مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم با حضور چهره ها

مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم با حضور چهره ها سینمای ایران و جهان

علی معلم ، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر ، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ ، مدرس ، مجری و برنامه‌ ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن ۵۴ سالگی و در پی حملۀ قلبی ، دار فانی را وداع گفت.

مراسم سالگرد درگذشت علی معلم روز دوشنبه بیست و یکم اسفند ماه ۱۳۹۶ در بهشت زهرای تهران برگزار شد. گزارش تصویری این مراسم را ببینید.

تصاویری از مراسم سالگرد درگذشت علی معلم

آذر معماریان همسر زنده یاد علی معلم

حسن فتحی در مراسم سالگرد درگذشت علی معلم

رضا یزدانی و علی اوجی در مراسم سالگرد درگذشت علی معلم

حسن فتحی و پسرش در مراسم سالگرد درگذشت علی معلم

سپند امیرسلیمانی در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

شیلا خداداد در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

رضا ناجی در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

مجید صالحی در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

آذز معماریان و پسرش و مجید مظفری در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

مرجانه گلچین در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

سروش صحت در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

حسام نواب صفوی و مجید مظفری در مراسم سالگرد درگذشت زنده یاد علی معلم

درباره علی معلم بیشتر بدانید

علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد.

معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی چون :
«جنگ هنر»، «از واژه تا تصویر»، «سینمای اندیشه» و …به چهره‌ای شناخته شده برای مخاطبان تبدیل شده بود، اولین جشن سینمایی و تلویزیونی خصوصی ایران را تاسیس کرد و تندیس حافظ را به منظومه‌ی سینمای کشور افزود.

فعالیت معلم فقط به عرصه‌ی مطبوعات و رسانه‌ها محدود نمی‌شد «شوکران» ، «گاوخونی» ، «ازدواج به سبک ایرانی» و «آل» از جمله تجربیات موفق او در مقام تهیه‌کنندگی بود. دریافت مدرک دکتری افتخاری به پاس فعالیت‌هایش در عرصه‌ی فرهنگ و هنر نیز یکی دیگر از عناوین متعدد او به شمار می‌رفت.

فعالیت های علی معلم

علی معلم در هیئت‌های داوری و انتخاب جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم فجر (هفت دوره) ،
جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم کشورهای غیرمتعهد (پیونگ یانگ)،
جشنوارهٔ سینمای جوان، جشنوارهٔ فیلم‌های دانشجویی،
جشنوارهٔ فیلم‌های خانوادگی، نخستین جشنوارهٔ فیلم و کیفیت،
جشنوارهٔ فیلم جوان، جشنواره فیلم رویش و جشنواره بین‌المللی فیلم شهر (دو دوره)،
نخستین جشنوارهٔ فیلم‌های ویدئویی تهران، جشنوارهٔ فیلم زنان (پروین اعتصامی) و
همچنین سه دوره عضویت در هیئت انتخاب فیلم ایران برای آکادمی اسکار را بر عهده داشته است.

زنده یاد علی معلم در آخرین فعالیت هنری خود قصد داشت فیلم‌های کوروش کبیر را با مسعود جعفری جوزانی و کنتس سلما با همکاری حسن فتحی بسازد، که به سرانجام نرسید.

علی معلم ، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر ، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ ، مدرس ، مجری و برنامه‌ ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن ۵۴ سالگی و در پی حملۀ قلبی ، دار فانی را وداع گفت.

همچنین بخوانید :  مراسم تشییع پیکر مجید اوجی با حضور چهره های سرشناس

جزئیاتی از صحبت های آذر معماریان در نبود علی معلم

آذر معماریان درباره دغدغه‌های انتشار مجله «دنیای تصویر» در نبود علی معلم، بیان کرد:
بعد از درگذشت علی معلم، پسرمان مدیریت مجله را برعهده گرفت و با توجه به اینکه رشته تحصیلی مرتبطی هم داشته و از کودکی در همین محیط بزرگ شده است، روند انتشار مجله تغییری نکرد و با وجود آنکه تعداد زیادی از مجلات در همین یک سال دچار مشکل شدند ولی «دنیای تصویر» با ریزش مخاطب مواجه نشد و من هم مسئولیت اجرایی کارها را بر عهده داشتم و به این ترتیب راه علی معلم ادامه پیدا کرده است.

او اضافه کرد:
آقای معلم از کسانی بود که جادوی بزرگ اندیشیدن را می‌دانست و هیچ گاه درگیر چشم و هم چشمی‌هایی که در جامعه امروز ما موج می‌زند نبود و همیشه آن چیزی که برای خود می‌خواست را برای دیگران هم می‌خواست و خودخواهی بیش از اندازه نداشت و دگرخواه بود. او هیچگاه از ارایه دانشش به دیگران کوتاهی نکرد و همین امر باعث ایجاد رفاقت با همکارانش شده بود. نهایتا هم همین شیوه، تداوم کار «دنیای تصویر» را تاکنون به دنبال داشته است.

خصلت های علی معلم از زبان آذر معماریان

معماریان با تاکید بر اینکه “علی معلم آدم راستگویی بود و هیچ‌گاه برای مصلحت روزگار حرفی نمی‌زد و همیشه جانب حق را می‌گرفت” گفت:
علی معلم با وجود داشتن چنین شخصتی علاوه بر آنکه بسیاری از هنرمندانی که با او دوست بودند،
از نبود او متاسف بودند در این یک سال با اظهار تاسف و افسوس آدم‌هایی مواجه شدیم که حتی ممکن بود معلم با آنها برخوردهایی تندی هم داشته است.

همسر علی معلم درباره آثار به‌جامانده از این صاحب نظر سینما بیان کرد:
علی معلم در زمان حیاتش بیشتر سرمقاله‌هایش مخصوصا آنهایی که از اهمیت بیشتری برخوردار بودند را به عنوان کتاب «یادداشت‌هایی از یک دوران سپری نشده» منتشر کرد. البته کتاب دومی هم اکنون بعد از فوت این هنرمند در حال تولید و انتشار است.

او ادامه داد:
اکنون ساخت مستندی هم از زندگی علی معلم در حال انجام است که در مراحل اولیه تولید قرار دارد. ساخت این مستند توسط خانواده‌اش در حال انجام است و به خاطر آنکه معلم در جشنواره‌های خارجی متعددی هم حضور داشته و چهره‌ای شناخته شده در جهان است باید مستندی باشد که شایسته او و فعالیت‌های ارزشمندش باشد. بنابر این ما بنا داریم که با تیمی حرفه‌ای که تجربه چنین کاری را داشته است، ساخت این مستند را پیش ببریم.

معماریان در پایان بیان کرد:
به خاطر دارم که زمانی پسرم از پدرش خواست تا مستندی راجع به زندگی او بسازد ولی ایشان مقاومت کرد و شاید این امتناع به خاطر کاری‌های زیادی بود که شوق داشت آنها را انجام دهد و فکر نمی‌کرد یک روزی به این سرعت ما را ترک خواهد کرد و واقعا خیلی چیزها در دنیا غیرقابل پیش‌بینی است.

 

سینما تیکت – باشگاه خبرنگاران جوان – ایسنا

تاریخ بروزرسانی : 2018-03-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :