حمید سمندریان پیشکسوت تئاتر کشورمان درگذشت

حمید سمندریان پیشکسوت تئاتر کشورمان درگذشتسینمای ایران و جهان

حمید سمندریان پیشکسوت تئاتر کشورمان درگذشتReviewed by on Jul 12Rating: سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز در منزل خود چشم از جهان فروبست. سمندریان در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد. شروع فعالیت تئاتریش در حین تحصیل در دوره متوسطه بود او در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی شرکت کرد. سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و […]

حمید سمندریان پیشكسوت تئاتر كشورمان درگذشتReviewed by on Jul 12Rating:

سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز در منزل خود چشم از جهان فروبست.

سمندریان در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد. شروع فعالیت تئاتریش در حین تحصیل در دوره متوسطه بود او در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی شرکت کرد.

سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و از شاگردان ذوالفنون بود.

وی پس از اتمام دوره دبیرستان به اروپا سفر کرد و در آلمان دوره مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند اما بعد از آن به کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ وارد شد برخورد با تئاتر آن‌قدر برایش گسترده بود که مجالی برای موسیقی نمی‌گذاشت و شاید برای همیشه از موسیقی خداحافظی کرد.

وی طی شش سال به صورت آکادمیک تحت آموزش ادوارد مارکس که یکی از استادان برجسته تئاتر بود اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و همزمان در آلمان به صورت حرفه‌ای مشغول به کار شد.

همچنین بخوانید :  افشین یداللهی |واکنش ستاره های مشهور سینما به درگذشت او +تصاویر

سمندریان از بنیانگذاران دانشکده تئاتر دانشگاه تهران است وکار تدریس را بدون وقفه تا به امروز در دانشگاه‌های تهران و کلیه دانشگاه‌های تئاتری ادامه داد.

در سال ۱۳۷۳ به تاسیس کلاس‌های آزاد بازیگری و کارگردانی دست زد که هنرجویان بسیار زیادی از آنجا دانش‌آموخته شدند و به عرصه حرفه‌ای هنر وارد شدند.

پیکر زنده یاد حمید سمندریان، کارگردان و مدرس برجسته ی تئاتر صبح روز شنبه – ۲۴ تیرماه-از مقابل تالاری که به نام او (استاد سمندریان) در تماشاخانه ایرانشهر نامگذاری شده است، به سمت قطعه ی هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع خواهد شد.

تاریخ بروزرسانی : 2012-07-12 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو