حضور بازیگران زن ایرانی در پارتی شبانه

حضور بازیگران زن ایرانی در پارتی شبانهسینمای ایران و جهان

حضور بازیگران زن ایرانی در پارتی شبانهReviewed by Afshari on May 1Rating: البرز-حضور بحث برانگیز فیلمی ۲۰ دقیقه ای به کارگردانی امید بنکدار و کیوان علیمحمدی در برنامه اپارات بی بی سی فارسی یکی از اتفاقاتی بود که جای سئوال دارد.به گزارش ایرنا، بی بی سی فارسی با برنامه ای بنام آپارات این روزها فیلمسازان […]

حضور بازیگران زن ایرانی در پارتی شبانهReviewed by Afshari on May 1Rating:

البرز-حضور بحث برانگیز فیلمی ۲۰ دقیقه ای به کارگردانی امید بنکدار و کیوان علیمحمدی در برنامه اپارات بی بی سی فارسی یکی از اتفاقاتی بود که جای سئوال دارد.به گزارش ایرنا، بی بی سی فارسی با برنامه ای بنام آپارات این روزها فیلمسازان داخلی را بسوی خود جذب می کند و امکان پخش آثاری را که امکان نمایش در تلویزیون و یا سینمای ما را ندارند مهیا می کند.با آغاز این برنامه مستندسازان جوان با آثاری که اغلب با موضوعات معضلات زنان و دختران در جامعه ساخته شده بودند در این برنامه حضور یافتند و آثار آنان مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.در اغلب این آثار معضلاتی همچون استعمال دخانیات و مواد مخدر، فساد و … در میان دختران و زنان نشان داده می شوند. ضمن آنکه برخی بازیگران زن که برای اولین بار است که جلوی دوربین می روند، با ظاهری متمایز در این آثار مستند در قالبی تصنعی بازی می کنند.

حضور فیلمسازان جوان در چنین برنامه هایی دور از ذهن نیست اما وارد شدن فیلمسازانی همچون امید بنکدار و کیوان علیمحمدی در چنین برنامه هایی جای سئوال است.

چندی پیش فیلمی ۲۰ دقیقه ای از این دو کارگردان با حضور بازیگران معروف ایرانی در بی بی سی فارسی پخش شد. در این فیلم این کارگردانان با نگاهی تیره مسائل حضور زنان را در میهمانی های شبانه نمایان کردند و با استفاده از بازیگرانی مطرح همچون لاله اسکندری، پانته آ بهرام، شبنم طلوعی و امیر حسین صدیق و جمعی دیگر از بازیگران مطرح سینما که با ظاهری نامناسب در این اثر حضور یافته بودند تلاش کردند تا جمعی از زنان فاسد را که معتاد به مواد مخدر هستند نشان دهند. ضمن آنکه با گفته مجری این برنامه این فیلم به تهیه کنندگی بی بی سی فارسی و به سفارش این شبکه ساخته شده است که این مورد نکته ای قابل تامل است.

همچنین بخوانید :  بازیگر زن: بازیگرانی که به پارتی نروند بیکار می‌شوند!

چنین آثاری و حضور آنها در شبکه های غربی پدیده ای شوم است که نیاز به تامل دارد. در قدم اول باید دلایل ساخت فیلم برای شبکه های غربی توسط فیلمسازانی همچون امید بنکدار و کیوان علیمحمدی که با خلق آثاری همچون شبانه روز خود را در سینما مطرح کرده اند چیست؟ ضمن آنکه با وجود کارشکنی های بی بی سی هنوز اقدامی در راستای تایید یا تکذیب فعابیت این شبکه انجام نشده است. این در حالی است که چندی پیش بی بی سی فارسی با ساخت اثری مستند که در آن با والدین شهید دستواره گفت وگو شده بود سعی به فرافکنی کرد که این کار بجایی نرسید. به نظر می رسد با توجه به اتفاقاتی که این روزها شاهد این هستیم و اتفاقاتی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود باید تدبیری اندیشیده شود تا آثار ایرانی دستمایه سوء استفاده غربی ها نباشد.

تاریخ بروزرسانی : 2009-05-01 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو