ویدا جوان : عشق که می آید انسان دیگر حسابگر نیست!

ویدا جوان : عشق که می آید انسان دیگر حسابگر نیست! سینمای ایران و جهان

ویدا جوان بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان که با سریال زمانه مشهور شد درباره علاقه اش به سفر کردن بخصوص جنوب ایران گفت و اگر وقت و پول کافی داشته باشد حتما سفر می کند .

ویدا جوان بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر کشورمان متولد سال ۱۳۶۵ در شهر تهران می باشد و پس از اخذ مدرک حسابداری در دوره لیسانس ، به کلاس های بازیگر زنده یاد حمید سمندریان رفت . و با بازی در سریال زمانه به کارگردانی حسن فتحی مشهور شد . در این مطلب یک گفتگوی خواندنی با ویدا جوان درباره نحوه ورودش به بازیگری و عشق و علاقه هایش را خواهید خواند .

 

ویدا جوان بازیگر سینما

 

ویدا جوان بازیگر سریال های پرطرفدار تلویزیون، هنرمند خوش برخوردی است که تسلط زیادی روی دانش بازیگری و البته نگاه حساب شده ای به زندگی و کارش دارد. از آن جوانهای با مطالعه ای که بیشتر از سنش از بازیگری میداند و البته از جمله هنرمندانی که حاضر نیست هیچ چیزی را با عشق همیشگی اش، بازیگری عوض کند. با او چندی پیش در لابی فرهنگسرای نیاوران دیدار کردیم، کمی زودتر از زمانی که قرار بود گریم شود تا روی صحنه برود.

 

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان و همسرش

ورود ویدا جوان به بازیگری

 

ورودتان به بازیگری چطور اتفاق افتاد؟

– کار هنری و طراحی شخصی میکردم.
آن زمان برای کاری که مدیریتش با آقای فرهاد ویلکیجی بود، نیاز داشتند طراحی برای بازیگران سینما لباس طراحی کند و ببرد همان ها را اجرا کند و بیاورد. این پروژه را پذیرفتم چون همسرم آقای تهرانی هم کار صحنه همان پروژه را پذیرفته بود. البته بازیگری را دوست نداشتم ولی همسرم می گفت همین پروژه فرصت خوبی است که تو محیط سینما را ببینی، شاید دوست داشتی و علاقه مند شدی. کار لباس را که انجام میدادم میرفتم پشت صحنه و بازیها را نگاه میکردم و گاه به همسرم میگفتم:

کاشکی فلانی این طور بازی میکرد.
همسرم هم که این اظهارنظرهای مرا می شنید، دائم اصرار داشت به کلاسهای آقای سمندریان بروم. دیدم هم سینما فضای خوبی است و هم خودم علاقه مند شدم. این شد که اولین بار در کارهای آقای مهرداد فرید به نام «از ما بهترون» و بعد در «گزارش یک جشن» آقای ابراهیم حاتمی کیا نقشهای کوتاهی بازی کردم و دیدم فضا، فضایی است که دیگر نمیتوانم جای دیگری کار کنم و بعد از این دو فیلم هم به کلاسهای آقای سمندریان رفتم.

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان بازیگر

اولین بازی ویدا جوان

 

حس اولین بازی چطور بود؟

– (خنده) یک نابازیگر به معنای واقعی کلمه بودم.
تا آن زمان جلوی دوربین نرفته بودم و اصلا از بازیگری خوشم نمی آمد. یک دختر آرتیست در حال طراحی لباس بودم. آن زمان یک نمایشگاه پارچه و لباس داشتم و در حال طراحی برای آن بودم. اتفاقی با همسرم به دفتر آقای مهرداد فرید دعوت شدیم و قرار بودم همسرم برای کار صحبت کند. آقای فرید تهیه کننده و کارگردان سینما گفتند شما دو نفر زوج خوبی برای نقشی که ما در نظر داریم هستید.

هیچ وقت یادم نمی رود، اولین نمایی که جلوی دوربین رفتم در اتاق یک بیمارستان بود.
رضا عطاران روی تخت خوابیده بود و من و همسرم به عنوان کسانی که با او تصادف کرده بودیم به دیدنش رفتیم. وارد اتاق که شدم مستقیم به دوربین نگاه کردم. بعد گفتم آقای فرید من دارم به دوربین نگاه میکنم (خنده) یعنی حتی نمی دانستم کجا را باید نگاه کنم ولی این اشتباه همان یک بار بود. تجربه خیلی جالبی بود. خب! خیلی اشتباه داشتم؛ چون هیچ چیزی به من یاد نداده بودند. از نظر حسی راضی بودم و می گفتند می توانم از پس ازن کار بربیایم اما از نظر تکنیکی خیلی مشکل داشتم.

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان

ویدا جوان در سریال زمانه

 

بعد از آن به سریال «زمانه» پیوستید و بازی تان در نقش نگار اولین کاری بود که با آن به تلویزیون معرفی شدید. دغدغه نگار در آن سریال بیشتر نگه داشتن و حفظ خانواده بود؛ خانواده شلوغی که مسائل کوچک را در آن بزرگ می کردند و اینها باعث می شد نگار گاه خرابکاری کند. چرا نگار تنها ادم آرام خانواده بود و سعی می کرد بحران های خانواده را حل، همه را آرام و از خانواده حمایت کند.

خب او کم سن و سال بود. رشته روانشناسی می خواند و به همین خاطر همن شروع به تحلیل و روانشناسی آدم ها کرده بود و هم می خواست آرامش خانواده را حفظ کند.
این حامی بودن او مهم ترین بُعد شخصیت نگار بود که دوست داشتم.
به نظرم او در ابتدای راهش بود اما سعی می کرد عاقل باشد و راه درست را انتخاب کند.

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان هنرپیشه سینما

ویدا جوان در سریال شمعدونی

 

در سریال «شمعدونی» هم نقش سارا دختر بزرگ خانواده را بازی کردید؛ پزشک خیلی جوانی که دور و بری ها او را جدی می گیرند. نقشی که به نظرم پخته و شخصیتی که دوست داشتنی است.
چرا آدم های داستان شمعدونی، سارا را جدی نمی گرفتند؟

– اصلا حرف سارا همین است که خانواده او، سارا را آن قدر جدی نمیگیرند.
جالب است بیننده ها به اشتباه فکر می کردند سارا پزشکی قبول نشده، در حالی که سارا پزشک بود و فقط تخصص قبول نشده بود. چون او بچه اول خانواده بود، از او توقع بیش از حد داشتند و وقتی نمیتوانست توقعات سخت آنها را برآورده کند، نه تنها سرخورده که تبدیل به دختری شده بود که اعتماد به نفس نداشت. او در پی ثابت کردن خودش بود و چون اعتماد به نفس نداشت پی در پی خرابکاری می کرد و این باعث میشد خانواده بیشتر به او نگاه تحقیرآمیز داشته باشند.

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان بازیگر تئاتر و سینما

ویدا جوان در سریال پژمان

 

در سریال «پژمان» نقش هدیه، نامزد پژمان جمشیدی را بازی کردید.
نقش دختر تازه به دوران رسیده ای که پژمان در شرایط بحرانی که دارد نمی تواند توقعات او را برآورده کند. چطور توانستید خودتان را به آن نقش نزدیک کنید؟

– خب! در بازیگری چند راه برای نزدیک شدن به هر نقشی وجود دارد؛
یکی از آن راهها استفاده از تجربه های شخصی و همچنین استفاده از نمونه های شبیه نقش در جامعه است. متاسفانه از آن تیپ دخترها نمونه های زیادی در تهران دیده ام و اتفاقا یکی از دلایلی که پس از صحبت با آقای سروش صحت در خصوص بازی در آن نقش پذیرفتم به این دلیل بود که خودم از سطحی نگری برخی جوانها نسبت به مسائل اقتصادی به جامعه رنج میبردم. به نظرم به خاطر همین نوع نگاه سطحی و نادرست به کسب ثروت، معنای واقعی عشق از بین میرود. به عنوان هنرمند و یک انسان نگران بودم، چون میدیدم گاه انسانیت برای این افراد معنایی ندارد.

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان بازیگر و شوهرش

نقش همسر ویدا جوان در بازیگری اش

 

همسرتان، آقای تهرانی نقش زیادی در ورودتان به سینما داشتند، کارهای تان را دنبال و بازی تان را نقد می کنند؟

– خیلی. او خیلی به من لطف دارد.
همیشه می گوید تو بازیگر با استعداد و خوبی هستی.
یادم است اولین بازی ام را که دید گفت از تو خیلی بیشتر از این توقع دارم.
به نظرم انتقاد خوب است؛ چون آدم با انتقاد رشد می کند و با تعریف درجا می زند و در سطحی می ماند. او حسابی نقدم می کند.

عشق از نظر شما چیست و چه وقت شوریدگی پیدا می کند؟

– وقتی اصیل می شود شوریدگی به همراه می آورد و بعد عقل و منطق آدم را از کار می اندازد.
عشق که می آید انسان دیگر حسابگر نیست.
به گونه ای خود را از تعلقات محاسبه آمیز رها می کند و هر چیزی را برای بودن با معشوق می پذیرد.

بازیگر مورد علاقه تان چه کسی است؟

– جک نیکلسون به نظرم نابغه است و همه وامدار او هستند.
الیزابت تایلور هم بسیار درخشان است.
آن قدر بازیگر خوب زیاد است که انتخاب یکی دوتا سخت است.

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان بازیگر سینما

فعالیت های مورد علاقه ویدا جوان

 

ورزش مورد علاقه تان چیست؟

شنا، ورزش های رزمی و هر ورزشی که در آن بازی باشد. عضو تیم قوای جسمانی مدرسه بودم اما چون مشکل مفصل پیدا کردم گفتند ورزش سنگین نکن. مسابقات تنیس را دنبال می کنم و از ماریا شاراپووا خوشم می آید.

 

اهل سفر هم هستید؟

– پول و وقت آن باشد و پیش بیاید می روم، همه جای ایران زیباست. جزایر جنوب ایران را خیلی دوست دارم.

تهران چطور؟

– با وجود این که هم خودم و هم پدرم اهل تهران هستیم، اما تهران به خاطر شلوغی و ترافیک و شکل غلط شهرسازی، شهر آزار دهنده ای شده. باغ های شمال شهر را نابود کردند و جای آنها برج ساختند. هر چقدر می گردم خاطرات کودکی ام را در محله های قدیمی پیدا کنم، نمی توانم. بچه نارمک بودم. خانه های کودکی که به یاد دارم خانه های حیاط دار دو طبقه بود.

زمانی که پدربزرگم یک طبقه به خانه ما اضافه کرد، همه می گفتند آن خانه سه طبقه! مادرم که من را برای خرید به هفت حوض می برد، هفت حوض خیلی فضای دوست داشتنی داشت. هیچ وقت آن زیبایی ها را فراموش نمی کنم. میدان های بزرگ و سرسبز، آدم های راحت و خوشحال و بچه هایی که در کوچه ها با آرامش بازی می کردند.

ویدا جوان بازیگر

ویدا جوان بازیگر

درباره فعالیت های هنری ویدا جوان بیشتر بدانید

 

سریال های ویدا جوان

سریال زمانه به کارگردانی حسن فتحی محصول سال ۱۳۹۱
سریال پژمان به کارگردانی سروش صحت محصول سال ۱۳۹۲
سریال آسمان من به کارگردانی محمدرضا آهنج، محصول سال ۱۳۹۳

سریال شمعدونی به کارگردانی سروش صحت محصول سال ۱۳۹۴
سریال ماه و پلنگ به کارگردانی احمد امینی محصول سال ۱۳۹۵
سریال نامه آخر به کارگردانی دانش اقباشاوی محصول سال ١٣٩۶
سریال سارق روح به کارگردانی احمد معظمی محصول سال ١٣٩۶-١٣٩٧

 

فیلم‌های سینمایی ویدا جوان

ملبورن به کارگردانی نیما جاویدی محصول سال ۱۳۹۲
از ما بهترون به کارگردانی مهرداد فرید محصول سال ۱۳۸۷
جان به حراج به کارگردانی سید حامد محسن پور محصول ۱۳۹۲

 

تئاترها های ویدا جوان

* مضحکه شبیه قتل به کارگردانی حسین کیانی محصول سال ١٣٩۴-١٣٩۵

* جان گز به کارگردانی نیما دهقان محصول ١٣٩۴

* به مناسبت ورود اشکان به کارگردانی رضا دادوئی محصول ١٣٩۶

 

هفته نامه همشهری شش و هفت – ویکی پدیا

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-06-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :