نحوه ساخت کارت پستال سه بعدی با طرح ستاره

نحوه ساخت کارت پستال سه بعدی با طرح ستاره کاردستی

برای ساخت این کاردستی به چند ورق آچار , ماژیک و قیچی نیاز دارید

اوریگامی یا همان هنر تا زدن کاغذ طرفداران زیادی دارد و بسیاری از افراد که با بچه ها سروکار دارند این هنر را می آموزند. امروز می خواهیم در این مطلب یک اوریگامی ساده را به شما آموزش دهیم که به راحتی می توانید آن را تهیه کنید. با نیک صالحی همراه باشید تا شیوه ساخت کارت پستال سه بعدی را به شما آموزش دهیم.

آموزش ساخت کارت پستال سه بعدی

در این مطلب به شما یاد می‌دهیم چطور یک کارت پستال سه بعدی با طرح ستاره شش گوش بسازید. از همین روش ساخت می‌توانید برای ساخت جعبه کادویی، تزیین هدیه و حتی ساخت آویزهای تزیینی استفاده کنید. ساخت کارت پستال با این روش بسیار ساده است و نیاز به آشنایی زیاد با اوریگامی هم ندارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت کارت پستال

ساخت کارت پستال سه بعدی

وسایل مورد نیاز برای ساخت کارت پستال سه بعدی

دو ورق A4 سفید – یکی برای تمرین و یکی برای ساخت الگوی شش ضلعی
ورق A4 طلایی
پاکت C6 سیاه
ماژیک طلایی
قیچی یا کاتر کاردستی

ما ترکیب رنگ طلایی و مشکی را برای ساخت کارت پستال انتخاب کردیم اما شما
می‌توانید رنگ کارت پستال و پاکت آن را تغییر بدهید.

گام دوم: یک شش ضلعی بسازید

ساخت کارت پستال سه بعدی

نحوه ساخت کارت پستال سه بعدی

برای اینکه بتوانید بزرگترین شش ضلعی را در کاغذ دربیاورید، باید شش ضلعی را طبق تصویر اول روی کاغذ بکشید. ابتدا شش ضلعی را روی یک کاغذ A4 بکشید و آن را دوربری کنید. سپس از این شش ضلعی برای بریدن شش ضلعی اصلی استفاده کنید. حالا شش ضلعی را از سه طرف از وسط تا کنید تا شبیه تصویر سوم بشود.

روش دیگر برای بریدن شش ضلعی این است که کاغذ را به کمک خط‌کش و طبق مراحلی که
در تصاویر بالا می‌بینید، تا بزنید. سپس با کاتر قسمت‌های اضافی را ببرید تا یک شش ضلعی
از دل کاغذ بیرون بیاید.

مراحل ساخت کارت پستال سه بعدی

گام سوم: سایر خطوط تا را ایجاد کنید

ساخت کارت پستال سه بعدی

شیوه ساخت کارت پستال سه بعدی

حالا باید هر گوشه شش ضلعی را به سمت مرکز تا بزنید و باز کنید تا الگویی که
در تصویر بالا می‌بینید روی شش ضلعی ایجاد بشود.

گام چهارم: گوشه‌ها را تا بزنید

ساخت کارت پستال سه بعدی

مراحل ساخت کارت پستال سه بعدی

گوشه‌ها را به سمت داخل تا بزنید و تای آنها را باز کنید.

گام پنجم: ستاره را شکل بدهید

ساخت کارت پستال سه بعدی

ساخت کارت پستال سه بعدی ستاره

از این مرحله می‌توانید شکل دادن ستاره و ساخت کارت پستال را شروع کنید. تمام
گوشه‌های شش ضلعی را به سمت مرکز بیاورید. اینکار را طبق تصویر بالا و طوری
انجام بدهید که لبه‌ها به سمت بالا باشند.

گام ششم: لبه‌ها را خم کنید

ساخت کارت پستال سه بعدی

آموزش ساخت کارت پستال سه بعدی ستاره

ساخت کارت پستال سه بعدی

ساخت کارت پستال سه بعدی زیبا

انگشت‌تان را داخل یکی از لبه‌هایی که به سمت بالا بیرون زده‌اند، فرو کنید. این لبه را
تا نیمه صاف کنید و سپس با کمک نوک انگشت لبه‌ را روی ستاره بخوابانید و آن را پهن کنید.
اینکار را برای همه لبه‌ها تکرار کنید.

کارت پستال ستاره‌ای آماده است

ساخت کارت پستال سه بعدی

شیوه ساخت کارت پستال سه بعدی ستاره

ساخت کارت پستال سه بعدی

ساخت کارت پستال سه بعدی جذاب

حالا می‌توانید کارت پستالی که خودتان ساخته‌اید را داخل پاکت بگذارید و پیام‌تان را روی پاکت
بنویسید. ضمن اینکه می‌توانید داخل ستاره سه بعدی را هم برای نوشتن پیام انتخاب کنید.

بد نیست درباره تاریخچه اریگامی بیشتر بدانید

کاغذ در سال ۱۰۵ میلادی (حدود ۱۹۰۰ سال قبل) توسط آقای تسایی لون که وزیر کشاورزی چینی ها بوداختراع شد. چند سال بعداز آن بود که تولید کاغذ افزایش یافت و در اختیار توده مردم قرار گرفت. از این زمان بود که هنرتا دادن کاغذ در ‌چین شروع شد. آنها چندین قرن اسرار تولید کاغذ و تادادن آنرا نزد خود حفظ نمودند ،تا بعد به کره و ژاپن راه یافت ،در ژاپن بود که کار تا دادن کاغذ کاملتر شد و به صورتی رواج پیدا نمود که جزئی از زندگی مردم گردید، و سالها بعد از آن بود که به کشورهای اروپایی راه پیدا نمود.در کشورهای اروپایی این هنر با علم مدرن آمیخت و با حمایت دانشگاهها و تشکیل انجمنهای بزرگ و قوی اریگامی (مانند دانشگاه معروف ام.آی.تی در آمریکا،دانشگاه کمبریج در انگلستان و … ) تحولی جدید یافت.

Crane پرنده دریایی سمبول اریگامی است.
سمبل اوریگامی پرنده دریایی است ، که سمبل بین المللی صلح نیز می باشد.در ژاپن هر بچه ای عاقبت ساختن پرنده دریایی را می آموزد. الینور کوئر (Eleanor Coerr)کسی است که با نوشتن کتاب “ساداکو و هزار پرنده دریایی کاغذی ، به این سمبل عمومیت داد.

تاریخچه اریگامی

این کتاب که بصورت گسترده ای منتشر گردید ، داستان دختر جوانی بنام ساداکو را بازگو می کند که در اثر تشعشعات رادیواکتیو بمب باران اتمی ژاپن توسط آمریکا در جنگ جهانی دوم، صدمه دیده بود. در پایان جنگ او در بیمارستانی تحت درمان قرار گرفت.چند سال بعد سرطان خون او عود کرد.

دوست او با در دست داشتن یک پرنده دریایی کاغذی به ملاقاتش رفت.او به ساداکو گفت که پرنده دریایی سمبل سلامتی است و اگر او بتواند هزار پرنده دریایی بسازد ، حالش خوب خواهد شد. دوست او ساخت پرنده دریایی را به او آموخت. کار ساده ای نبود ، اما وقتی که ساداکو در ساخت اولین پرنده دریایی مهارت یافت ، شروع کرد به ساختن ۹۹۹ تای دیگر. او دلیرانه مصمم شده بود که آنها را بسازد .

ساختن پرنده دریایی چنان فکر او را بخود مشغول می کرد که از بیماریش یادش می رفت.مصمم بودن او و کارش توجه پرسنل بیمارستان و بازدیدکنندگان را به خود جلب نمود و آنها نیز مجلات ، پاکتهای عکسهای رادیوگرافی و دیگر کاغذهایی که بدستشان میرسید را برای او می آوردند تا او بتواند کارش را کامل کند. وقتی دیدکه بیماران دیگر نیز به این کارعلاقه مند شده اند او کارش را متوقف کرد و شروع به آموزش ساختن پرنده دریایی به دیگر بیماران نمود تا آنها هم بتوانند این کار را انجام دهند.جنگ موجب بیماری او شده بود، ساداکو همانطور که پرنده دریایی را می ساخت ، پیام صلحش را به همه جا گسترش میداد. بزودی او صد پرنده دریایی را ساخت. حال او بهتر شده بود و او توانست از بیمارستان مرخص شده و به خانه برگردد.

مروری بر تاریخچه اریگامی

اما ، بیماری او مجدداً عود نمود . توانش به حدی کاهش یافت که متاسفانه دیگر قادر نبود کار ساختن بقیه پرنده های دریایی را تمام کند. با کمتر از ۷۰۰ پرنده دریایی کامل شده ، ساداکو به حالت کما افتاد و سپس مرد. وقتی همکلاسی هایش فهمیدند که او قادر نبوده رویای خودش را کامل کند ،همه تصمیم گرفتند تا درست کردن پرنده دریایی را بیاموزند. بزودی آنها توانستند کار ساختن هزار پرنده دریایی ساداکو را تمام کنند و به رویای او تحقق بخشند.

بچه ها تصمیم گرفتند به تمام کودکان دیگر ژاپنی نامه نوشته وداستان ساداکو را به آنها گفته و از آنها خواستند با جمع آوری پولهایشان بنای یاد بودی برای ساداکو و گسترش پیام صلح او بسازند. وقتی دولت ژاپن از این طرح مطلع شد تصمیم گرفت یک پارک در هیروشیما را بنام پارک صلح تغییر نام دهد. آنها در این پارک بنای عظیمی ساختند و شبیه پرنده دریایی ساداکو یک پرنده دریایی بزرگ ساخته و روی این بنا قرار دادند. همکلاسیهای او تصمیم گرفتند بخاطر احترام گذاشتن به ساداکو نوشته ای بر روی پایه این بنای یاد بود، نصب نمایند.این متنی است که آنها انتخاب کردند:
این فریاد ماست.این خاسته ی ماست.صلح در دنیا.

ساختنی و ویستا

یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-12-18 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :