۶ راه مهم برای افزایش صبر و شکیبایی در زندگی

۶ راه مهم برای افزایش صبر و شکیبایی در زندگی روانشناسی

داشتن صبر یکی از رازهای داشتن زندگی موفق و سرشار از شادی است. یکی از مهمترین ویژگی های هر شخص برای موفق بودن باید داشته باشد صبر وشکیبایی است. در این مقاله به شما ۶ راه برای افزایش صبر در زندگی تان پیشنهاد می کنیم.

شما با صبور بودن در زندگی می توانید با اکثر چیزها مقابله کنید و زندگی موفق وشادی برای خود و اطرافیانتان بسازید با صبوری می توانید از لحظه لحظه ی عمرتان لذت ببرید. در ادامه راه های افزایش صبر در زندگی را میخوانید..

به محض این‌که وقت آزادی به دست آوردید، خودتان را ملزم کنید که فقط یک کار واحد را انجام دهید و برای آن از جان و دل مایه بگذارید. روانشناسان معتقدند که انجام همزمان چند کار (به عنوان مثال آشپزی در حین صحبت با تلفن و تماشای تلویزیون)، ما را عصبی و کم صبر می‌کند چون تقریبا همگی ما عادت داریم که بیشترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن بگیریم.

راهکارهای افزایش صبر

با تمام وجود به استقبال آینده بروید

اقتصاددانان معتقدند که بشر ذاتا با فرهنگ صرفه‌جویی بیگانه است و باز هم ذاتا تمایل به این دارد که داشته‌هایش را مصرف کند چون قادر نیست که خویش را در زمان آینده تصور کند. با این حال، استقبال از آینده و رفتن به قعر آن، به ما این امکان را می‌دهد تا کم کم صرفه‌جویی را بیاموزیم. شما می‌توانید این عادت را در موقعیت‌های دیگر نیز تعمیم دهید، به عنوان مثال وقتی با یکی از اطرافیانتان بحث می‌کنید، به عواقب این مشاجره نیز فکرخواهید کرد، یا زمانی‌ که وظایف کاری‌تان را به خوبی انجام می‌دهید، حتما به آینده کاری خویش می‌اندیشید. به این ترتیب دیگر ایستادن در صف یک سوپرمارکت برایتان آزاردهنده نخواهد بود. بنابراین همیشه و در تمام کارها نتیجه ارزشمند صبر را مدنظر داشته باشید.

آشنایی با معجزه صبر در زندگی

سرگرمی‌هایی خلاقانه برای خود دست و پا کنید

بافتنی، چهل تکه دوزی، ساختن ماکت و یا ساختن پازل‌های بزرگ و پیچیده، همگی سرگرمی‌هایی مفید محسوب می‌شوند. تمام این فعالیت‌ها به مرور زمان به شما کمک می‌کند که صبر و استقامت را در خود تقویت کنید. یادتان باشد که اگر سرگرمی مورد علاقه خود را در زندگی بیابید، از انجام آن، آنچنان حس خوب و نابی خواهید داشت که این حس را با تمام دنیا نیز عوض نخواهید کرد!

دور مغازه‌های فست فودها را خط بکشید

فست‌فودها شما را کم صبر و طاقت می‌کنند، طوری‌ که دیگر از تماشای مناظر زیبا و لذت بردن از موقعیت‌های زیبای زندگی، به وجد نخواهید آمد. اگر می‌خواهید عادت بد بی‌صبری را از وجودتان پاک کنید، برای صرف غذا به فست‌فودها نروید بلکه رستوران‌هایی را انتخاب کنید که بتوانید در کمال آرامش غذای خود را میل کنید و از هر لقمه آن لذت ببرید.

افزایش صبر

افزایش صبر در زندگی

همیشه مقداری از درآمدتان را کنار بگذارید

براساس تحقیقات دانشمندان دانشگاه Nottingam در بریتانیا، افرادی که موفق می‌شوند تا مقداری از پول‌های خود را پس‌انداز کنند، افراد شادتر و صبورتری هستند. این افراد به استقبال آینده و اتفاق‌های آن می‌روند و به همین دلیل امیدوارتر و صبورتر هستند.

صبر و شکیبایی را از کودکی به بچه‌ها بیاموزید

اگر فرزندتان شما را در وضعیتی ببیند که مدام کانال‌های تلویزیون را عوض می‌کنید چون نمی‌توانید تا پایان تبلیغات بازرگانی صبر کنید، به طور اتوماتیک این رفتار شما را یاد می‌گیرد، در آینده او نیز این شکل رفتاری را در تمام کارها تکرار می‌کند و بالطبع تبدیل به فردی کم صبر و طاقت می‌شود. توصیه ما به شما این است که از زمان تبلیغات که یک زمان مرده محسوب می‌شود، نهایت استفاده را بکنید مثلا با فرزندتان در مورد آگهی‌ها صحبت کنید. این روش را حتما امتحان نمایید، هم جالب است و هم مفید و سازنده! شما با این کار تبدیل به الگویی برای فرزندتان می‌شوید و درواقع در عمل به او می‌آموزید که در زندگی قرار نیست تا یک شبه به تمام خواسته‌هایش برسد!

روشهای موفق افزایش صبر در زندگی

برخی راههای تقویت صبر و بردباری

– هدف کلی را ببینید. اگر برای تمدید گواهینامه رانندگیتان در صف پلیس ۱۰ ایستاده‌اید، به خاطر داشته باشید که این کاری است که باید هر پنج سال یکبار انجام دهید. حتی یک ساعت منتظر ماندن برای بهره بردن از مزیت آزادی ۵ سال رانندگی، معامله بدی نیست. پس همیشه نگاهتان به چشم‌انداز آینده باشد.

– ذهنتان را روی چیزهای دیگر متمرکز کنید.
وقتی بی‌صبر می‌شوید، فقط به‌خاطر آن چیزی است که روی آن متمرکز شده‌اید.
مثبت اندیش باشید. روی این واقعیت که روی چیزی متمرکز شده‌اید تمرکز نکنید،
درعوض به نتیجه مثبتی که منتظرش هستید فکر کنید.

– به طولانی‌مدت فکر کنید. بی‌صبری معمولاً درنتیجه کوتاه‌نظری است،
یعنی نمی‌توانید به آن چیز در طولانی‌مدت نگاه کنید. این سوال را از خودتان بپرسید،
“اگر امروز برای فلان کار این مدت‌زمان را صبر، کنم، یک سال دیگر تفاوتی می‌کند؟”
این هم دقیقاً یعنی به آن موقعیت در چشم‌انداز صحیح نگاه کنید.
وقتی اینکار را بکنید، اضطرابتان فروکش کرده و تمرین صبر می‌کنید.

افزایش صبر

روشهای افزایش صبر

آن را بسازید

“ما هیچ وقت یاد نمی گرفتیم که آگاهانه عمل کنیم اگر در دنیا چیزی جز خوشی نبود” هلن کلر

چیزهایی که شما از صبر بدست می آورید،
بیشتر از چیزهایی است که با آن از دست می دهید.
صبر، مانند عضله ای است که شما پس از چندین ماه یا چندین سال خواهید ساخت.
زندگی به شما خواهد آموخت چگونه صبورتر باشید.
گاهی اوقات شما در زندگی، جز صبر کردن هیچ راهی نخواهید داشت!
آن ها زمان هایی است که شما عضله ی صبر را درون خود می سازید.

سلامت , دکتر سلام , راه زندگی

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-08 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :