ساخت تراریوم گل در جام های پایه دار

ساخت تراریوم گل در جام های پایه دار کاردستی

تراریوم شیشه ای محیطی مناسب برای کاشت گیاهان خانگی است و میتوان درآن گیاهانی همچون سرخس های خانگی یا گیاهان برگی دیگر را کاشت

تراریوم یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی شفاف است که درون آن گل کاشته می شود. تراریوم از این نظر که دور آن کاملا شیشه است و نور کافی به گل می رسد و همچنین اینکه هوای آزاد و خشک به گل نمی رسد و هوای درون تراریوم همیشه مرطوب است برای گیاهان بسیار خوب است. در ادامه آموزش ساخت تراریوم گل را برای شما قرار داده ایم

ساخت تراریوم گل

از گلدان های تکراری خسته شده اید و دنبال یک ایده جذاب برای نمایش گیاه مورد علاقه تان می گردید؟ ساخت تراریوم کوچک با لیوان را امتحان کنید. به این ترتیب هم صاحب یک گلدان شیشه ای مجانی می شوید و زیبایی طبیعی خاک و سنگ های تزیینی را به میزتان اضافه می کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت تراریوم کوچک

ساخت تراریوم گل

وسایل مورد نیاز برای ساخت تراریوم گل

ساخت تراریوم گل

وسایل مورد نیاز ساخت تراریوم گل

لیوان پایه دار
سنگ ریزه
صدف دریایی
خاک گلدان
ساکولنت یا گیاه گوشتی کوچک
آب
چوب بستنی
قلم موی نرم

گام دوم: لایه ها را اضافه کنید

ساخت تراریوم گل

لایه های سگ و خاک را اضافه کنید

زه کشی یا سوراخ تخلیه آب گلدان، یکی از اصلی ترین نکات رشد گیاهان گوشتی است. لیوان پایه دار سوراخ ندارد و سوراخ کردن آن ابزار حرفه ای می خواهد. بنابراین برای زه کشی باید زیر خاک چیز دیگری بگذاریم که آب اضافی را جمع کند. ما از سنگ ریزه و صدف دریایی استفاده می کنیم. توصیه می کنیم سنگ های خاکستری انتخاب کنید تا بین تیرگی خاک و روشنی صدف ها کنتراست ایجاد بشود.

ابتدا سنگ ریزه ها را کف لیوان بریزید و صدف ها را روی آنها بچینید. زیباترین صدف ها را به دیوار بچسبانید تا دیده بشوند.اگر خاک کاملا خشک است، کمی آب به آن اضافه کنید تا مرطوب بشود. دقت کنید که نمی خواهیم خاک گلی یا چسبناک بشود. خاک را داخل لیوان بریزید و یک سوراخ برای ریشه های گیاه گوشتی ایجاد کنید.

کاشت گیاه در تراریوم شیشه ای

گام سوم: گیاه گوشتی را بکارید

ساخت تراریوم گل

گیاه را بکارید

ساخت تراریوم گل

گیاه را داخل تراریوم بکارید

چند تکه گیاه گوشتی کوچک بردارید و خیلی آرام ریشه هایشان را بهم وصل کنید.
اتصال ریشه ها را با کمی خاک تقویت کنید. حالا آنها را داخل تراریوم کوچک بگذارید و
کمی خاک دورشان بریزید تا ریشه ها کاملا پوشانده بشوند و جای گیاهان در خاک ثابت بشود.

سطح خاک را طوری تنظیم کنید که با برگ ها تماس نداشته باشد. در ضمن برگ ها
هم باید بیرون از لیوان قرار بگیرند.

تراریوم کوچک آماده است

ساخت تراریوم گل

تراریوم آماده است

یک قلم موی کوچک بردارید و بین برگ ها را تمیز کنید تا خاکی بین شان باقی نماند.
بعد از ساخت تراریوم کوچک باید یک جای خوب برای نگه داری از آن پیدا کنید. جایی را
انتخاب کنید که آفتاب گیر باشد. خاک را هم مرطوب نگه دارید و هیچوقت بیش از اندازه داخل
تراریوم آب نریزید. بهتر است خاک بین فواصل آب دادن به گیاه خشک بشود تا اینکه
بخواهید بیش از حد نیاز به گیاه آب بدهید.

بد نیست بدانید تراریوم چیست؟

ظرفی است از شیشه یا پلاستیک شفاف که داخل ان گیاهان را می رویانند.دهانه بالایی آن یا تنگ تر است یا ماده ای شفاف پوشیده می شود.

تراریوم دو ویژگی اساسی دارد:یکی اینکه اطراف گیاهان با شیشه یا جنس شفاف دیگر به طور کامل گرفته می شود و دسترسی به هوای آزاد بسیار محدود یا به طور کلی ناممکن می شوند.در نتیجه گیاهان داخل انها از محیط خشک زیان آور جدا می شوند و هوای داخلی شان نیز همواره از هوای اتاق مرطوب تر می ماند.به همین دلیل میتوان کستره وسیعی از گیاهان دلپذیر را در آنها رویاند که اگر تراریوم نبود، درهوای معمولی از رویش باز می ماندند

واریته های انتخابی برای کاشت در تراریوم بستگی دارد به اینکه جای تراریوم را در کجای اتاق در نظر می گیرید.اگر ان را دور از نور می گارید، سرخس های خانگی یا گیاهان برگی دیگر را میتوان در آنها کاشت.اگر تراریوم بخشی از پنجره های اتاق باشد، ارکیده ها، بروملیادها، گیاهان نور دوست و همه گیااهان گلدار بهترین گیاهانی هستند که در انها روییده می ش.وند، زیرا این گیاهان به نور مستقیم و رطوبت هوا نیاز دارند.

پرورش گیاهان خانگی در تراریوم

معلوم نیست چرا تراریوم در پرورش گیاهان خانگی فراموش شده است.تصور نمی رود قیمت آن دلیل اصلی این موضوع باشد.فقط کافی است یک تنگ ماهی، بطری بزرگ یا چیزهایی از این فبیل داشته باشید، با آنها می توانید باغچه شیشه ای درست کنید.آنچه در این نوع باغچه ها مهم است شفاف بودن اطراف آن هست، دهانه این نوه باغچه معمولا باریک و تنگ است و اگر نبود میتوان آن را با شیشه یا ورقه شفاف پلاستیکی پوشاند.

از آکواریوم هم میتوان برای احداث باغچه تنگی استفاده کرد

پنجره گیاهی:معروف ترین نوع تراریوم پنجره گیاهی است.پنجره گیاهی پنجره ای است که یا چند جام شیشه ای دارد(شیشه دو جداره برای جلوگیری از ورد سرما در زمستان) در سمت داخلی آن نیز شیشه است اما طوری تعبیه شده که میتوان آن را باز رو به داخل آن دسترسی پیدا کرد.در ته این فضای شیشه ای یک سینی پر از ریگ قرار ارد که گلدان ها رو روی آن قرار می دهند.روی ریگ ها پیت ریخته میشود تا دیده نشوند.

ساختنی و بذرکو

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-18 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :