طریقه دوخت کیف پول نمدی ساده

طریقه دوخت کیف پول نمدی سادهکاردستی

برای درست کردن این کیف پول نمدی به مقداری پارچه نمدی و زیپ و دکمه نیاز دارید

نمد ونمد بافی از هنرهای قدیمی ایرانیان است. در قدیم از نمد برای کلاه , قالی , پتو و غیره و همچنین برای تزئین زیراندازهای نمدی استفاده می شد. در گذشته این کار با دست صورت می گرفت ولی امروزه با استفاده از دستگاه نمدهای رنگی و زیبا تهیه می شود . در ادامه می خواهیم آموزش دوخت کیف پول نمدی را برای شما قرا دهیم.

دوخت کیف پول

در این مطلب آموزش کامل دوخت کیف پول نمدی را قرار داده ایم درست کردن این کیف پول بسیار ساده است در ادامه مطلب همراه ما باشید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت کیف پول :

نمد سه رنگ طوسی سفید و زرد
زیپ زرد رنگ
دکمه سفید

دوخت کیف پول

دوخت کیف پول نمدی ساده

دوخت کیف پول

دوخت کیف پول ساده

دوخت کیف پول

آموزش دوخت کیف پول نمدی

دوخت کیف پول

آموزش مرحله به مرحله دوخت کیف پول نمدی

دوخت کیف پول

آموزش مرحله به مرحله دوخت کیف پول

دوخت کیف پول

دوخت کیف پول با نمد

دوخت کیف پول

دوخت کیف پول ساده و زیبا

دوخت کیف پول

طریقه دوخت کیف پول

دوخت کیف پول

کیف پول نمدی آماده است

بد نیست تاریخچه نمد را بدانید

تاریخچه نمد نمدمالی از ابتدایی ترین شیوه های نساجی است که گفته می شود ابتدا در آسیای میانه به وجود آمد . ازدوره نوسنگی مردمی که باپشم سروکار داشته اند ٬ نمد را می شناختند . اسناد ومدارک چینی ۲۳۰۰ پیش از میلاد درباره پادری ٬زره وسپر نمدی خبر میدهد . درگورهای عصر مفرغ ٬ درآلمان نمدهایی پیدا شده که تاریخ آن به ۱۴۰۰ پیش از میلاد می رسد . نویسندگان کلاسیک ٬ از همر به این طرف ٬ درباره نمد سخن گفته اند و آن را بطور عمده به ایران نسبت داده اند .

در گور سکاهای سده پنجم پیش از میلادمسیح که در قسمتهای مستور از برف ویخ روسیه مرکزی پیدا شده اشیاء نمدی زیادی چون پرده ٬ قالی ٬ عرقچین ٬ جل اسب و پتو به دست آمده است . قبایل ترک که از این نواحی مهاجرت کرده اند و چادرنشینهای ایرانی نیز تا به امروز استادان مسلم هنر نمد سازی هستند. نه تنها کپنک نمدی با کلاه وآستین یکپارچه درست می کنند ٬ بلکه در تزیین وآرایش نمد با نقشه هایی که از پشم رنگ شده در دور نمد به کار می برند استادهستند .

تاریخچه نمد

روشی که این چادر نشینان به کار می بردند ساده بوده وتا امروز هم پایدار بوده است . قدیمی ترین نمد موجود در گنجینه سلطنتی (شو سو یین) در‹‹نارا›› واقع در ژاپن متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد است ٬ این نمد ها را از راه دادوستد یا به عنوان پیش کش به ژاپن می آوردند. شیوه نمد مالی و تهیه نمد از زمانهای گذشته تا کنون تغییری نکرده است و در نقاط مختلف تقریبا یکسان می باشد اما موادی که به پشم میافزایند گونا گون است مثلا در مازندران آب خالص ٬ در با ختران و فارس صابون بدین منظور مصرف می شود .

در نواحی دشت گر گان تا بابل و آمل ورامسر و کلار دشت نمد مالی انجام می گردد . ایلات ترکمن نیز نمد را جهت پوشش سقف و اسکلت چوبی کلبه و یورت خود می مالند و نوعی نمد مرغوب نیز با نقشهای گوناگون جهت زیر انداز ومفروش نمودن کف کلبه فراهم می سا زند . نمد مالی در نواحی اصفهان بروجن ٬ بختیاری نیز رایج بوده است . در با ختران در شهرهای قصرشیرین ٬ سر پل ذهاب ٬ اسلام آباد غرب و کرند نمد مالی متداول است .

تاریخچه نمد هنر قدیمی ایرانی

روایت داستانی به نقل از کتاب سیری در صنایع دستی ایران ( تالیف : جی کلاگ) به روایت داستان عامیانه ا ی که در میان نمدمالان سمنان ومازندران مشهور است ٬ پسر حضرت سلیمان ٬ چوپانی بود که می خوا ست از پشم گوسفندش برای بافتن پارچه استفاده کند پس از آن که چندین بار در این آرزو ناکام شد دست از کوشش بر داشت ٬و از روی ناامیدی پشم را مشت کوبید و اشک اندوه بر آن ریخت اشک ها به درون الیاف پشم راه یافت وآ نها را به هم چسباند آنگاه پسر حضرت سلیمان دریافت که از خیساندن و مالیدن پشم ٬پارچه ای برایش ساخته شده است بدینسان نخستین نمد ‹‹آفریده ›› شد و یاد پسر حضرت سلیمان تااین زمان به عنوان ‹‹ رب النوع ››نمد مالان شمال ایران زنده مانده است

این افسانه درباره (آفرینش )نمد گواه آن است که نمد مالی کهن ترین شیوه شناخته شده در بافت است ونمد شاید کهن ترین شکل کفپوش دستباف است.

نمدبافی در شاهرود

هم اکنون این هنر قدیمی به صورت نیمه صنعتی تهیه می‌شود یعنی کار ‪۵۰درصد آن به صورت دست ساز و ‪ ۵۰درصد
دیگر توسط دستگاه انجام می‌شود. به عنوان مثال در روستای ابرسج شاهرود
‪ ۵۰نفر با ‪ ۱۵دستگاه مشغول
تولید نمد هستند. قیمت دستگاه‌ها و تهیه آن برای صنعت گران بسیار بالا است
هر دستگاه بالغ بر ‪ ۱۰میلیون تومان قیمت دارد. به گفته
سید حسن ذاکری استاد نمد مالی،دستگاه‌های مورد استفاده در روستای ابرسج
شاهرود کوچک است و نزدیک به ‪ ۱/۵میلیون تومان قیمت دارد و این دستگاه‌ها کیفیت تولید نمد
را پایین می‌آورد که این خود یکی از مشکلات رشته نمدمالی است. درحال حاضر این هنر به صورت
استاد شاگردی آموزش داده می‌شود .از آنجا که تولید نمد کار بسیار سخت و بازار
فروش آن کم است محصول آن به صورت فراوان در بازار و در دست عموم قرار ندارد.

مهم‌ترین تولیدات نمدی امروز به صورت زیراندازهای نمدی، جلودری، تن پوش‌های
نمدی، نمد چوقا و امثال آنهاارائه می‌شود.

کافی نت و امرداد

یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
بازیگران مرد که در نقش زن بازی کردند از اکبر عبدی تا امین حیایی
تاریخ بروزرسانی : 2018-06-18 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :