روانشناسی نقاشی کودکان

روانشناسی نقاشی کودکان روانشناسی

در این مطلب ما به شما نشانه هایی برای تفسیر نقاشی کودک آموزش می دهیم تا با استفاده از آن روحیان و خلقیات کودک خود را بشناسید و نقاشی هایش را تفسیر کنید

بچه‌ها معمولاً در یک سالگی قلم به دست می‌گیرند و با آن به کاغذ ضربه می‌زنند، بدون آن‌که بتوانند اثری روی کاغذ به جا بگذارند. کم‌کم در حوالی ۱۸ تا ۲۰ ماهگی، موفق به کشیدن خطوط می‌شوندکودکان با نقاشی هایشان با شما حرف می زنند در واقع نقاشی هر کودکی چکیده ای از خلقیات و روحیات کودک وهمچنین عوامل تاثیر گذار بر آن کودک است در این مطلب تفسیر نقاشی کودکان را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که به شخصیت شناسی کودکتان پی ببرید

تفسیر نقاشی کودکان

کودکان معمولا از طریق روش های فکری، جسمی و احساسی
جهان اطراف را کشف می کنند. مداد، قلم مو و کاغذ بهترین
روش برای انتقال ترس ها و امیدهای آنهاست. پیشرفت
نقاشی کودکان در طی یک دوره زمانی می توانند رشد
فکری آنها را نشان دهد و همچنین توانایی ها و مهارت های علمی آنها را مشخص کند.

کودکان از طریق نقاشی های خود، نظرات و تفسیرهایشان را بیان می کنند. نقاشی های کودکان بخشی از طبیعت درونی آنها است. هنگامی که نقاشی می کنند، مواد، مداد رنگی، الگو، اندازه و موقعیت آنچه را که می خواهند بکشند با دقت انتخاب می کنند که هر کدام نشان دهنده بعدی از درون آنهاست و می تواند اطلاعات دقیقی ارائه دهد.

نقاشی های کودکان در فرهنگ های مختلف متفاوت است. تحقیقات نشان می دهد کودکان در فرهنگ های مختلف نه تنها در جزئیات طراحی سبک، بلکه در استراتژی های اولیه نیز متفاوت هستند. فرهنگ، نقش اساسی در توسعه نمادهای نهادینه دارد. همچنین می تواند یک ابزار ارتباطی باشد. کودکانی که هنوز توانایی کافی برای بیان لغات انتزاعی ندارند، از روش های ارتباطی مانند نقاشی استفاده می کنند.

تفسیر نقاشی کودکان

نقاشی های کودکان در فرهنگ های مختلف متفاوت است.

از طریق نقاشی کودکان با افراد خانواده ارتباط برقرار می کنند و مهارت های زندگی را توسعه می دهند و حس اعتماد را ایجاد می کنند. نقاشی های کودکان دارای نظمی است که به توسعه مهارت های حرکتی کمک می کند. گستردگی دیدکودک، علایق، احساساتی مانند شادی، خشم، غم و اندوه همچنین شیوه زندگی و روش های تربیتی تاثیر زیادی بر محتوای آن دارد.

روانشناسی نقاشی کودکان، حاکی از آن است که کودکانی که نقاشی های بهتری دارند از درصد هوش عاطفی بالاتری برخوردارند.

بخش ناخودآگاه روح می تواند از طریق نقاشی ظاهر شود. طراحی یک ارتباط مستقیم با بخش ناخودآگاه دارد و حاوی اطلاعات روانشناختی زیادی است که عمق روان کودک را می توان از طریق آن احساس کرد. کودکانی که نقاشی می کنند بچه های خوشحال تری هستند. آنها ترس، آرزو، درد و غیره را از طریق نقاشی بیان می کنند. همچنین اطلاعاتی در مورد رابطه جهان و دیگر افراد بیان می کنند.

تفسیر نقاشی کودکان

بخش ناخودآگاه روح می تواند از طریق نقاشی ظاهر شود.

آثار هنری کودکان نشان دهنده یک دیدگاه از شخصیت خودشان است. کودکان ابزار نقاشی را به طوری تصادفی انتخاب نمی کنند، این انتخاب خلق و خوی شخصیتی آن ها را نشان می دهد. ضخامت مداد، اندازه ورق انتخاب شده، نشان دهنده خصوصیات درونی اوست. هرچه ورق بزرگتر باشد کودک می خواهد بیشتر خود را نشان دهد، در حالی که انتخاب یک برگه کوچکتر نشان می دهد کودک رضایت بیشتری دارد. در اینجا به تفسیر چند مورد از نقاشی کودکان می پردازیم.

روانشناسی نقاشیهای کودکان

طراحی یک شخص در اندازه بزرگ نشانه پرخاشگری است اما در اندازه کوچک نشانه احساس بی کفایتی، شرم، ترس و افسردگی است. اگر سر شخص را بسیار بزرگ بکشد نشان از مغرور بودن است. بچه های معمولی سر را متناسب با بدن طراحی می کنند.

کودکانی که بیشتر صحبت می کنند، تهاجمی هستند و دهان را با اندازه بزرگ طراحی می کنند. اما بچه های معمولی متناسب با بدن نقاشی می کنند. کودکانی که فکر می کنند مدام تحت کنترل هستند اندازه چشم ها را بزرگتر نقاشی می کنند. چشم در اندازه کوچک نشان از ضعف احساسات و وابستگی است و اگر چشم حذف شود نشان از عدم تمایل به حضور در جامعه و ارتباط برقرار کردن با دیگران است.

پرخاشگری  کودک از روی نقاشی

بزرگ نشان دادن بینی تاکید بر پرخاشگری در کودک است.
کودکانی که گردن را بلند می کشند، نشان از سختی
در دستیابی به اهداف و خواسته هایشان است.
کودکان مشکل دار اصولا گردن را به طور کامل حذف می کنند.

کشیدن دست نشان از تمایل به ارتباط برقرار کردن
با محیط و کمک به همنوع است.کوچک کشیدن
یا حذف آن نشان از احساسات ناامن و بی نظمی است.

فشار قلم خبر از تنش عضلانی کودک می دهد.
این پدیده در کودکان پسر منعکس کننده عجولی است.
خطوط خفیف سطح انرژی پایین، شرم و افسردگی را منعکس می کند.

نقاشی کودکان باید توسط متخصصین تجزیه تحلیل شود.
استراتژی های مورد استفاده در نقاشی کودکان اطلاعات زیادی
در اختیار متخصصین و والدین می گذارد که منجر به حل مشکلات درونی آنان می شود.

بیشتر بدانید

تفسیر نقاشی کودکان

– اشکال هندسی:
مثلث، مربع و اشکال هندسی دیگر، نماد ذهنی سازمان یافته است و نشان می دهد که شما به گونه ای روشن و آشکار می اندیشید و دارای مهارت های برنامه ریزی هستید. در برنامه ها و طرح هایتان بسیار دقیق عمل می کنید و کفایت و کارآیی بالایی دارید.تفسیر نقاشی کودکان کار سختی نیست
۲- اجرام فضایی:
ماه و خورشید و ستارگان و یا اجرام آسمانی دیگر نماد جاه طلبی و بلند پروازی است. شما فرد خوشبینی هستید و این نیاز را در خود می بینید که تأیید شوید و یا مورد تشویق دیگران قرار گیرید.
۳- اشکال درهم:
نشانه ی هیجان و تنش هستند و نشان می دهند که شما در تمرکز دچار اشکال می شوید و همیشه چیزی هست که مزاحم تمرکزتان شود.تفسیر نقاشی کودکان کار سختی نیست

۴- بازی ها:
بازی هایی نظیر نقطه بازی ، دوز یا شطرنج ، حس رقابت را در شما به تصویر می کشند و شما دوست دارید همیشه در بازی ها پیروز باشید و اصلاً برای برنده شدن بازی می کنید.
۵- چهره های خندان و زیبا:
کشیدن چنین تصویرهایی مؤید این است که شما به مردم
و دیگران عشق می ورزید، و همواره جنبه های مثبت افراد
و شرایط را می بینید. فرد خوشبینی هستید
و با دیگران دوستانه برخورد می کنید و علاقه مند
به فعالیت های اجتماعی هستید. خصوصیاتی نظیر انسانیت،
نیک سرشتی، دلسوزی و همدردی در شما وجود دارد. نسبت به دوستانتان حساس هستید.

بانوی شهر / آموزک

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-07-29 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :