رئیسیان: ترکیب هیئت داوران جشنواره فیلم فجر درست نبود

رئیسیان: ترکیب هیئت داوران جشنواره فیلم فجر درست نبود

یکی از داوران سودای سیمرغ گفت: در هیچ جای دنیا این نوع ترکیب هیئت داوری مرسوم نیست زیرا در هیئت داوران کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر حضور دارند و درباره کل کار نظر می‌دهند. خبرگزاری فارس: رئیسیان: ترکیب هیئت داوران جشنواره فیلم فجر درست نبود «علیرضا رئیسیان» داور سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در گفت‌و‌گو با […]

یکی از داوران سودای سیمرغ گفت: در هیچ جای دنیا این نوع ترکیب هیئت داوری مرسوم نیست زیرا در هیئت داوران کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر حضور دارند و درباره کل کار نظر می‌دهند.
خبرگزاری فارس: رئیسیان: ترکیب هیئت داوران جشنواره فیلم فجر درست نبود

«علیرضا رئیسیان» داور سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره تعداد کاندیداها در رشته‌های مختلف و نحوه داوری جشنواره فیلم فجر گفت: در مورد برخی از رشته‌ها به دلیل نوپا بودن و نوظهور بودن آن‌ها کاندیداها کمتر بود، مانند جلوه‌های ویژه بصری. در ایران کمتر فیلمی با موضوعات علمی تخیلی ساخته می‌شود و بیشتر در فیلم‌هایی که واقع‌گرایانه هستند بخش‌هایی از کار بازسازی می‌شود، به همین دلیل کاندیداها در این رشته کمتر بود. اما در رشته بازیگری که کاندیداهای نقش مکمل زیاد بود دلیلش ایفای نقش‌های درست و مناسب توسط بازیگران بود.

وی در ادامه درباره اظهارات یک تهیه‌کننده و اطلاع‌رسانی درخصوص جلوه‌های ویژه بصری فیلمش گفت: داوری در این مورد کار سختی است، ما نمی‌توانیم بازسازی لوکیشن‌ها را تشخیص دهیم و تهیه‌کنندگان این آثار در کاتالوگ و فرم فیلم نیز به جلوه‌های ویژه بصری آن اشاره‌ای نکرده بودند. تشخیص ما به عنوان داورانی که در مدت زمانی محدود کارها را دیدیم و ارزیابی کردیم کار بسیار دشواری است. این که داوران حرف این تهیه‌کننده را پذیرفتند و جلوه‌های ویژه بصری فیلم «ملکه» را به لیست نامزدها اضافه کردند نشان از حسن نیت آن‌هاست نه بی دانشی داوران.

رئیسیان در این‌باره توضیح داد: من به آقای احمدیان پیشنهاد دادم تا از سال آینده تهیه‌کنندگانی که در آثارشان از جلوه‌های ویژه بصری بهره بردند، بخش‌های بازسازی شده را با DVD به دفتر جشنواره ارایه دهند تا حقی ضایع نشود و این مشکلات مرتفع گردد.

* برندگان با رای‌گیری مخفی انتخاب شدند

وی درباره نحوه داوری فیلم‌ها گفت: ما در شرایطی سخت و دشوار در مدت زمان ۶ روز ۳۳ فیلم دیدیم، زیرا طبق زمان‌بندی باید ۲۱ بهمن‌ماه کاندیداها اعلام می‌شد و طبعاً کار سختی بود و طبیعی است که انرژی افراد برای دیدن اولین اثر در روز با آخرین فیلم متفاوت خواهد بود و نظرات شخصی در داوری‌ها وارد خواهد شد، در حالی که نرم بین‌المللی برای داوران حداکثر دیدن روزی دو فیلم است.

رئیسیان در ادامه گفت: ما دو یا سه ساعت قبل از اختتامیه جشنواره برندگان را باید مشخص می‌کردیم و از طریق رای‌گیری به نتیجه رسیدیم که این روش مناسبی نیست. نظر داوران به صورت رای‌گیری و نصف به علاوه یک آراء انجام شد و همه برنده‌ها با رای‌گیری مخفی انتخاب شدند. البته تمام برندگانی که در اختتامیه جشنواره جایزه دریافت کردند شایستگی دریافت جایزه را دارند.

همچنین بخوانید :  عکس های یادگاری متفاوت و جالب هانیه توسلی در جشنواره فیلم فجر

یکی از داوران سودای سیمرغ سینمای ایران گفت: ممکن است جشنواره در روند بیرونی دچار مشکلی نبود و برنامه‌ها سر وقت و به موقع انجام شد اما به لحاظ اجرایی در خصوص داوران شرایط مناسبی برای دیدن آثار مهیا نبود.

* ترکیب هیئت داوران درست نیست

وی درباره حضور افراد متخصص در برخی از رشته‌ها در میان داوران جشنواره گفت: در این مورد بحث‌های تخصصی از سوی افراد صورت می‌گرفت و طبعاً در زمینه موسیقی، بازیگری یا فیلمبرداری تخصصی‌تر به کار نگاه می‌شد اما من در این مورد به دبیر جشنواره هم قبل از آغاز به کار گفتم در هیچ جای دنیا این نوع ترکیب هیئت داوری مرسوم نیست زیرا همه رشته جزیی از کل هستند و در هیئت داوران کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر حضور دارند و درباره کل کار نظر می‌دهند. این‌که در هیئت داوران منتقد یا دیگر رشته‌های تخصصی وجود نداشته باشد به نظر می‌رسد درست نیست.

* جایزه فیلم اول تنها به کارگردان تعلق می‌گیرد

وی درباره صحبت‌های هیئت داوران روی سن گفت: در آن لحظه آقای شهیدی‌فر جلوه‌های ویژه بصری و میدانی را اشتباه خواندند که به ایشان تذکر دادیم. همچنین برای آقای عبدی در بخش فیلم‌های اول جایزه‌ای در نظر گرفته شده بود که گفتند درست نیست به همین دلیل توضیحاتی ارایه شد. البته به ما گفتند ارایه سیمرغ به دو نفر میسر نیست درحالی که دو سال پیش من و آقای اسعدیان با هم سیمرغ دریافت کردیم و مشکلی هم پیش نیامد.

رئیسیان در ادامه افزود: برای من عجیب بود و در هیچ کجای دنیا نیز مرسوم نیست که در بخش فیلم‌های اول پنج رشته جایزه گرفتند، در حالی که افراد دیگر در رشته‌های مختلف کار اول‌شان محسوب نمی‌شود. به طور مثال یک بازیگر حرفه‌ای در سینما اولین کارش به شمار نمی‌آید، تنها کارگردان است که اولین کارش محسوب می‌شود و باید ارزیابی شود.

وی در خاتمه افزود: به عقیده من جایزه دبیر جشنواره عادلانه نبود، زیرا در هیچ کجای دنیا دبیر جشنواره جایزه‌ای نمی‌دهد و به نظر می‌رسد اضافه بود زیرا جشنواره دارای هیئت داوران است.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2012-02-15
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
استایل خاص بازیگران و حواشی زیبای مراسم هجدهمین جشن حافظ +تصاویر
استایل خاص بازیگران و حواشی زیبای مراسم هجدهمین جشن حافظ +تصاویر
حضور هنرمندان مشهور در هجدهمین جشن حافظ و معرفی برگزیدگان +تصاویر
حضور هنرمندان مشهور در هجدهمین جشن حافظ و معرفی برگزیدگان +تصاویر
جشن تولد پژمان بازغی در اکران همه چی عادیه با حضور بازیگران معروف +تصاویر
جشن تولد پژمان بازغی در اکران همه چی عادیه با حضور بازیگران معروف +تصاویر
اکران خصوصی فیلم راه رفتن روی سیم با حضور احمد مهرانفر و همسرش +تصاویر
اکران خصوصی فیلم راه رفتن روی سیم با حضور احمد مهرانفر و همسرش +تصاویر
تیپ متفاوت هانیه توسلی در اکران چاووش از درآمد تا فرود +تصاویر
تیپ متفاوت هانیه توسلی در اکران چاووش از درآمد تا فرود +تصاویر
مراسم اکران فیلمهای کوتاه تابستانه با حضور بازیگران مشهور زن +تصاویر
مراسم اکران فیلمهای کوتاه تابستانه با حضور بازیگران مشهور زن +تصاویر
تیپ های عجیب مریم معصومی بازیگر کشومان در کنسرت خوانندگان +تصاویر
تیپ های عجیب مریم معصومی بازیگر کشومان در کنسرت خوانندگان +تصاویر
اکران مردمی فیلم دم سرخ ها با حضور سحر قریشی و نگین معتضدی +تصاویر
اکران مردمی فیلم دم سرخ ها با حضور سحر قریشی و نگین معتضدی +تصاویر
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز