راهنمای سنجاق برای تعمیر شوفاژ

راهنمای سنجاق برای تعمیر شوفاژ خانه داری

اگر آپارتمان شما داغ است این سه نکته را برای خنک کردن شوفاژ داغ و آپارتمان به خاطر بسپارید

اگر نمی‌توانید ترموستات خانه‌تان را تنظیم کنید حتماً کنترل دمای خانه در زمستان کمی سخت است. اگر آپارتمان شما شوفاژهای آب داغ یا بخار دارد، حتماً ایراد از سیستم‌های گرمایشی قدیمی خانه است که نمی‌توانید آن را درست کنترل کنید. به طور خلاصه باید بگوییم شوفاژهای قدیمی زمانی ساخته شدند که قیمت سوخت پایین بود و اسراف انرژی موضوع مهمی به نظر نمی‌رسید. در گذشته برای خنک کردن خانه پنجره‌ها را باز می‌کردند. اما حتی کم پایین آوردن ترموستات هم نمی‌تواند مشکل را حل کند. سیستم‌های گرمایشی بخار همیشه حرارت را به صورت نامتعاد پخش می‌کنند. در حالی که بعضی از آپارتمان‌ها بیش از حد داغ می‌شوند، برخی دیگر هم آنقدر سرد هستند که نمی‌توانند حداقل نیاز گرمایشی را فراهم کنند.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید در قدم اول می‌توانید قیمت تعمیر شوفاژ را در شهر خودتان بپرسید. مثلاً اگر به دنبال یافتن تعمیر شوفاژ در تهران باشید می‌توانید سفارش برای تعمیر شوفاژ ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار سنجاق صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه‌تر را تجربه کنید.

خنک کردن شوفاژ داغ و آپارتمان

بنابراین اگر آپارتمان شما داغ است در اینجا سه نکته را برای خنک کردن شوفاژ داغ و آپارتمان در اختیارتان می‌گذاریم.

۱- کنترل و تعمیر شوفاژ

تعمیر شوفاژ

تعمیر شوفاژ

مشکل شوفاژهای قدیمی این است که نمی‌توان حرارت را خوب تنظیم کرد. هر شوفاژ باید خوب روشن یا خاموش ود. بنابراین تنظیماتی برای “گرم کردن” وجود ندارد. اگر برای تنظیم دما دستگیره روی شوفاژ را چرخانده باشید، متوجه می‌شوید که بیشتر اوقات کار نمی‌کند، مخصوصاً در سیستم‌هایی که شوفاژها بخار را به چرخش درمی آورند نه آب داغ را. با این حال برای تنظیم حرارت شوفاژهای بخار راه دیگری نیست. تنها کاری که باید انجام دهید نصب فلکه ترموستاتیک شوفاژ است. این فلکه با کاهش یا افزایش میزان بخار مورد نیاز برای گرم کردن شوفاژ دما را تنظیم می‌کند.

شوفاژها در دو نوع موجود هستند: نوع یک لوله‌ای و دو لوله‌ای. این شوفاژها سیستم‌های بویلر متفاوت دارند. تنها چیزی که باید بدانید این است که در سیستم‌های بخار تک لوله‌ای یک لوله به هر شوفاژ وصل می‌شود. در سیستم‌های بخار دو لوله‌ای هم دو لوله به هر شوفاژ نصب می‌شود. در سیستم‌های دو لوله‌ای به فلکه‌ای به نام اکتواتور ترموستاتیک ظرفیت بالای شوفاژ نیاز دارید که با کنترل بخار میزان داغ شدن شوفاژ را کنترل می‌کند. تعمیرکار یا لوله کش باید یک فلکه ترموستاتیک یا اکتواتور نصب کند. این کار سخت نیست، اما اگر خودتان انجام دهید و بد پیش برود فاجعه می‌شود.

۲- تعمیر شوفاژ ار طریق مسدود کردن حرارت شوفاژ برای خنک کردن شوفاژ داغ

تعمیر شوفاژ

هر چقدر شوفاژ داغ‌تر شود گرمای بیشتری خارج می‌کند. در نتیجه یک راه آسان برای محدود کردن حرارت خارج شده از شوفاژ استفاده از پتو یا روکش است. شوفاژها برای گرم کردن خانه از هوای طبیعی استفاده می‌کنند. هوای داغ از شوفاژ خارج شده و هوای سرد نزدیک زمین هم جمع شده و با شوفاژ گرم می‌شود. در نتیجه یک الگوی گردش هوا ایجاد خواهد شد. با پوشاندن شوفاز می‌توانید این جریان هوا را محدود کنید.

هشدار: پوشاندن شوفاژ راه آسانی برای کنترل حرارت است، اما در صورتی که از پارچه‌های مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید. شوفاژهای بخار تا ۲۱۵ درجه فارنهایت گرم می‌شوند، که برای شعله ور کردن بیشتر مواد کافی نیست. با این حال بعضی از پارچه‌های مصنوعی مثل پشم پلار اگر چند ساعت روی لوله شوفاژ داغ بمانند آب می‌شوند. به جای آن از پتوی خیس استفاده کنید که تا دمای ۶۰۰ درجه فارنهایت مقاوم است.

۳- پنکه و تهویه حرارت

تعمیر شوفاژ

اگر پنکه سقفی و پنجره‌های دو قسمتی دارید (که در قسمت بالا و پایین باز می‌شوند)، بخشی از حرارت خانه خارج می‌شود. چون با بالا رفتن هوای داغ می‌توانید با باز کردن قسمت بالای پنجره بخشی از آن را خارج کنید. گرچه با این کار بخشی از انرژی به هدر می‌رود اما اگر نتوانید دمای شوفاژ را کنترل کنید غیر از این چاره دیگری ندارید. پنکه سقفی ضروری نیست اما با کمک آن می‌توانید فرایند خنک شدن شوفاژ داغ را تسریع کنید. در این روش هم هوای گرم از پنجره‌ها خارج می‌شود و هم خانه خنک خواهد شد. اگر پنکه سقفی شما از دو جهت می‌چرخد یادتان باشد اگر خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخد خانه را بهتر خنک می‌کند. بنابراین دمای خانه خنک شده و هم راحت گردش پیدا می‌کند. با این وجود اگر در زمستان دوست دارید حرارت در سراسر خانه یکدست شود پنکه سقفی را در پایین‌ترین درجه و در جهت عقربه‌های ساعت روشن کنید تا بچرخد. بنابراین هوای گرمی که نزدیک سقف جمع شده بهتر جریان پیدا می‌کند.

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2021-10-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :