آهنگساز برنده سه جایزه اسکار در ۶۸ سالگی درگذشت

آهنگساز برنده سه جایزه اسکار در ۶۸ سالگی درگذشتسینمای ایران و جهان

آهنگساز برنده سه جایزه اسکار در ۶۸ سالگی درگذشتReviewed by on Aug 8Rating: ماروین هملیش آهنگساز فیلم‌هایی چون «آن طور که بودیم»، «نیش» و «انتخاب سوفی» در لس آنجلس از دنیا رفت. خبرآنلاین، کن سانشاین مدیر تبلیغات هملیش گفت او روز دوشنبه در پی یک بیماری کوتاه درگذشت. هملیش ۶۸ ساله بود. کارنامه این آهنگساز […]

آهنگساز برنده سه جایزه اسکار در ۶۸ سالگی درگذشتReviewed by on Aug 8Rating:

ماروین هملیش آهنگساز فیلم‌هایی چون «آن طور که بودیم»، «نیش» و «انتخاب سوفی» در لس آنجلس از دنیا رفت.
خبرآنلاین، کن سانشاین مدیر تبلیغات هملیش گفت او روز دوشنبه در پی یک بیماری کوتاه درگذشت. هملیش ۶۸ ساله بود.

کارنامه این آهنگساز نیویورکی شامل ساخت موسیقی فیلم، رهبری ارکستر و تنظیم موسیقی از برادوی تا هالیوود و از سمفونی‌ها تا ترانه‌های موفق آر اند بی است.
هملیش در دوران کاری خود تمام جوایز مهم را دریافت کرد، از جمله سه جایزه اسکار، چهار جایزه امی، چهار جایزه گرمی، یک جایزه تونی و سه جایزه گلدن گلوب.

او که متولد ۱۹۴۴ بود، برای تعدادی از مهم‌ترین فیلم‌های هالیوود و برادوی آهنگ ساخت. هملیش موسیقی بیش از ۴۰ فیلم را ساخت و سال ۱۹۷۴ برای فیلم «آن طور که بودیم» برنده جوایز اسکار بهترین موسیقی و بهترین ترانه و برای فیلم «نیش» برنده اسکار بهترین موسیقی متن ترانه (اقتباسی) شد.
اقتباس او از ساخته اسکات جاپلین برای فیلم «نیش» بسیار مورد توجه قرار گرفت. در اواسط دهه ۱۹۷۰ این طور به نظر می‌رسید که همه نوازندگان پیانو، برگه نت «The Entertainer» را داشتند که ملودی اصلی این فیلم است.

همچنین بخوانید :  واکنش تلخ چهره های مشهور به درگذشت دانشجویان دانشگاه آزاد +تصاویر

هملیش همچنین برای فیلم‌های «Kotch»، «جاسوسه‌ای که مرا دوست داشت»، «همین موقع، سال بعد»، «قصرهای یخی»، «انتخاب سوفی»، «گروه خوانندگان»، «شرلی ولنتاین» و «آینه دو چهره دارد» نامزد دریافت جایزه اسکار بود. آخرین کار سینمایی او «خبرچین!» به کارگردانی استیون سودربرگ بود.
هملیش در برادوی در ۱۹۷۵ برای نمایش محبوب «گروه خوانندگان» که مدت‌ها روی صحنه بود، برنده جایزه تونی همین طور جایزه پولیتزر شد. او موسیقی نمایش‌های «دختر خداحافظی» و «بوی خوش موفقیت» را هم ساخت.

هملیش قرار بود این هفته به نشویل در ایالت تنسی سفر کند تا از نزدیک شاهد اجرایی جدید از موزیکال «پروفسور دیوانه» ساخته خودش باشد.
او به دنیای موسیقی پاپ هم راه پیدا کرد و ترانه آر اند بی موفق «Break It to Me Gently» را برای آرتا فرانکلین نوشت. هملیش در ۱۹۷۴ برای «آن طور که بودیم» برنده جوایز گرمی بهترین هنرمند جدید و بهترین ترانه شد. این ترانه را باربرا استرایسند اجرا کرد.
هملیش هنگام مرگ رهبر ارکستر سمفونی در پیتسبورگ، میلواکی، دالاس، پاسادنا، سیاتل و سن دیگو بود و قرار بود همین سمت را در ارکستر فیلادلفیا به عهده بگیرد.

منبع: khabaronline.ir

تاریخ بروزرسانی : 2012-08-08 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو