موفق نمی‌شوند مرا آلوده سیاست کنند، چون حرفه‌ام هنر است

موفق نمی‌شوند مرا آلوده سیاست کنند، چون حرفه‌ام هنر است

موفق نمی‌شوند مرا آلوده سیاست کنند، چون حرفه‌ام هنر است سینمای ما- شماره اول ویژه‌نامه هنری هفتگی روزنامه “اعتماد” با عنوان “تماشاخانه” روز پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۰ روی پیشخوان دکه‌های مطبوعات رفت. این ضمیمه‌ هفتگی آخر هفته روزنامه که به موضوع سینما و تلویزیون، موسیقی و تئاتر اختصاص دارد، در ۱۶ صفحه به دبیری نیما […]

موفق نمی‌شوند مرا آلوده سیاست کنند، چون حرفه‌ام هنر است

سینمای ما- شماره اول ویژه‌نامه هنری هفتگی روزنامه “اعتماد” با عنوان “تماشاخانه” روز پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۰ روی پیشخوان دکه‌های مطبوعات رفت. این ضمیمه‌ هفتگی آخر هفته روزنامه که به موضوع سینما و تلویزیون، موسیقی و تئاتر اختصاص دارد، در ۱۶ صفحه به دبیری نیما حسنی‌نسب منتشر می‌شود و هر هفته یک موضوع کلی را در چهار رشته مورد بررسی قرار می‌دهد و در کنارش مطالبی در نقد و معرفی اثار مطرح روز ایران منتشر می‌کند. مدیریت این ویژه‌نامه بر عهده علی حضرتی است و گروهی از نویسندگان جوان در کنار چهره‌های مطرح با این ضمیمه همکاری می‌کنند.

“تماشاخانه” هر هفته در بخش گفت‌وگوی ویژه سراغ یک چهره مطرح هنر ایران می‌رود و از او درباره موضوع هفته یا مقولات دیگر سوال می‌کند. این هفته در گفت‌وگوی ویژه تماشاخانه اعتماد، رضا کیانیان به پرسش‌های نیما حسنی‌نسب پاسخ دا. متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید:

در بخشی از این شماره ویژه نامه درباره موضوعی حرف زدیم که اسم های مختلفی دارد: سانسور، توقیف، ممیزی، اعمال نظارت و… اما موضوع کلی فقط یک چیز است: تولید آثار مختلف در حوزه هنرهای بصری یا نمایشی و ادبیات که هر کدام به دلایلی در مرحله پخش عمومی دچار مشکل می شود و نهادهای مسوول و متولیان دولتی سیستم نظارتی جلوی ارایه آن را به مخاطب می گیرند. نکته یی که این ماجرا را پیچیده می کند این است که همه این آثار در حوزه های مختلف تحت نظارت و با گذر از فیلترهای مختلف امکان تولید و ساخت پیدا کرده و هفت خوان نظارت و ممیزی و اصلاحات را هم گذرانده، ولی باز هم برای دریافت پروانه یا مجوز نمایش به مشکل می خورد. در این شرایط نخستین موضوعی که پیش می آید، یک جور بی ثباتی برای هنرمندان این عرصه هاست که راه را برای فرآیند خلق و تولید هنری دچار دست انداز و اختلال می کند. شما بازیگر دو فیلم «صد سال به این سال ها» و گزارش یک جشن هستید که از آثار توقیفی پرسروصدای این روزهاست…

سال ها پیش یعنی اوایل دهه ۱۳۶۰ که من تئاتر خیابانی کار می کردم، بارها کمیته آن موقع ما را می گرفت و من همیشه حرفم با آنها این بود که اگر ممکن است به ما بگویید چه چیزها را باید بگوییم و چه نیاید گفت. حتی یادم هست که مطلبی نوشتم و این تقاضا را درش مطرح کردم، ولی تا امروز متاسفانه کسی جوابی به این سوال ساده نداده است

یعنی به عنوان هنرمندی که در این فضا کار می کنید، مشکلی با این نظارت ها ندارید و مساله اصلی این است که حدود و ضوابط این محدودیت ها کجاست و مصداق ها کدام است؟

و قتی جواب این سوال ساده و اساسی را بدانیم، راحت می توانیم برای کارمان برنامه ریزی کنیم و چارچوب های هر موضوع را تعیین می کنیم. اما من نکته دیگری دارم: به نظرم این بحث را باید با کارگردان و در مرحله بعد تهیه کننده این قبیل آثار مطرح کرد، چون آنها صاحبان اثر و مالک حقوق مادی و معنوی کارها هستند و باید جوابگو یا توضیح دهنده این شرایط باشند. آنها بیشتر در معرض ماجرا هستند.

قبول، ولی این ماجرا یک بخش یا جنبه مغفول و کم تر مطرح شده دارد که مستقیم و بی واسطه به شما مربوط می شود: این توقیف و دیده نشدن و بایگانی شدن ها چقدر در روحیه و حس و حال بازیگر یا دیگرانی که در تولید و خلق این آثار همراه کارگردان و تهیه کننده هستند تاثیر دارد و چطور می تواند باعث اختلال های جدی در انگیزه و حس خلاقه آنها بگذارد یا در مواردی کارنامه یا مسیر کاری شان را تحت الشعاع قرار بدهد؟
لااقل درباره خودم دیگر این حس را ندارم…

یعنی رویین تن شدید؟!
یک بخش ماجرا شاید این باشد، ولی مهم تر این است که دیگر در سن و شرایط من موضوع دیده شدن یا تاثیر در کارنامه خیلی مهم نیست و با دیده نشدن یکی دو کار اتفاق عجیبی برایم نمی افتد. کاری که امروز گرفتار ممیزی و توقیف است، فردا نشان داده می شود و تقریبا هیچ کاری نبوده که برای همیشه بایگانی شده باشد. دلیلش هم این است که مبنا و ملاک مشخص و مدونی ندارد که همیشگی باشد.

ولی زمان عرضه اثر خیلی در تاثیرگذاری و کیفیتش نقش دارد.
قطعا. درباره تئاتر که اصلاچون در لحظه و در اکنون اتفاق می افتد، با این موضوع عملاتمام شده و دیگر وجود ندارد. در سینما و تلویزیون هم خیلی از کارها که بعد از چند سال نشان داده می شود، دیگر موضوعیتش از دست رفته و به کار نمی آید. اما باز هم تاکید می کنم اثری که فقط به شرایط روز پرداخته باشد اگر فردا نمایش داده شود اثر خودش را از دست می دهد اما اگر عمیق به مساله نگاه کرده باشد هر روزی که نمایش داده شود تاثیرگذار خواهد بود. همیشه سعی کردم زیاد به این ماجراها فکر نکنم و به همین دلیل روحیه یی پیدا کرده ام که وقتی فیلم یا سریالی را بازی می کنم، خیلی در بند اکران یا پخش آن نیستم…

واقعا پس از این سال ها به چنین حسی رسیدید؟
بله: اما راستش الان دارم فکر می کنم که هیچ دوست ندارم راجع به این موضوع حرف بزنم، چون بحثمان وارد حیطه ها و ماجراهایی می شود که مساله من نیست.

یعنی چون مولف این کارها نیستید، نمی خواهید وارد ماجراهایش بشوید؟
آره دیگر: حرف زدن در این موارد داستان هایی پیش می اورد که حدود بحثش در اینجا نمی گنجد. مثلااینکه می گویم در بند اکران کارهایم نیستم، منظورم این نیست که بخاطر سانسور به این حس رسیده ام و توقیف ها باعث و بانی اش بوده است.

به تعبیری نگاه تان و شکل برخوردتان را به مقوله بازی و بازیگری عوض کردید؟
شاید این باشد: حرف و ایده من در این شرایط با موضوع پرونده شما که درباره توقیف و ممیزی است، دو تا دنیای کاملامجزا و متفاوت است.

دلیل انتخاب شما هم راستش همین نگاه متفاوتی است که دنبالش بودیم. قصدمان این بوده که موضوع را مثل همیشه از یک زاویه خاص – چه این وری و چه آن وری – نبینیم و سراغ دیدگاه های متفاوت باشیم. چون ماجرا پیچیده تر و چند وجهی تر از اینهاست…
شاید درباره سوژه شما حرف من همان یک جمله اول بحث باشد و تمام: هنرمند در هر جای دنیا و در هر دورانی باید بداند چه حد و حدودی برای حرف زدن و خلق و ورود به موضوعات دارد، وگرنه نمی تواند کار هنری درستی انجام بدهد. وقتی امکان خلق هنری به شکل طبیعی وجود ندارد، هنر همیشه ضربه می بیند و شکل های اعتراضی پیدا می کند. به نظرم هنر اعتراضی در این شکلش ماندگار نیست، چون دارد به موضوع یا شرایطی واکنش نشان می دهد که گذرا و مقطعی است و با کنار رفتن آن موضوع، کار هنری معترض به آن هم کارش تمام است… بقیه اش هم دنیای شخصی من است که گفتم زیر عنوان سوژه شما نمی گنجد.

وقتی فیلمنامه یی برای کار به شما پیشنهاد می شود، فیلتری دارید که درباره سرنوشت کار نظر بدهید یا مشاوره بدهید که این کار به مشکل خواهد خورد یا گرفتار ممیزی و توقیف می شود؟
من همیشه مشاور کارهایی که می کنم هستم، ولی نه درباره این جور بحث ها. این موضوع من نیست، چون کارم هنر است نه سیاست. اینها دو مقوله خیلی متفاوت هستند که ربطی به هم ندارند و هر چه بخواهند مرا آلوده سیاست کنند موفق نمی شوند، به این دلیل که شغل و حرفه ام این نیست. گاهی مثلاازم می پرسند به نظر شما سیاست جشنواره یا سیاست گذاری در فلان حوزه باید چگونه باشد؟ و من همیشه جوابم این است که بروید از سیاسیون بپرسید! همانطور که دوست ندارم آنها درباره هنر بحث کنند و نظر بدهند، من هم نباید در کار و تخصص آنها دخالت یا اظهارنظر کنم. چه در سیاست و چه هنر، وقتی کامل تر و خلاق تر و تواناتر هستیم که کار خودمان را بکنیم و بگذاریم دیگری هم کارش را بکند. این است که سالیان سال غیر از بازیگری درباره چیز دیگری حرف نمی زنم. به این دلیل که فکر می کنم این دنیا آنقدر وسیع و بزرگ است که هنوز خیلی حرف های اساسی را درباره اش نزده ایم و حرف های گفته شده هم اغلب مربوط به حواشی و اطراف موضوع بازیگری بوده تا نفس و ذات آن. امروز از هنر دوران انقلاب روسیه چه چیزی برای ما مانده است؟ الان عقاید سیاسی و حزبی کسی مثل آیزنشتاین مهم است یا نوآوری و بداعتش در مونتاژ؟ در شعر و تئاتر و هنرهای دیگر هم همین طور است. بازیگرهای جلوی دوربین فیلمی مثل «رزمناو پوتمکین» واقعا امروز چه اهمیتی دارند؟ اهمیت بازیگری در آن دوره برای ما مثلاشکل اجرای نیکلای چرکاسف در «ایوان مخوف» است، چون شکل اجرا و سبکش مهم است. جلوتر که می آییم، یکی مثل اینوکنتی اسموکتونوفسکی نام مهمی است، چون دیگر موضوعش حواشی سیاسی اجتماعی و حزبی نیست و ذات بازیگری موضوع اصلی شده و درباره اجرای خاص او از هملت در فیلم کوزینتیسف می گوییم نه احتمالاگذشته یا حواشی کار او در دوران کمونیسم. نمی دانم با این مثال تا حدی معلوم شد که منظورم از نگاه شخصی و ذات بازیگری چیست؟ استانیسلاوسکی شاید آموزه هایش به گنجینه تاریخ بازیگری سپرده شده باشد، ولی اسم مهمی است که درباره حرف می زنیم. علتش گرایش سیاسی یا فعالیت های حزبی او که نیست، بلکه تلاشش در رشد دادن و نوآوری در بازیگری ملاک ماندگاری اش بوده است. حالااین مثال را به هر جای دیگری که خواستی تعمیم بده و نتیجه همین می شود که گفتم. استانیسلاوسکی مهم است اما فلان هنرمند سیاسی جنجالی آن دوران حتی اسمش هم به جا نمانده… ولی هنوز برای ادعای دانش بازیگری هم که شده، اسم استانیسلاوسکی را می برند.

چون اسم سختی هم دارد و برای افه آمدن خیلی خوب جواب می دهد. حتی اگر نشناسند یا ندانند چه گفته و چه متدی را ارایه داده، تکرار و مطرح کردن اسمش هنوز برای وجهه دادن به بعضی ها کاربرد دارد.
دقیقا! ماندگاری و گذر از حواشی تاریخ مصرف دار یعنی همین. این با دخالت در عالم سیاست یا ورود به مقولات ملتهب روز بدون دانش و تسلط به دست نمی آید. پس چه بهتر که هر کس کاری بکند که بهتر بلد است یا بیشتر دوست دارد. فکر می کنم برای اینکه هنرمند بهتر و ماندگارتری باشیم باید به ذات و جوهره هنری که داریم رجوع کنیم و درباره اش حرف بزنیم. جوهره هنر فراتر از مسائل روز و فراتر از سیاست و نظام های حکومتی است. هنر درست برعکس علم و سیاست است که به پیشرفت وابسته اند. به قول پوپر هر اکتشاف علمی که انجام شد باید سریع به فکر نقضش باشیم. اما هنر که قابل نقض یا جلو و عقب رفتن نیست: هنر در طول تاریخ جلوتر یا عقب تر نمی رود بلکه مرتب براساس شرایط موجود بازتولید می شود و برمی گردد به سرچشمه ها و اسطوره ها: هنر بیشتر به ذات بشر مربوط است تا انسان امروزی و اینجایی. شکسپیر ماندگاریاش را از همین می گیرد: هملت درباره یک پادشاه دانمارکی در فلان دوره تاریخی سیاسی نیست، بلکه نمایشنامه یی درباره تردید انسان است.

درباره خودتان می خواهید بگویید مثلاسلحشور در آژانس شیشه یی یا مامور گزارش یک جشن را بیشتر از اینکه یک مامور امنیتی در یک دوره خاص زمانی ببینید، یک آدم در یک موقعیت ملتهب فرض می کنید.
دقیقا. اینطوری این شخصیت همه آدم های مشابه در همه دوره های مختلف را شامل می شود و محدود به یک فرد یا شغل خاص در دوره خاص نمی ماند. مسائل اصلی هنر آن جاست نه مسائل روز و ارجاعات و معادل های مقطعی. وقتی درباره یک آدم خاص حرف بزنیم، با تمام شدن دوره و روزگارش فیلم و اثر هنری هم تمام می شود، مثل سرمقاله روزنامه. اما اگر این آدم خاص را در موقعیت خاص گسترش بدهیم و به ذات و جوهره انسانی برگردانیم، داریم راجع به انسان در کلیت تاریخی اش حرف می زنیم، نه یک «شخص» خاص.

این مناقشه یی نیست که یک بار سر فیلم «یک بوس کوچولو» هم پیش آمد و شما مصر بودید که نقش سعدی در آن فیلم ربطی به ابراهیم گلستان ندارد؟
چرا یک بخش اش همین بود: آخر من که واقعا نقش آقای گلستان را بازی نکرده بودم، چون اصلاایشان را به عمرم ندیدهام و فقط از طریق آثارش می شناسم شان.

یعنی حتی اگر کارگردان و نویسنده هم چنین مصداق و معادلی در ذهنش داشته، شما از آن جلوتر رفتید و موضوع را عوض کردید؟
کارگردان هم شاید از این شروع کرد، اما در مسیر کار به n نفر آدم دیگری رسید که در همین کشور شبیه آقای گلستان هستند یا بی شمار آدمی که می توانند مثل سعدی یه بوس کوچولو باشند.
معمولاوقتی نقشی را بازی می کنم، کاری ندارم که چیست و چه کاره است. نقش را بجای اجرای بیرونی، به درون خودم می برم: یعنی می گویم من رضا کیانیان، به عنوان یک آدم بسیط نه محدود، اگر در این موقعیت خاص بودم چه واکنشی داشتم و سعی می کنم همان را اجرا کنم. این «اگر» هم همان سوال معروف همین آقای استانیسلاوسکی است.

یعنی فرقی بین مامور امنیتی آژانس شیشه یی و دکتر بی بند و بار خانه یی روی آب یا معمار یه حبه قند نمی گذارید؟ تنوع شغلی و فرهنگی و شخصیتی این نقش ها را چگونه می بینید و اجرا می کنید؟
اینها همان مصداق ها و در واقع ظرایفی است که به تماشاگر ارایه می کنم تا بتوانم دستش را بگیرم و ببرمش به سمت همان انسان و جوهر و ذات انسانی. یعنی به جای اینکه در عرض جلو برویم، به عمق نقب می زنیم. در واقع مشخصات شخصیت مثل شغل، گریم و لباس یا لهجه دروازه های ورود به نقش است. اینها ابزارهای من به عنوان بازیگر هستند تا با کمکشان دست تماشاگر را بگیرم و واردش کنم به دنیایی که بتوانم با خودم همراهش کنم و به جایی که می خواهم برسانم. گریم سخت و مو و غبغب من در نقش سعدی «یه بوس کوچولو» و تفاوت سنی بیست سال بین من با نقش و حتی بازی کردن کنار جمشید مشایخی که قرار است دو سال هم ازش بزرگ تر باشم، همه ابزارهایی است که تماشاگر بگوید چه جالب، چه با حال و وارد شود. از اینجا به بعدش دیگر دست من است، چون این ویژگی ها برای تماشاگر نهایتا ده دقیقه جذاب و نگهدارنده است. چاقی دکتر خانه یی روی آب هم همینطور یا کلاه شاپو و عرقگیر و پیژاما و لهجه مشهدی معمار یه حبه قند…

… و خیلی از بازیگرها در همین مقطع و در همین گریم و تفاوت ظاهری می مانند و جلوتر نمی روند.
دقیقا جلوتر نمی روند و درمی مانند. اینجاست که ترجیح می دهیم یا می دهند که برای جذاب کردن یا جلب توجه نقش یا بازی بروند سراغ مصداق های بیرونی و معادل سازی یا ارجاعات روزمره و آشنا. ببین مثلاآخر ماجراهای فیلم خانه یی روز آب ارجاع داشت به موضوع قتل های زنجیره یی اما می بریمش به سمت موضوع کلی نفس اماره و قتل نفس یا کشتن خویش به دست خویش. الان قتل های زنجیره یی موضوعی گذشته و تاریخی است، اما نفس اماره و قتل خویش به دست خویش همیشگی است و نمونه های اسطوره یی دارد. این جوری است که فیلمی مثل «هفت» همیشه جذاب و ماندگار است، چون درباره اعتقاد و گناه و ایدئولوژی حرف می زند. آن هم یک قاتل زنجیره یی است اما الگوی ازلی ابدی آن است با یک عالمه زیرمجموعه و تا کمدی الهی دانته هم جلو می رود: در حالی که حرف روز و تاریخ دار و ارجاعات مقطعی و سیاسی اجتماعی فراوانی هم پیدا می کند.

پس می شود گفت اگر سیاسیون و ممیزان هم نگاهشان را کمی عمیق تر می کردند و به موضوعات روز و مصادیق نمی پرداختند، خیلی از این ماجراها و توقیف و بگیر و ببندها پیش نمی آمد؟ مثلااگر گزارش یک جشن را بیشتر از ماجراها و ارجاعات روز ببینند…
سیاسیون کارشان موضوع روز و مسائل سطحی و ارجاعات و مصادیق است. همین گزارش یک جشن را می شود این جوری دید که موضوع تقابل قدرت است با نیروهای سرکش جوانی که می خواهند قد علم کنند و زیر بار نروند. با این تفسیر دیگر از قید خیلی ارجاع و ایما اشاره های روز و مصداقی دیدن خلاص می شویم و موضوع به تقابل ابدی ازلی و اسطوره یی قدرت و نیروی جوانی می رسد. از آن طرف هم در مصداق ها می شود تا حریم یک خانه و رابطه پدر و فرزند هم جمعش کرد و باز هم نتیجه گرفت. این ماجرا خیلی مهم تر و جدی تر از ارجاع به فلان ماجرایی است که در یک کشور خاص در یک مقطع اتفاق افتاده است. آژانس شیشه یی چرا زنده مانده در حالی که ظاهرا موضوعش روز بود. اما تقابل آرمان و واقعیت آن را جدی کرده و از آن جدی تر روبان قرمز است که همیشه دیدنی و ماندنی است. منتها این جور خلق هنری سخت تر، هنرمندانه تر ولی برای مخاطب عام کم جذابیت تر است و به همین دلیل خیلی ها ترجیح می دهند سراغش نروند. هنر ناب و بی تاریخ مصرف و فارغ از مصداق روز و ژورنالیستی همیشه از دل همین ریشه ها و نقب زدن های اسطوره یی و ریشه یی پدید می آید. وگرنه همیشه باید در هر کار هنری شبیه سرمقاله روزنامه عمل کنیم که برای همان روز موضوع خیلی مهم و حساسی است اما فردا داخلش سبزی می پیچند.

منبع : ویژه‌نامه هفتگی تماشاخانه روزنامه «اعتماد»

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2011-10-16
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
مراسم رونمایی از آلبوم ایران من همایون شجریان با حضور هنرمندان +تصاویر
مراسم رونمایی از آلبوم ایران من همایون شجریان با حضور هنرمندان +تصاویر
مراسم اکران خصوصی کاتیوشا با حضور چهره های مطرح سینما +تصاویر
مراسم اکران خصوصی کاتیوشا با حضور چهره های مطرح سینما +تصاویر
اکران مردمی تنگه ابوقریب با حضور بازیگران در پردیس مگامال +تصاویر
اکران مردمی تنگه ابوقریب با حضور بازیگران در پردیس مگامال +تصاویر
بازیگران زن در سالگرد تاسیس سالن زیبایی شیمر مریم سلطانی +تصاویر
بازیگران زن در سالگرد تاسیس سالن زیبایی شیمر مریم سلطانی +تصاویر
استایل خاص بازیگران و حواشی زیبای مراسم هجدهمین جشن حافظ +تصاویر
استایل خاص بازیگران و حواشی زیبای مراسم هجدهمین جشن حافظ +تصاویر
حضور هنرمندان مشهور در هجدهمین جشن حافظ و معرفی برگزیدگان +تصاویر
حضور هنرمندان مشهور در هجدهمین جشن حافظ و معرفی برگزیدگان +تصاویر
جشن تولد پژمان بازغی در اکران همه چی عادیه با حضور بازیگران معروف +تصاویر
جشن تولد پژمان بازغی در اکران همه چی عادیه با حضور بازیگران معروف +تصاویر
اکران خصوصی فیلم راه رفتن روی سیم با حضور احمد مهرانفر و همسرش +تصاویر
اکران خصوصی فیلم راه رفتن روی سیم با حضور احمد مهرانفر و همسرش +تصاویر
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز