کمدین‌های ایرانی با خنده های ابدی که دیگر در بین ما نیستند از غلام آقای معروف تا بانو

کمدین‌های ایرانی با خنده های ابدی که دیگر در بین ما نیستند از غلام آقای معروف تا بانو سینمای ایران و جهان

در دنیای شاد دیروز ما کمدین‌ های ایرانی نقش بسزایی داشتند و همه خاطرات امروز ما را رقم زدند اما این چهره ها از عارف ها تا غلام آقای معروف و بانو دیگر در بین ما نیستند

علی ابوالحسنی از کمدین‌های ایرانی که مانند دیگر همشهری اش عارف لرستانی در اوج جوانی چهره در نقاب خاک کشید اما با خنده های ماندگار خود در دل همه ایرانی ها جاودانه شد. به بهانه درگذشت این چهره جوان طنز مروری داریم بر زندگی کمدین های مشهور کشورمان که دیگر در بین ما نیستند با نیک صالحی همراه شوید.

درگذشت مشهورترین کمدین‌های ایرانی

فکرش را بکنید، حتی بعد از این که دیگر در این دنیا نیستید هم اسم تان هر جا که می‌آید لبخند روی لب‌ها می‌نشاند و تا سال‌های سال با همان نام و تصویری که باقی مانده در شادی شاید حتی کوچک خیلی‌ها سهیم خواهید بود. نمی‌خواهیم فضا را شاعرانه کنیم، اما این داستان واقعی است و خیلی‌ها مثل بازیگران به واسطه شغل و هنرشان آن را رقم زده اند.

علی ابوالحسنی

چه شد که این‌ها را گفتیم؟ بله، خبر درگذشت علی ابولحسنی در روز گذشته باعث شد تا بازهم خیلی از این خاطرات و قصه‌هایی که همه مان با آن روزگار گذراندیم دوباره زنده شود و یاد چهره‌هایی بیفتیم که همان ماجرا را دارند و یادشان هم خنده روی لب هایمان می‌آورد. در ادامه هم علاوه بر این بازیگر، مختصر و مفید خاطره بازی کوچکی کردیم با برخی دیگر از چهره‌هایی که به طور ویژه تری در دنیای خنده‌های ما سهمی داشتند.

خاطرات کمدین‌های ایرانی

آقای خنده و گریه

علی ابوالحسنی

شما هم احتمالا او را در یکی از کار‌های مهران مدیری دیده بودید، البته از بین بازیگران و چهره‌های پر سرو صدای این مجموعه‌ها علی ابوالحسنی جزو کاراکتر‌های آرام و حتی به ظاهر جدی تری محسوب می‌شد که سابقه حضور در سریال‌هایی مثل «ارمغان تاریکی» و «روزگار جوانی» را هم داشت.

بازیگران طنز ایرانی

او اهل کرمانشاه بود و بازیگری در تلویزیون را با «جنگ ۷۷» و برخی دیگر از مجموعه‌های طنز مدیری در دهه ۷۰ شروع کرد. ساعت خوش، ببخشید شما؟ و پلاک ۱۴ هم از دیگر کار‌های او هستند. اجرا و برنامه‌سازی به‌خصوص در شبکه‌های استانی هم اتفاق دیگری بود که در کارنامه کاری او از دهه ۸۰ به بعد رقم خورد. ابوالحسنی به دلیل عارضه قلبی دار این دنیای فانی را وداع گفت.

از مرگ تا زندگی

حسین محب اهری

حسین خان محب اهری هم جزو بازیگر‌هایی است که تا آخرین لحظات زندگیش با درد جنگید، اما به معنای واقعی کلمه با عشق کارش را ادامه داد. علی البدل، دوردست ها، بیمار استاندارد، حالت خاص، پایتخت و… جزو کار‌های اخیر او بودند.
محب اهری بعد از سال‌ها درگیری با بیماری سال گذشته بر اثر ایست قلبی درگذشت،
اما بیشمار تصویر از خودش به جا گذاشته که هر کدام برای خود دنیایی دارند.

کمدین‌های ایرانی به وقت ساعت خوش

داوود اسدی

ساعت خوش برای داوود اسدی هم جزو برنامه‌هایی بود که باعث شد تا او شناخته شود و تصویر‌ی همیشگی در این قاب از او به یادمان بماند. علاوه بر این‌ها دهه ۷۰ برای آقای بازیگر یک دهه طلایی محسوب می‌شود، چرا که در آن زمان بیش از ۱۷ اثر در کارنامه کاری او ثبت شده است.

عکس قدیمی از بازیگران طنز ایرانی

اسدی که سابقه نویسندگی هم دارد با پرواز ۵۷ و ساعت خوش که ساخته مهران مدیری است،
چهره پرخنده را که گاهی با گیجی و سرخوشی ویژه‌ای همراه بود از خود به جا گذاشته است.
صد و یک راه برای ذله کردن پدر و مادر‌ها و نرگس هم مجموعه‌های دیگری هستند
که این بازیگر در آن‌ها حضور داشته است. این بار هم سکته قلبی در فروردین ۸۷ به سراغ
اسدی رفت و باعث درگذشت او در ۳۸ سالگی شد.

همچنین بخوانید :  چهره های مشهور در افتتاحیه گالری فصل من کجاست آناهیتا درگاهی +تصاویر

لبخند طلایی

عارف لرستانی

تا اسم عارف لرستانی می‌آید، خیلی‌ها یاد قهوه تلخ می‌افتند. او هم جزو چهره‌هایی است که از همراهان تقریبا همیشگی مهران مدیری محسوب می‌شود و از جنگ ۷۷ گرفته تا مرد دوهزار چهره و در حاشیه نقش‌های مختلفی را بازی کرده که هر کدام امروز دنیایی از خاطره و لبخنداند. گفتیم لبخند، اگر از دوستان و نزدیکان عارف بپرسید، همه لبخند او را جزو
ویژگی‌های اصلی که در ذهنشان از او ثبت شده می‌دانند. او هم در سن ۴۵ سالگی و فروردین ماه سال ۹۶ بود که بر اثر ایست قلبی درگذشت.

از لبخند تا تاریخ

محمود بنفشه خواه

یکی دیگر از بازیگران لبخندساز، محمود بنفشه خواه است. ماجرا‌های آقای خیرخواه در اواسط دهه شصت
جزو اولین کار‌های اوست، در ادامه هم می‌شود به باغچه مینو، بدون شرح، خواب و بیدار،
پشت کنکوری‌ها و… اشاره کرد.

او علاوه بر این هادر مجموعه ولایت عشق هم نقش آفرینی کرده است. بنفشه خواه هم جزو بازیگرانی بود که لحن ویژه‌ای داشت و اغلب با چهره‌ای جدی موقعیت‌ های طنز را شکل می‌داد.

کمدین‌های ایرانی غلام آقای معروف و بانو

کیومرث ملک مطیعی و ملکه رنجبر

کیومرث ملک مطیعی که معرف حضورتان هست، همان غلام شیش لول بند معروف که در زیر آسمان شهر برای خودش برو بیایی داشت و بیشتر از ۷۰ فیلم و سریال در کارنامه کاری اش ثبت شده است.

در کنار شیوه بازیگری، چهره و فرم خاص صورت او باعث می‌شد تا همیشه جان ویژه‌ای به خیلی
از نقش‌ها بدهد. ملک مطیعی که در ۷۳ سالگی و بازهم به دلیل عارضه قلبی در سال ۸۹ درگذشت،
در سریال‌های هوش سیاه، مامور بدرقه، مدار صفر درجه و… هم ایفای نقش کرده است.

بازیگران طنز ایرانی در یک قاب

و، اما نمی‌شود اسم غلام بیاید و یاد ملکه رنجبر نیفتیم یا برعکس، بازیگری که همین چند روز پیش در ۸۱ سالگی از بین ما رفت و با آقا غلام در زیرآسمان شهر برایمان خاطرات زیادی را رقم زد. چهره مهربان و صدایی که او را منحصر به فرد کرده بود هم از ویژگی‌های معروف خانم ملکه است.

روزنامه جام‌جم

تاریخ بروزرسانی : 2020-03-04 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :
logo-samandehi