راهنمای سنجاق برای سرویس و تعمیر کولر آبی

راهنمای سنجاق برای سرویس و تعمیر کولر آبی خانه داری

سرویس و تعمیر کولر آبی

استفاده از کولرهای آبی به‌عنوان روشی کم‌مصرف در بسیاری از خانه‌ها در مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولرهای آبی نیز درست مانند باقی لوازم‌خانگی ممکن است دچار مشکل شوند. اگر نشتی کولر شما به سقف آسیب بزند؛ مجبور می‌شوید تا علاوه بر تعویض کولر و اتصالات آن سقف را نیز از نو تعمیر یا تعویض کنید. در اغلب موارد مگر اینکه بدنه کولر آسیب‌دیده باشد؛ نشتی کولر اغلب در ۶ نقطه رخ می‌دهد. ما در این مقاله از سنجاق تمامی این مکان‌ها را یک‌به‌یک بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید تا با ایده‌هایی ساده برای چگونگی تشخیص نشتی و همین‌طور راهکارهایی برای رفع آن آشنا شوید.

مرحله اول سرویس و تعمیر کولر آبی

 

قبل از هر چیزی لوله‌های تغذیه آب را بررسی کنید. یکی از مکان‌های متداول برای نشتی در کولرهای آبی، محل اتصال لوله مسی به محفظه کولر است. سه مشکل احتمالی که ممکن است در این نقطه وجود داشته باشد عبارت‌اند از:

  1. شل شدن مهره‌ها که نیاز است دوباره اتصالات را محکم کنید.
  2. ساییدگی واشر که نیاز است واشر را تعویض کنید.
  3. اشکالات شیر شناور که ممکن است به دلیل شکستگی و یا شل شدن شیر شناور باشد. نیاز است که شیر شناور سفت شده و یا تعویض شود.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید در قدم اول می‌توانید قیمت سرویس و تعمیر کولر آبی را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال سرویسکار کولر در تهران باشید می‌توانید سفارش برای سرویس و تعمیر کولر آبی ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار سنجاق صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

مرحله دوم سرویس و تعمیر کولر آبی

 

ورودی شیر شناور را بررسی کنید. اگر به نظر می‌رسد نشتی آب از ورودی آب در شیر شناور است حتماً آب ورودی به مخزن به خارج از آن می‌پاشد. بازوی شناور را بلند کنید تا ببینید آیا تمام حجم آبی که بیرون می‌آید به داخل مخزن پاشیده می‌شود یا خیر. اگر می‌بینید که این اتفاق نمی‌افتد کافی است تنها شیر شناور را طوری تنظیم کنید که از لبه مخزن دورتر باشد.

مرحله سوم سرویس و تعمیر کولر آبی

سرویس و تعمیر کولر آبی

قسمت جلوی کولر را بررسی کنید. نشتی آب باعث می‌شود که معمولاً درب صفحه جلوی کولر آسیب ببیند. زنگ‌زدگی و رسوب آب می‌تواند آسیب جدی به درب بزند. دلیل نشتی معمولاً ناشی از سه مشکل اصلی باشد.

  1. بالای درب به‌قدری تحت فشار تراز بوده که از آن آب به بیرون پاشیده می‌شود.
  2. قسمت جلویی درب باعث ایجاد مینی استالاکیت بین پد و صفحه جلویی کولر شده است و این مسئله باعث آزاد شدن آب می‌شود.
  3. پیچ خوردن شلنگ توزیع آب نیز ممکن است باعث شود تا آب به بیرون پاشیده شود.

برای رفع تمامی مشکلات بالا تنها کافی است که پد یا شلنگ توزیع آب را تعویض کنید.

مرحله چهارم سرویس و تعمیر کولر آبی

سرویس و تعمیر کولر آبی

سوراخ تخلیه آب پایین کولر را بررسی کنید. اگر آب از سوراخ تخلیه خارج می‌شود، به‌احتمال زیاد به یک ترفند ساده نیاز دارید. بررسی کنید که آیا سطح آب مخزن بالاتر از بالای لوله سرریز است. در این صورت، به‌راحتی بازوی شناور را خم کنید تا سطح آب تنظیم شود. در غیر این صورت، بررسی کنید که لوله سرریز به طور محکم در سوراخ تخلیه پیچ شده است یا خیر. ممکن است لازم باشد تا اتصالات تخلیه و / یا لوله سرریز را تعویض کنید.

مرحله پنجم سرویس و تعمیر کولر آبی

بررسی کنید که آیا از قسمت کناری پد از پایین محفظه کولر نشتی وجود دارد یا خیر. در صورت وجود نشتی، ببینید که تا چه میزان آب در طرفین پد و یا در بین درزهای پلاستیکی کنار پد ها جمع شده است. در صورت زیاد بودن این نشتی باید ابتدا لنت را تمیز و در صورت ضرورت آن را تعویض کنید. درصورتی‌که می‌بینید نشتی چندان زیاد نیست ممکن است به دلیل بد جا خوردن دیواره‌های پلاستیکی کنار مخزن باشد. ممکن است این پایه در مخزن به‌خوبی نصب نشده باشد. البته این امکان هم وجود دارد که دیواره‌های پلاستیکی ترک‌خورده و یا سوراخ شده باشد.

 

مرحله ششم سرویس و تعمیر کولر آبی

منطقه زیر محفظه کولر آبی را از زیر مخزن آب بررسی کنید. ممکن است نیاز باشد تا اتصالات تخلیه دوباره محکم سفت شده و یا تعویض شود. این راه‌حل معمولاً برای شما بسیار ارزان تمام می‌شود. باید مطمئن شوید که شیر شناور به‌خوبی تنظیم است. در نظر داشته باشید که آب از قسمت جلویی یا پشتی مخزن سرریز نمی‌شود. احتمال زیادی وجود دارد که پوشش داخلی مخزن آب پلاستیکی ترک خورده باشد و نیاز باشد تا دوباره تعویض شود. این کار از تعویض پد هم برای شما ارزان‌تر تمام می‌شود اما می‌تواند بسیار تعیین‌کننده باشد. خوشبختانه این کار بسیار ساده است. در مرحله بعد شما طریقه تعویض این لایه داخلی را آموزش می‌دهیم.

مرحله هفتم سرویس و تعمیر کولر آبی

اتصالات تخلیه و لوله سرریز را جدا کنید. پد، شلنگ توزیع‌کننده آب (این را می‌توان در بالای کولر تنظیم کرد) و پمپ آب را جدا کنید (ممکن است به توزیع‌کننده قلاب شده باشد). دستگاه را از برق بکشید و ورودی آب را نیز ببندید.

شیر شناور را از کنار کولر باز کنید. هر دوجداره پلاستیکی و همچنین مهاربندی را در پایین قرار دهید تا بتوانید لنت را در جای خود قرار دهید. حالا باید مخزن پلاستیکی بزرگ را که معمولاً تمام آب را در خود نگه می‌دارد؛ جدا کنید. تنها نیاز است تا برای تعویض لایه درونی مخزنی که به‌تازگی خریداری کرده‌اید را سرجای خود قرار دهید.

 

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2021-07-31 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :