با توجه به اهرام مصر آیا مردم ماقبل تاریخ ستاره‌شناس بوده‌اند؟

تاریخ بروزرسانی : 2018-04-08 /
گردآوری :
اهرام مصر

ساختمان این اهرام از میلیون ها بلوک سنگی تشکیل شده که هریک حداقل یک تُن وزن دارد و متخصصان می گویند که هر ده نفر تنها می توانند یک سنگ ۴۰۰ کیلوگرمی را جابه جا کنند.

بنای اهرام مصر و بناهای عجیب دیگری همچون استون‌هنج، پرسش‌های گوناگونی را پیرامون آشنایی مردمان باستان با ستاره‌شناسی پیش رویمان می‌گذارد.

اهرام مصر

از زمانی‌که انسان توانست به‌ بالای سر خود نگاه کند و آسمان را ببیند، محو زیبایی و اسرار ناگفته‌ی آن شد. به‌همین دلیل ستاره‌شناسی به‌عنوان یکی‌ از قدیمی‌ترین علومی شناخته می‌شود که انسان را از هزاران سال پیش همراهی می‌کرده است. پدیده‌های آسمانی در نقاشی‌های غارهای ماقبل تاریخ به‌ چشم می‌خورند. بناهایی مثل اهرام مصر و همچنین استون‌هنج هم گویا با توجه‌ به موقعیت و اصلی پدیده‌های آسمانی از قبیل ماه، خورشید و ستاره‌ها ساخته شده‌اند.

اهرام مصراهرام مصر از جالب‌ترین بناهای تاریخ بشریت

تصور اینکه مردم باستان چگونه به چنین ساختارهایی دست یافتنه‌اند، برای ما کمی دشوار بوده و منجر به مطرح شدن فرضیات زیادی شده است. طبق نظر برخی‌ افراد، مردم باستان اطلاعاتی درمورد علوم ریاضیات و دانش‌های مربوط‌ به آن داشته‌اند. برخی هم معتقدند که بیگانگان نحوه‌ی ساخت آن‌ها را به مردم باستان نشان داده‌اند.

اما ما واقعا چه اطلاعاتی درمورد چگونگی درک مردم باستان از آسمان و کیهان‌شناسی داریم؟ در همین راستا علمی به‌نام باستان‌اخترشناسی یا ستاره‌شناسی فرهنگی درخصوص بررسی این سوال در دهه‌ی ۱۹۷۰ به‌وجود آمد. باستان‌اخترشناسی ترکیبی‌ از اصول تخصصی دیگر مثل ستاره‌شناسی، باستان‌شناسی، انسان‌شناسی و ستاره‌شناسی قومی است.

روش‌های ساده‌ کردن مسائل پیچیده

اهرام مصر از جالب‌ترین بناهای تاریخ بشریت در زمان باستان محسوب می‌شوند که بادقت بسیار زیادی ساخته شده‌اند. مصرشناسی به‌نام فلیندر پتری اولین برآورد دقیق خود از این بنا را در قرن ۱۹ میلادی به‌عمل آورد. طبق یافته‌ی او، هر چهار لبه‌ی این اهرام به‌سمت یکی‌ از جهات اصلی و با زاویه‌ی یک‌چهارم قرار گرفته‌اند.

اما مصریان از کجا چنین مواردی را می‌دانستند؟ اخیرا مهندسی به‌نام گلن دش فرضیه‌ای را براساس روش دایره‌ی هندی مطرح کرده است. در روش دایره‌ی هندی می‌توان با استفاده‌ از وسیله‌ای که سایه ایجاد می‌کند، جهت شرقی‌غربی را مشخص کرد. گلن درمورد نحوه‌ی استفاده‌ی مصریان از این روش توضیحاتی ارائه داده است.

آفتاب در استون هنج

آیا توضیحات او کافی است؟ استفاده‌ی مصریان از چنین روشی غیرممکن نیست؛ ولی باعث می‌شود که ما دیدگاه‌ها، ایده‌ها و متدهای فعلی خودمان را به‌گذشته نسبت دهیم. داشتن بینش در اسطوره‌شناسی و متدهای شناخته شده‌ای که در آن زمان استفاده می‌شدند، می‌تواند جواب قانع‌کننده‌تری به ما بدهد.

اولین بار نیست که دانشمندان برای توضیح پدیده‌ها از روش علمی منسوب‌ به گذشته استفاده می‌کنند. چنین موردی برای استون‌هنج هم پدید آمد. گرالد هاوکینگ ستاره‌شناس، درسال ۱۹۶۴ روش پیچیده‌ای برای استفاده‌ از حفره‌ها و نشانگرها برای پیش‌بینی کسوف در استون‌هنج پیاده کرد. با این‌ حال نمی‌توان به این روش برای توضیح چگونگی استفاده از استون‌هنج، استناد کرد.

روش‌های موفق احتمالی

برای درک بهتر گذشته باید از شیوه‌های مختلفی از سایر اصول برای حمایت یک ایده استفاده کرد. همچنین باید دانست که تنها یک جواب و توضیح برای چگونگی طراحی یا نحوه‌ی استفاده‌ از یک بنا وجود ندارد؛ با این اوصاف، ستاره‌شناسی باستانی چگونه می‌تواند طراحی دقیق اهرام را توضیح دهد؟ طبق یک مطالعه‌، دو ستاره‌ی مغرز و فاد از دب‌اکبر کلید پاسخ به‌این سوال هستند. این ستاره‌ها در تمامی طول شب قابل مشاهده هستند. با استفاده‌ از مرخت و موقعیت پایین ستاره‌های مغرز و فاد در شب، می‌توان جهت شمال را پیدا کرد. مرخت وسیله‌ای باستانی برای زمان‌بندی است که از یک میله در خط عمودی متصل‌ به دسته‌ی چوبی برای ردیابی توازن ستاره‌ها تشکیل شده است.

استفاده‌ از چنین تفسیری بیشتر قابل استناد است، چراکه اطلاعات به‌دست‌آمده از ستاره‌ی اساطیری در کتیبه‌های موجود در معبد حوروس در شهر ادفو با آن مطابقت دارد. طبق تفسیر، استفاده‌ از مرخت به‌عنوان وسیله‌ی ارزیابی جواب سوال ما است. بهره‌گیری‌ از مرخت درمورد منشأ سایر مکان‌های مصر نیز توضیحاتی ارائه می‌دهد. در کتیبه‌ها، حروف هیروگلیف مصری نشان‌ از پای جلوی گاو نر دارند که نشان‌دهنده‌ی ساختار ستاره‌ای بنات‌النعش (هفت اورنگ) و موقعیت محتمل آن در آسمان است.

جزئیات بیشتر درباره عجایب اهرام مصر
اهرام مصرحیرت انگیزترین نشانه ها در مورد اهرام مصر

از جمله دستاوردهای مصریان که علم امروز در کشف رموز آن ناتوان است، اهرام مصر می باشد که با جلوه ای ساده نشانه هایی راز آلود و حیرت انگیز را در خود جای داده است. این مکان به حدی عجیب و غریب به نظر می رسد که برخی کارشناسان، مصر باستان را یک منبع بالقوه برای زندگی فرازمینی تلقی می کنند و معتقدند تنها این باور است که روش های پیشرفته ی مصریان را توضیح می دهد.
در اینجا چند مورد از حیرت انگیزترین نشانه ها در مورد اهرام مصر را بررسی خواهیم کرد که احتمال حضور موجودات فرازمینی در ساخت این سازه را تقویت می کند.

ظاهر اهرام

با آشکارترین قسمت رازهای اهرام مصر شروع می کنیم و ساده ترین آنها را برایتان بازگو می نماییم. اگر نگاهی به شکل اهرام بیاندازید قطعا متوجه می شوید که طراحی و ساخت و ساز چنین سازه ای احتیاج به مهارت و دانش فوق العاده ای دارد که وجود آن در زمان ساخت اهرام، دور از ذهن به نظر می رسد و باید از خود بپرسید که مصریان چگونه موفق شده اند چنین بنای حیرت انگیزی را برای دفن فرعونیان بسازند؟

ساختمان این اهرام از میلیون ها بلوک سنگی تشکیل شده که هریک حداقل یک تُن وزن دارد
و متخصصان می گویند که هر ده نفر تنها می توانند یک سنگ ۴۰۰ کیلوگرمی را جابه جا کنند.
در این مورد هم ما فرض می کنیم که کارگران قدرت سوپرمن را داشته اند اما باز هم سوالات
بی پاسخ دیگری باقی می ماند به عنون مثال این سنگ ها چگونه به این شکل دقیق برش یافته اند
که گویی دستگاهی خارق العاده آنها را تکه تکه کرده است.

نسبت محیط هرم بزرگ به ارتفاع اولیه آن برابر با مقدار عدد پی (۳.۱۴) است و
حکایت از هوشی کم نظیر در محاسبات دارد. اگر هم انسانی بسیار هوشمند در آن دوران
وجود نداشته پس احتمالا چنین کاری، حاصل یک فناوری پیشرفته است که هنوز هم ما
از آن بی خبریم و معلوم نیست در آن دوران، مصریان چگونه به آن دسترسی داشته اند.

تصاویر خیالی

همه ی شگفتی های تصاویرِ به جا مانده از مصریان باستان به یک لامپ ختم نمی شود
بلکه آثار دیگری نیز وجود دارند که بر حیرت شما می افزایند. به عنوان مثال تصاویری
وجود دارند که اشکال آنها بسیار شبیه به هواپیما و هلیکوپتر هستند و این سوال را
در ذهن ایجاد می کنند که آن مردمان چگونه ایده ی پرواز را در سر می پروراندند؟

همیشه این امکان وجود دارد که در تفسیر حجاری های تصویری، خطا صورت گیرد
اما چیزی که وجود دارد دقیقا تصویر یک هلیکوپتر است و نمی توان وجود آن را نادیده گرفت
و آن را تنها خطایی در تفسیر پنداشت. تنها توضیحی که می توان ارائه داد حضور
گونه های پیشرفته و هوشمندتری در آن زمان است
تصاویر فرازمینی ها بر روی پول های باستانی
شاید این مورد یکی از ضعیف ترین دلایل حضور فرازمینی ها در مصر باشد اما نمی توان
به راحتی از آن گذشت. سکه هایی در این کشور یافت شده که تصاویری از موجوداتی
بیگانه بر آنها نقش بسته است.

تصاویر یکی از این سکه ها یک سفینه فضایی و حداقل چیزی شبیه به آن را نشان می دهد.
البته بسیاری با این نشانه ها مخالفند و می گویند این تصاویر ساختگی و حاصل کار
دوستداران نظریه ی حضور فرازمینی ها در مصر هستند.

زومیت و کارناوال

برچسب ها: