مرضیه برومند؛کارگردانی موفق در عرصه تلویزیون

مرضیه برومند؛کارگردانی موفق در عرصه تلویزیون

مرضیه برومند با نام کامل مرضیه سادات برومند یزدی یکی از شاخص ترین فیلمسازان زن سینما و تلویزیون ایران است که آثارش همواره مورد توجه مخاطبان عام قرار گرفته و هیچ گاه کیفیت کارهایش از یک سطح متوسط پایین تر نیامده است. این کارگردان ۱۷ خرداد ۱۳۳۰ در تهران متولد شده و پس از ورود […]

مرضیه برومند با نام کامل مرضیه سادات برومند یزدی یکی از شاخص ترین فیلمسازان زن سینما و تلویزیون ایران است که آثارش همواره مورد توجه مخاطبان عام قرار گرفته و هیچ گاه کیفیت کارهایش از یک سطح متوسط پایین تر نیامده است.

این کارگردان ۱۷ خرداد ۱۳۳۰ در تهران متولد شده و پس از ورود به دانشکده هنرهای زیبا کارش را در تئاتر به عنوان بازیگر در سال های پایانی دهه چهل آغاز کرد. نمایش هایی همچون:امشب از خود می سازیم ساخته پری صابری، وای بر مغلوب اثر داود رشیدی -شوهر خواهر برومند- و …که اغلب نمایش هایی پربازیگر و موفق به حساب می آمدند.

در دهه پنجاه برومند جذب تئاتر عروسکی شده و به عنوان عروسک گردان و نیز کارگردان کارهای موفقی را روی صحنه برد.با همه اینها وی استارت موفقیت هایش را پس از انقلاب زده و به یکی از موفق ترین کارگردان های تلویزیون کشورمان تبدیل شد.برومند در سال های ابتدایی دهه شصت در حالی که ایران درگیر جنگ تحمیلی بود،مجموعه عروسکی مفرحی به نام شهر موش ها را روانه آنتن کرد که با موفقیت عظیمی همراه بود.

کیفیت مناسب کار در کنار کمبود برنامه های مفرح تلویزیونی نقش مهمی در این اقبال عمومی داشت. همچنین شهر موش ها گروهی از بهترین و خلاق ترین های عرصه هنرهای نمایشی همچون:حمید جبلی،آزاده پورمختار،حسن پورشیرازی و …را گردهم آورده و پرورش داد که بعدها هریک از آنها به چهره های سرشناسی در این وادی تبدیل شدند.نقش برومند به عنوان کارگردان هنری در این موفقیت همه جانبه غیر قابل انکار بوده به گونه ای که بلافاصله ساخت نسخه سینمایی آن را همراه با محمدعلی طالبی آغاز کرد.

فیلمی با قصه ای به شدت جذاب با شرکت موش های محبوب تلویزیونی که به پرده نقره ای کوچ کرده بودند.فضای موزیکال فیلم در کنار محبوبیت شخصیت های داستان به ایجاد صف های طولانی جلوی گیشه سینماهای نمایش دهنده منجر شد که البته تلخی حاکم بر جامعه به واسطه جنگ تحمیلی نیز در این امر بی تاثیر نبود.شهر موش ها در سال ۱۳۶۳ به نمایش درآمده و یکی از پرفروش ترین های سال لقب گرفت که البته برای مرضیه بروند به عنوان صاحب اثر مزیت چندانی در ادامه کارش در سینما نداشت!

برومند در کنار کارگردانی همچنان به بازیگری نیز به صورت پراکنده ادامه داده که شاخص ترینش تحفه ها ساخته ابراهیم وحیدزاده بود. در همین دهه وی به تلویزیون رفته و بهترین کارهای هنری خود را در این مدیوم عرضه کرد.برومند خونه مادربزرگه را براساس قصه ای قدیمی به شکل عروسکی ساخت که به واسطه برخورداری از فیلمنامه ای سنجیده و عروسک هایی جذاب بسیار مورد توجه مخاطب قرار گرفتند.شخصیت هایی مثل: مخمل ،مادربزرگه،هاپو کمار و …به شخصیت های محبوب تلویزیونی تبدیل شده و صبح های جمعه خاطره انگیزی را برای مخاطبان خود رقم زد.جالب اینکه این کارگردان توانا در ادامه راه کمتر به سراغ کارهای عروسکی رفته -البته تا حدودی به استثنای قصه های تا به تا-که با توجه به موفقیت همه جانبه خونه مادربزرگه کمی عجیب نشان می دهد.

ملودرام های تلویزیونی به عنوان محبوب ترین قالب نمایشی در تلویزیون، طرفداران بسیار دارد که گاه به نتایج خیره کننده ای هم ختم شده است.آرایشگاه زیبا از جمله این آثار است که کیفیتی کاملا متمایز داشته و رگه های پررنگ کمدی کمک شایانی به موفقیت آن کرده است بی آنکه به مخاطب باج بدهد. برومند در آرایشگاه زیبا نیز قصه ای ساده و تا اندازه ای کلیشه ای را با محوریت پیر پسری ازدواج نکرده برگزیده و شخصیت هایش را حول آن به حرکت درآورده است.

در واقع برگ برنده این کارگردان خوشفکر همان شخصیت هایی هستند که گاه حضوری کوتاه در طول کار داشته و گاه پررنگ تر عمل کرده اند. برای مثال می توان به اصلان غمخوار،ستون زاده و …اشاره کرد که مجموعه یاد شده را نمی توان بی هریک از آنها تصور کرد.

مرضیه برومند در دهه هفتاد نیز بسیار پرکار ظاهر شده و در کنار کارهای تلویزیونی خود به ساخت دو فیلم الو الو من جوجوام و مربای شیرین همت گماشت که اولی ترکیب عروسکی و زنده با حضور بازیگر محبوبی همچون مهدی هاشمی بود و دومی براساس کتابی از هوشنگ مرادی کرمانی ساخته شد که متاسفانه کیفیت لازم را نداشته و اکران ناموفقی را تجربه کرد.

در این سال ها برومند با بهره گیری از فرمولی قدیمی و امتحان پس داده (انتخاب یک شی و یا یک محیط به عنوان محور داستان)،آثاری موفق را روانه آنتن کرد که بازپخش های متعددش در سال های بعد نشان از پرطرفداران بودن و جذابیت آن دارد.هتل و خودرو شماره یازده از مهمترین آنها هستند که تمامی مولفه های آثار برومند را با خود دارند.در هتل شخصیت های ثابتی همچون: وحید (کارمند پذیرش)،کرم (دربان)و…در کنار شخصیت های میهمان حضور یافته و از خلال آن قصه هایی شیرین تعریف می شوند.قصه هایی از جنس مردم ایران که سادگی دلپذیری در آن موج زده و گاه به نقد رفتارهایشان نیز منجر می شود.

خودرو شماره یازده نیز با استفاده از فرمول مورد استفاده در هتل ساخته شده با این تفاوت که در اینجا پرایدی سبزرنگ به شخصیت اصلی کار تبدیل شده و دست به دست شدن آن داستان های مختلفی را شکل داده است.برومند در اینجا نیز به خوبی قصه را بومی کرده و روابط میان شخصیت ها کاملا رنگ و بوی ایرانی دارد.برای مثال باید به قسمت اول آن و تصادف پسر جوان با پیرزنی تنها -با بازی درخشان زنده یاد فرخ لقا هوشمند- یاد کرد که در عین سادگی به خوبی پیام انسانی اش را بی آنکه توذوق بزند به مخاطب منتقل می کند.در اینجا نیز شخصیت پردازی برگ برنده برومند برای جذب مخاطب است که در این رهگذر از کلیشه ها نیز استفاده مطلوبی صورت گرفته است.

در دهه هشتاد ستاره اقبال مرضیه برومند در عرصه تلویزیون رو به افول نهاده و کارهایش با اقبال عمومی رو به رو نشده که دلیل اصلی آن را باید در ضعف فیلمنامه ها و نیز تکراری شدن حرف ها و پیام ها جستجو کرد. کتابفروشی هدهد پیام ارزشمندی را در رابطه با کتابخوانی در دل خود دارد که متاسفانه با یک پرداخت سطحی و سرسری عمق لازم را پیدا نکرده است.ایده جذاب کتابفروشی سیار نیز به همین خاطر از دست رفته و جذابیت های بالقوه اش را از دست داد بی آنکه به فعلیت برسد.

این اتفاق به شکلی دیگر در همه فرزندان من نیز رخ داده و این بار فضای کوچک خانه زنی به نام پوران به محور کار تبدیل شده و دیگر شخصیت ها مانند:خواهر و برادر و همسایه و …

پیرامون آن قرار می گیرند.این فرمول قدیمی به واسطه پرداخت درست شخصیت ها و نیز نگارش شوخی های درخشان در آثاری همچون: آرایشگاه زیبا،هتل و …به نتیجه رسیده اما در همه فرزندان من به دلیل فقدان پارامترهای یاد شده،با شکست رو به رو شده است.با این حال بازی فوق العاده روان و تماشایی مهرانه مهین ترابی در نقش پوران و امیرحسین صدیق در نقش برادر شوخ و بذله گویش بسیاری از ضعف های کار را پوشانده و آن را به اثری قابل تحمل تبدیل کرده است.

برومند در سال های اخیر حضوری کمرنگ در عرصه بازیگری داشته که رگه هایی از شیطنت در آن به چشم می خورد.برای نمونه می توان به ایفای نقش هایی کوچک در آثار خود اشاره کرد که در همه آنها جنون کمدی نمایان است.بازی درخشان برومند در فیلم هیچ نیز از دیگر کارهای شاخص او در این عرصه است که باورپذیری فوق العاده ای در آن موج می زند.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2012-06-05
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
تیپ متفاوت مجید یاسر و دخترش آریسا در کالیفرنیا +تصاویر
تیپ متفاوت مجید یاسر و دخترش آریسا در کالیفرنیا +تصاویر
هنرمندان مشهور در مراسم تشییع پیکر ضیاالدین دری کارگردان کلاه پهلوی +تصاویر
هنرمندان مشهور در مراسم تشییع پیکر ضیاالدین دری کارگردان کلاه پهلوی +تصاویر
تبریک عاشقانه یکتا ناصر برای تولد منوچهر هادی همسرش +تصاویر
تبریک عاشقانه یکتا ناصر برای تولد منوچهر هادی همسرش +تصاویر
حضور چهره های مشهور در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی +تصاویر
حضور چهره های مشهور در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی +تصاویر
تسلیت چهره های مشهور برای درگذشت عزت الله انتظامی آقای بازیگر +تصاویر
تسلیت چهره های مشهور برای درگذشت عزت الله انتظامی آقای بازیگر +تصاویر
واکنش چهره ها به درگذشت ضیاءالدین دری کارگردان معروف +تصاویر
واکنش چهره ها به درگذشت ضیاءالدین دری کارگردان معروف +تصاویر
مراسم رونمایی از آلبوم ایران من همایون شجریان با حضور هنرمندان +تصاویر
مراسم رونمایی از آلبوم ایران من همایون شجریان با حضور هنرمندان +تصاویر
مراسم اکران خصوصی کاتیوشا با حضور چهره های مطرح سینما +تصاویر
مراسم اکران خصوصی کاتیوشا با حضور چهره های مطرح سینما +تصاویر
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز