کاریکاتور قاچاق ۸ میلیارد دلاری پوشاک!

کاریکاتور قاچاق ۸ میلیارد دلاری پوشاک!کاریکاتور

مسئولین باد بدانند اگر قاچاق کالا و پوشاک به همین منوال ادامه پیدا کند تا چند سال آینده تمام کاخانجات تولیدی ما بسته خواهند شد

قاچاک کالا درد همیشگی تولید کنندگان داخلی است. با قاچاق کالاهای بی کیفیت و ارزان قیمت خارجی رغبت مردم به خرید کالای ایرانی کم می شود در ادامه تولید کنندگان توان تولیدشان کم می شود و در ادامه این چرخه کارگران ایرانی بیکار می شوند. در همین رابطه کاریکاتور قاچاق پوشاک را در ادامه می بینید

کاریکاتور قاچاق پوشاک

آمار تکان‎دهنده از قاچاق ۸میلیارد دلاری پوشاک, به‌راحتی از ۱میلیون شغل جدید نگذریم,  مدیر طرح ملی تکاپو از قاچاق ۸میلیارد دلاری پوشاک خبر داد و گفت: در حالی تنها ۵۰۰هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند که با افزایش تولید پوشاک حدود ۱میلیون شغل می‌توان ایجاد کرد.کاریکاتور قاچاق پوشاک را می بینید

کاریکاتور قاچاق پوشاک

کاریکاتور قاچاق پوشاک میلیاردی

جزئیات بیشتر درباره قاچاق ۸میلیارد دلاری پوشاک

مدیر طرح ملی تکاپو از قاچاق ۸میلیارد دلاری پوشاک خبر داد و گفت: در حالی تنها ۵۰۰هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند که با افزایش تولید پوشاک حدود ۱میلیون شغل می‌توان ایجاد کرد.

رضا تازیکی، مدیر طرح ملی تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) ، درباره تأثیر مخرب قاچاق بر تولید داخلی پوشاک گفت: آماری که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام می‌شود با آمارهای پوشاک در داخل کشور همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: در حوزه پوشاک طبق آمار بانک مرکزی سرانه مصرف پوشاک ۳ الی ۴درصد مصرف خانوار در سال است، در همین راستا بازار صنعت پوشاک بین ۱۴تا۱۵ میلیارد دلار ارزش دارد، از این میزان حداکثر طبق نظر انجمن نساجی و پوشاک؛ تعداد شاغلین صنعت پوشاک حدود ۵۰۰هزار نفر است، با این میزان نیروی کار حدود ۴۰درصد صنعت پوشاک کشور را تولید می‌کنیم، یعنی ۶۰درصد بازار خالی است به همین دلیل است که قاچاق پوشاک صورت می‌گیرد، در کشور کمبود تولید پوشاک داریم.

اوضاع صنعت پوشاک ایران

تازیکی بیان کرد: در حالی که ترکیه هم مانند ایران ۸۰میلیون جمعیت دارد اما مشاهده می‌کنیم که در ترکیه حدود ۲میلیون نفر شاغل در این صنعت مشغول هستند، اما در صنعت پوشاک ایران تنها ۵۰۰هزار نفر شاغل هستند. اگر طبق آمارها فقط محاسبات را در نظر بگیریم ۵۰۰هزار نفر حتی اگر با بیشترین ظرفیت هم کار کنند، تنها می‌توانند حدود ۴۰ درصد نیاز ۸۰ میلیون ایرانی را تأمین کنند. صنعت پوشاک ایران کمبود تولید دارد که قاچاق پوشاک در کشور این کمبود را جبران می‌کند. دلیل اینکه تولید داخل افزایش نیافته این است که نیروی متخصص نداریم و کمبود نیاز پوشاک در کشور توسط قاچاق تأمین می‌شود.

مدیر طرح ملی تکاپو با بیان اینکه “متأسفانه در کشور مشکل طراحی لباس داریم” گفت: در حال حاضر در کشور ۱۰ شرکت طراحی پوشاک بیشتر نداریم. تمام شرکت‌ها کپی‌کاری و از طرح‌های اینترنتی استفاده می‌کنند. در حوزه طراحی پوشاک ایرانی حرفی برای گفتن ندارد.

* بزرگترین کارخانه نساجی ایران ۳۰۰ کارگر دارد

تازیکی با انتقاد از ضعیف بودن مراکز آموزشی در کشور از جمله دانشگاه و فنی و حرفه‌ای گفت: باید ریشه‌یابی کنیم که؛ چرا قاچاق پوشاک انجام می‌شود؟! دلیل اصلی قاچاق پوشاک این است که ما توان تأمین پوشاک داخلی را نداریم، به‌خاطر اینکه قیمت تمام‌شده تولید پوشاک در کشور بسیار بالاست. در حال حاضر اگر یک کت و شلوار از یک کشور خارجی خریداری می‌کنیم باید حدود ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کنیم، درحالی که همان کت و شلوار در ایران حدود ۸۰۰هزار تومان است. به‌طور طبیعی مصرف‌کننده به‌سمت تولید غیر ایرانی تمایل دارد. از لحاظ فنی ایران توان تولید را دارد اما از نظر قیمت تمام‌شده نمی‌توانیم قابل رقابت باشیم، چرا که سودهایی در حوزه تولید وجود دارد که در بازار جهانی هیچ کس با این میزان سود و قیمت فعالیت نمی‌کند.

همچنین بخوانید :  کاریکاتور ستاره فوتبال دست بزن پیدا کرده!

پوشاک ایرانی گران و پوشاک خارجی ارزان

کاریکاتور قاچاق پوشاک

کاریکاتور قاچاق پوشاک در کشور

وی با ابراز اینکه “متأسفانه تولید انبوه پوشاک نداریم” گفت: بزرگترین کارخانجات ما
با کمتر از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر فعالیت دارند، در صورتی که این عدد در کشورهای همسایه
حدود ۱۰ هزار نفر است. از سوی دیگر قاچاق پوشاک سودآور است، به‌دلیل اینکه
پوشاک ایرانی گران و پوشاک خارجی ارزان است و فاصله این قیمت‌ها برای قاچاقیان
سودآور است. اگر بخواهیم تولید قاچاق تمام شود باید به‌سمت تولید انبوه برویم.

مدیر طرح ملی تکاپو افزود: معتقد هستیم ارزش قاچاق پوشاکی که به کشور وارد می‌شود حدود ۸میلیارد دلار است. در صورتی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا این میزان را ۱تا۳میلیارد دلار برآورد می‌کند اما با محاسبات میزان مصرف مشخص می‌شود که میزان قاچاق پوشاکی که به کشور وارد می‌شود حدود ۸ میلیارد دلار است و با افزایش تولید پوشاک حدود ۱میلیون شغل می‌توان ایجاد کرد.

تازیکی بیان کرد: توان تولید داخل باید افزایش یابد. در صورتی که تولید افزایش پیدا نکند و صرفاً مانع از قاچاق کالا شویم، هیچ کاری برای اشتغال انجام نداده‌ایم، فقط مبلغ تولید داخل افزایش می‌یابد. حدود یک سال گذشته یکی از «برند»های بین المللی را مجاب کردیم که در داخل کشور برایشان تولید کنیم و تمام محصولش را صادر کنیم، بیش از ۱۰۰ میلیون یورو آماده عقد قرارداد هستیم اما بیش از ۱۰ کارخانه تولید پوشاک را نیافتیم که بتوانند همکاری کنند.

دلیل کاهش توان تولید داخلی

متأسفانه مراکز فنی و حرفه‌ای در طول ۳۰سال گذشته حتی موفق نشده‌اند
تنها ۱ نفر خیاط آموزش دهند. بیش از ۱۹۰ مرکز آموزشگاه آموزش فنی و حرفه‌ای
در تهران وجود دارند، اما حتی ۱۰ نفر از افرادی که در این مراکز آموزش می‌بینند
جذب صنعت پوشاک نمی‌شوند، دلیل این موضوع این است که در هیچ کدام از
۱۹۰ مرکز آموزشگاه تهران حتی یک چرخ صنعتی خیاطی وجود ندارد،
تمام چرخ‌های آموزش فنی و حرفه‌ای خانگی است.

وی ادامه داد: فردی که از آموزشگاه فنی و حرفه‌ای گواهینامه اخذ کرده است
زمانی که پای چرخ صنعتی می‌نشیند توانایی کار کردن با چرخ صنعتی را ندارد.
نکته دیگر این است که قانون فنی و حرفه‌ای در کشور اجازه آموزش به مردان را نمی‌دهد،
یعنی در کل کشور یک آموزشگاه فنی و حرفه‌ای خیاطی مردان وجود ندارد،
در حالی که ۷۰ درصد صنعت پوشاک کشور را آقایان تشکیل می‌دهند،
این ۷۰ درصد هیچ کجا آموزش ندیده‌اند، حتی تولید کننده پوشاک اگر بخواهد
کارش را گسترش دهد اصلاً نیروی ماهر ندارد.

تازیکی گفت: یعنی افراد ۲سال از وقت خود را می‌گذارند و آموزش فنی و حرفه‌ای
می‌بینند اما در هیچ کجایی از صنعت برایشان کارآیی ندارد، در حالی که تنها اگر ۱۵ روز
به‌صورت دقیق آموزش ببینند افراد می‌توانند برای کار در صنعت پوشاک آماده شوند.
صنعت پوشاک در وضعیت فعلی بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیروی کار نیاز دارد،
اما هیچ جایی برای تربیت وجود ندارد.

تسنیم و انجمن صنایع نساجی ایران

تاریخ بروزرسانی : 2018-05-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد