اکران فیلم اسرافیل با حضور سام درخشانی ، کامبیز دیرباز و پژمان بازغی!

اکران فیلم اسرافیل با حضور سام درخشانی ، کامبیز دیرباز و پژمان بازغی! سینمای ایران و جهان

ماهی به بهروز می‌گوید که به اجبار تن به یک ازدواج ناموفق داده است. به نوعی این مسئله نیز مطرح است که زنان بدون ازدواج هویت ندارند و تنش‌ها در برابر استقلالشان زیاد است.

در این مطلب تصاویری از حضور سه بازیگر مشهور مرد سینما و تلویزیون کشورمان ایران یعنی ، سام درخشانی ، کامبیز دیرباز و پژمان بازغی را در مراسم اکران مردمی فیلم سینمایی اسرافیل برای آزادی سه زن زندانی ، برای شما آورده ایم . در ادامه نیز با داستان فیلم اسرافیل آیدا پناهنده آشنا خواهید شد .

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

«مردی که ماهی را دوست داشته بازگشته است. دختری که بهروز را دوست دارد باز می‌گردد. مردگان زنده می‌شوند…». این خلاصه داستان «اسرافیل»، دومین فیلم ایرانی زنانه آیدا پناهنده است. عنوان «اسرافیل» همانطور که با نامش به یاد فرشته‌ای که در روز رستاخیز با نواختن شیپور، مردگان را بیدار می‌کند می‌افتیم، خبر از زنده شدن یاد عشقی نافرجام می‌دهد.

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

مریلا زارعی بازیگر فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

داستان فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

پناهنده در این فیلم نیز همانند فیلم قبلی‌اش ناهید، روایتی بر محوریت شخصیت اصلی زن دارد که در سایه‌ی نگاه‌های تعصبی و سنتی جامعه‌ی اطرافش گرفتار آمده است. ماهی (با بازی هدیه تهرانی) به تازگی جوان بیست ساله‌اش را از دست داده که با یک پلان بی نظیر از ماشین تصادف کرده‌ی پسرش به او که با لباس مشکی در مرکز قاب ایستاده می‌رسیم و در نهایت ایجاز، غم وارد آمده به او را درک می‌کنیم.
جرقه‌‌های بعدی نگاه متعصبانه را در مراسم ختم پسر ماهی می‌بینیم.

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

پژمان بازغی بازیگر فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

جایی که بهروز (با بازی پژمان بازغی) عاشق دیرینه‌ی ماهی که به تازگی از کانادا برگشته است برای همدردی با او به مراسم می‌آید اما با برخورد تند دایی ماهی (با بازی علی عمرانی) روبرو می‌شود. فیلم قرار است در لابلای همین برخورد‌ها و تنش‌ها خرد خرد اطلاعات گذشته را به مخاطب بدهد. ماهی معلم است و در سن میانسالی جایگاه شغلی نسبتا خوبی در یک مدرسه به دست آورده است اما رگه‌های افسردگی‌اش روی برخورد او با دختران مدرسه تاثیر می‌گذارد.

چه در فضای مدرسه و چه در فضای روستایی که ماهی در آن زندگی می‌کند طعنه و کنایه‌هایی از دیگران درباره‌ی گذشته‌اش موجب آزار او می‌شود.
در این میان گویی راه تسکین زنی که متوجه شده دیگر باردار هم نمی‌شود خوردن دارو است.

رنگ بندی های فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

پیوند زدن‌ ماهی با مسئول آزمایشگاه شدنش یعنی جایی که مواد شیمیایی سمی و خورنده دنیای او را پر کرده‌اند و در یک قاب اسکلت بدن انسان را در کنارش می‌بینیم، چه در فیلمنامه و چه در کارگردانی همه درخدمت فضاسازی غم بار و القا کننده‌ی مرگ است.
رنگ بندی‌های سفید و خاکستری همراه با نور پردازی‌های ملایم،
مخاطب را هرچه بیشتر به درون فیلم می‌برد و او را با اتمسفر داستان همراه می‌کند.
از جایی که ماهی ناگهان در شهر بهروز را می‌بیند، رفته رفته کنجکاوی مخاطب بر عشق نهان آن دو بیشتر می‌شود.

گویی احساس می‌شود که عشق قدیمیِ میان ماهی و بهروز هنوز هم مانند چراغی که ماهی بر سر قبر پسرش می‌گذارد، روشن است. چراغی که در فیلم کوتاه «چراغ خورشیدی» آیدا پناهنده نقشی کلیدی دارد و در این فیلم نیز به عنوان یک المان پر رنگ خودش را نشان می‌دهد. ماهی اما جسارت ناهید (شخصیت زن فیلم قبلی فیلمساز) را ندارد و حتی اگر همچنان حسی به بهروز داشته باشد، در ابرازش ناتوان است. هرچند که گهگاه سعی می‌کند در برابر برخورد‌های دایی‌اش و حرف و حدیث‌های پشت سرش در مدرسه ایستادگی کند اما در پایان به سکوت تن می‌دهد.

ماجرای فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

این وجهی تازه است که پناهنده در شخصیت زن جدیدش نشان می‌دهد که ما را درباره‌ی این سکوت و نحوه‌ی تربیتی دختران در جامعه که نمی‌توانند در موقعیت‌های حساس حرف دلشان را بزنند یا اگر بزنند سرکوب می‌شوند، نگران می‌کند. در سکانسی مهم که بهروز و ماهی سر قبر با هم خلوت کرده‌اند بیشترین اطلاعات گذشته‌شان برملا می‌شود. بهروز در این سال‌ها از تنهایی زیادی رنج برده و به تازگی با دختری به نام سارا ‌آشنا شده است و این موضوع امید مخاطب را برای بازگشت ماهی و بهروز به هم کم می‌کند.

ماهی به بهروز می‌گوید که به اجبار تن به یک ازدواج ناموفق داده است.
به نوعی این مسئله نیز مطرح است که زنان بدون ازدواج هویت ندارند و تنش‌ها در برابر استقلالشان زیاد است. اشاره‌ای هم به فیلم «وارونگی» ساخته‌ی بهنام بهزادی داشته باشیم که در آن فیلم نیز زنی که می‌خواست استقلال خودش را داشته باشد به دلیل نداشتن شوهر، از دیدگاه برادر و خواهرش هویتی نداشت و این نگاه مانع پیشرفت او می‌شد.

تصاویر اکران فیلم سینمایی اسرافیل

 

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی در اکران فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی سام درخشانی در اکران فیلم سینمایی اسرافیل آیدا پناهنده" src="https://www.niksalehi.com/learn/wp-content/uploads/sites/63/2018/03/فیلم-اسرافیل-آیدا-پناهنده-۲٫jpg" alt="فیلم اسرافیل آیدا پناهنده" width="460" height="494" srcset="https://www.niksalehi.com/learn/wp-content/uploads/sites/63/2018/03/فیلم-اسرافیل-آیدا-پناهنده-۲٫jpg 460w, https://www.niksalehi.com/learn/wp-content/uploads/sites/63/2018/03/فیلم-اسرافیل-آیدا-پناهنده-۲-۲۷۹x300.jpg 279w" sizes="(max-width: 460px) 100vw, 460px" />

سام درخشانی در اکران فیلم سینمایی اسرافیل آیدا پناهنده

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی در اکران فیلم سینمایی اسرافیل

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی ، پژمان بازغی و کامبیز دیرباز در اکران مردمی فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی و کامبیز دیرباز در اکران مردمی فیلم اسرافیل

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی و کامبیز دیرباز و پژمان بازغی در اکران مردمی فیلم اسرافیل

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی و کامبیز دیرباز و پژمان بازغی

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی و کامبیز دیرباز و پژمان بازغی بازیگران سینما

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی و کامبیز دیرباز و پژمان بازغی بازیگران مرد سینما

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

کامبیز دیرباز بازیگر سینما

فیلم اسرافیل آیدا پناهنده

سام درخشانی و کامبیز دیرباز و پژمان بازغی بازیگران مشهور سینما

گردآوری گروه سینما نیک صالحی – زومجی

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-03-08 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :