسون از این مزیّت مو
استفاده کرده است و به جای دور ریختن موی مشتریان آرایشگاه از موهای به جای مانده
برای تهیه صندلی استفاده می کند. هر صندلی از دو کیلوگرم مو تشکیل شده است. تامسون می گوید..

کاملاً طبیعی است که موی انسان پس از کوتاه شدن داخل سطل زباله برود، البته از موی انسان استفاده های مختلف و
کاربردی بسیاری می شود اما در عین حال ایده های مبتذل و پیش پا افتاده ای هم
وجود دارد که در این گزارش با چند نمونه از آنها آشنا خواهید شد.

صندلی مو

موی انسان از فایبر گلس هم محکم تر است. آرایشگری به نام رونالد تامسون از
این مزیّت مو استفاده کرده است و به جای دور ریختن موی مشتریان آرایشگاه از

موهای به جا مانده برای تهیه صندلی استفاده می کند. هر صندلی از دو کیلوگرم مو
تشکیل شده است. تامسون می گوید این صندلی ها کاربرد چند گانه دارند،
ضد آب و ضد الکتریسیته هستند، پوسیده نمی شوند و در برابر آتش سوزی و …
مقاومند و می توانند با سایر تولیدات برابری کنند.

موی انسان

کاربردهای موی انسان

جواهراتی از مو

در دوران ویکتوریا پدیده ی منحصر به فردی وجود داشت، ساخت جواهرات از موی افراد مرده؛ به خصوص خویشاوندان و آشنایان تا برای همیشه در حافظه ی آنها بمانند. موزه ای وجود دارد که در آن ۲۰۰۰ قطعه از جواهرات و زینت آلات ساخته شده از موی انسان به نمایش گذاشته شده است و هر کدام قصه ای از زندگی آدم های عصر ویکتوریا را روایت می کنند. اغلب روی هر کدام از آنها اسم، تاریخ تولد، و تاریخ فوت صاحب مو روی آنها به چشم می خورد.

موی انسان

استفاده از موی انسان

تولید سس با استفاده از موی انسان

سس سویا

یک شرکت چینی از پودر ساخته شده از موی انسان به عنوان عنصر جدیدی برای تولید سس سویا استفاده می کند. آنها می گویند که موی انسان پروتئین داشته و از این نظر به دانه های سویا، گندم و سبوس شباهت دارد. پودر و مایع ساخته شده از مو دارای اسید آمینه هستند و می توانند در تولید سس سویا به کار برده شوند. کارکنان این شرکت موی انسان را در کیسه های کثیف انبار شده بدون شستن تبدیل به پودر و مایع می کنند. مسئولین بهداشت چین هشدار داده اند که استفاده از مو می تواند به دلیل ترکیبات حاوی سرب و آرسنیک برای اعضای بدن انسان مشکل ساز شده و منجر به سرطان شود.

موی انسان

ساخت سس با موی انسان

کود طبیعی

از موی انسان به عنوان کود برای گیاهان استفاده می شود. کود مو با کود شیمیایی
مقایسه شده و یک شرکت به نام اسمارت کودهای مو را به کشاورزان می فروشد
تا آنها از کودهای حاوی مواد کشنده و مضر استفاده نکنند.

موی انسان

ساخت کو با موی انسان

بخور مو برای دفع شر شیاطین

در هند باستان از موی انسان به عنوان بخور استفاده می کردند تا از این رهگذر شیاطین و ارواح را راضی نموده و دور نمایند. آنها موی انسان را با زنجبیل و برگ های معطر مخلوط می کردند و بخور می ساختند تا با بوی خوش حاصل از آن (!) ارواح را دور کنند. در هند و چین و ایالات متحده برای مبارزه با آفات از موی انسان استفاده می شد. از جمله کاربردهای عجیب موی انسان استفاده از آن برای جلوگیری از انتشار لکه های نفتی است، به نظر می رسد استفاده از موی انسان در آینده ابعاد تازه تری به خود بگیرد.

موی انسان

بخور موی انسان در هند

ساخت عینک با استفاده از موی انسان

عینک آفتابی

دو دانشجوی فارغ التحصیل دانشکده ی هنر رویال لندن موفق شدند از موی انسان عینک آفتابی بسازند. قالب این عینک ها از موی انسان و رزین به عنوان یک عامل اتصال دهنده تشکیل شده. این عینک یک محصول صد در صد تخریب پذیر و بدون هیچ عنصر مضری در زمان تولید, تبدیل شده است.‌ به گفته ی این محققان با افزایش روز افزون جمعیت جهان موی انسان به عنوان یک ماده ی پر دوام و تجدید پذیر در نظر گرفته شده و این عینک مویی ثابت کرده که می توان از موی اضافه محصولاتی به جز مصارف آرایشی تولید کرد.

جزئیاتی بیشتر درباره خصوصیات موی انسان

مو یک رشته پروتئینی است که از فولیکول های موجود در درمیس یا پوست بوجود می آید و رشد می کند. مو ، یکی از مشخصه های مشترک و بارز در همه پستانداران است. مهمترین تمرکز و علاقه در بخش مو ، به بخش رشد مو ، انواع مو و نحوه مراقبت از مو بر می گردد ، اما مو همچنین یک ماده بیولوژیکی است که اساسا، ترکیبی از پروتئین، مخصوصا کراتین است.

مو به عنوان یک رشته پروتئینی است که از طریق اپیدرمیس و از طریق فولیکول های موجود در عمق درمیس شروع به رشد می کند. مو می تواند در بیشتر نواحی بدن انسان رشد کند به جز کف دست ها و یا کف پاها ، اما مو در اکثر افراد ، در تعداد مکان های کمی قابل مشاهده هست و اغلب قسمت های رایجی از بدن هستند که بیشتر مورد اصلاح و آرایش قرار می گیرند.

تقسیم بندی موی انسان

مو از نظر طول می تواند به سه بخش تقسیم شود :

۱ – پیاز مو که یک برامدگی و تورم است که در پایه مو قرار دارد و از لایه درمیس سرچشمه می گیرد.

۲ – ریشه مو ، که آن قسمت از مو است که در زیر پوست قرار می گیرد.

۳ – بدنه مو ، که آن قسمت از مو است که در بیرون و یا بالای پوست قرار دارد.

سه بخش در Cross-Section وجود دارد.

۱ – medulla ، که ناحیه ای در مرکز مو است و حاوی سلول های شل و هوای خالی است.

۲- کرتکس ( cortex ) ، که حاوی کراتینیست که بسیار متراکم می باشد.

۳ – cuticle که یک لایه تنها از سلول ها است که مثل سقف های مشبک ( آردواز ) کنار هم جمع و منظم شده اند.

موی سر انسان ، با نرخ رشد ۰٫۴ میلی متر در هر روز رشد می کند (موی انسان با نرخ رشدی چهار برابر نرخ رشد ناخن در هر روز رشد می کند، ناخن انسان با نرخ رشد ۰٫۱ میلی متر در روز رشد می کند.) این موضوع به طور عمومی قبول شده که ناراحتی و پریشانی، اغلب در کم کردن و یا کم شدن سرعت رشد مو ، یک عامل اثر گذار است.

علت شوره روی موی انسان

شوره سر :

به خاطر وجود سلول های مرده زیاد پوست سر ، شوره سر (dandruff ) تشکیل می شود. شوره سر همچنین می تواند با قرار گرفتن مکرر پوست سر در معرض گرما و یا سرمای شدید ایجاد شود ، همانطور که می دانید، مردن و از بین رفتن سلول های پوست یک امر طبیعی و عادی است. اما ریختن و از بین رفتن سلول ها به میزان کم ، طبیعی است، اما بعضی از افراد یا به طور مزمن و یا در نتیجه یک اتفاق خاص ، مقدار ریزش سلول های مرده زیادی را تجربه می کنند که می تواند با سرخ شدن و حساسیت پوست نیز همراه شود.

انواع بافت موی انسان

بافت مو

اغلب تحت عنوان های ، صاف، متوسط ، درشت یا ضخیم ، سیمی ( سفت و قابل انحنا مثل سیم ) یا فر دار، بسته به قطر مو به کار برده می شوند. از بین این چهار نوع بافت ، مو می تواند همچنین ، باریک ، متوسط و ضخیم بوده و یا صاف ، موج دار و یا فر باشد. حالت دهنده مو ، مثل سشوار یا اتو مو می توانند حتی بافت مو را تغییر دهند ، مو می تواند سالم ، نرمال ، چرب ، خشک ، آسیب دیده و یا ترکیبی از این حالت ها باشد. بافت مو همچنین می تواند تحت تاثیر ابزار های حالت دهی مو مثل صاف کننده ها ( اتو مو ) و یا فر کننده ها و یا سشوار قرار گیرد.

موی فر ، در مقایسه با موی صاف، دارای یک ساختار بیولوژیکی متفاوت است ، و معمولا نسبت به موی صاف ، خیلی خشک تر است ، زیرا چربی ترشح شده به بدنه مو ( hair shaft ) توسط غدد چربی در موهای صاف می تواند به راحتی از روی بدنه مو حرکت کند. افرادی که دارای موی خیلی فر هستند ممکن است متوجه این موضوع باشند که موی آنها اغلب خشک است.

دلسل سفید شدن موی انسان

موی خاکستری

دلیل رشد موی خاکستری در افراد مسن تر، تشکیل توده ای از هیدروژن پروکسید به خاطر بازتولید و از بین رفتن مکرر فولیکول مو در طی سالیان است. موی خاکستری یک از ویژگی های پیری طبیعی است. سنی که این پدیده در افراد مختلف اتفاق می افتد، متفاوت است اما عموما افرادی با سن ۷۵ سال و بالاتر دارای موی خاکستری هستند و عموما، موی مردان در مقایسه با موی زنان زود تر خاکستری می شود. موی سرخ یا قرمز ، در اثر پیری معمولا خاکستری نمی شود و به جای خاکستری شدن ، شنی رنگ شده و بعد از آن به مرور سفید می شود.

تابناک و نسل زیبا

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-29 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :