شیوه دوخت کیف نمدی خرگوشی

شیوه دوخت کیف نمدی خرگوشی کاردستی

برای ساخت این کاردستی به یک الگوی سر خرگوش , مقداری نمد رنگی و چسب نیاز دارید

انجام کارهای هنری در خانه بسیار راحت است فقط به کمی حوصله و علاقه نیاز دارد. این روزها انجام کارهای نمدی بسیار زیاد شده است و با استقبال خوبی نیز روبه رو شده است. امروز ما نیز تصمیم گرفتیم یک کار هنری زیبا با نمد به شما آموزش دهیم. با نیک صالحی همراه باشید تا شیوه دوخت کیف نمدی را بیاموزید

نحوه دوخت کیف نمدی ساده

در این پست می خواهیم یه مدل کیف کیسه ای نمدی به شکل خرگوش رو بهتون آموزش بدیم که مناسب برای هدیه یا عیدی دادن به کوچکترهاست .

دوخت کیف نمدی

دوخت کیف نمدی زیبا

دوخت کیف نمدی

نحوه دوخت کیف نمدی

بد نیست از تاریخچه نمد بیشتر بدانید

نمدمالی از ابتدایی ترین شیوه های نساجی است که گفته می شود ابتدا در آسیای میانه به وجود آمد. ازدوره نوسنگی مردمی که باپشم سروکار داشته اند نمد را می شناختند . اسناد ومدارک چینی ۲۳۰۰ پیش از میلاد درباره پادری ظ¬زره وسپر نمدی خبر میدهد . درگورهای عصر مفرغ درآلمان نمدهایی پیدا شده که تاریخ آن به ۱۴۰۰ پیش از میلاد می رسد . در گور سکاهای سده پنجم پیش از میلادمسیح که در قسمتهای مستور از برف ویخ روسیه مرکزی پیدا شده اشیاء نمدی زیادی چون پرده قالی، عرقچین جل اسب و پتو به دست آمده است .

قبایل ترک که از این نواحی مهاجرت کرده اند و چادرنشینهای ایرانی نیز تا به امروز استادان مسلم هنر نمد سازی هستند. نه تنها کپنک نمدی با کلاه وآستین یکپارچه درست می کنند بلکه در تزیین وآرایش نمد با نقشه هایی که از پشم رنگ شده در دور نمد به کار می برند استادهستند .

روشی که این چادر نشینان به کار می بردند ساده بوده وتا امروز هم پایدار بوده است. قدیمی ترین نمد موجود در گنجینه سلطنتی (شو سو یین) در”نارا” واقع در ژاپن متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد است.این نمد ها را از راه دادوستد یا به عنوان پیش کش به ژاپن می آوردند. شیوه نمد مالی و تهیه نمد از زمانهای گذشته تا کنون تغییری نکرده است و در نقاط مختلف تقریبا یکسان می باشد اما موادی که به پشم می افزایند گونا گون است مثلا در مازندران آب خالص در باختران و فارس صابون بدین منظور مصرف می شود.

جزئیات بیشتر از تاریخچه نمد

در نواحی دشت گرگان تا بابل و آمل ورامسر و کلار دشت نمد مالی انجام می گردد.
ایلات ترکمن نیز نمد را جهت پوشش سقف و اسکلت چوبی کلبه و یورت خود می مالند
و نوعی نمد مرغوب نیز با نقشهای گوناگون برای زیر انداز و مفروش کردن کف کلبه
فراهم می سا زند. نمد مالی در نواحی اصفهان بروجن بختیاری نیز رایج بوده است.

همچنین بخوانید :  تزیین کیف ساده دخترانه با وسایل ساده

در باختران در شهرهای قصرشیرین سر پل ذهاب اسلام آباد غرب و کرند نمد مالی متداول است .

در میان نمدمالان سمنان ومازندران مشهور است پسر حضرت سلیمان چوپانی بود
که می خوا ست از پشم گوسفندش برای بافتن پارچه استفاده کند پس از آن که چندین بار
در این آرزو ناکام شد دست از کوشش بر داشت و از روی ناامیدی پشم را مشت کوبید
و اشک اندوه بر آن ریخت اشک ها به درون الیاف پشم راه یافت وآ نها را به هم چسباند
آنگاه پسر حضرت سلیمان دریافت که از خیساندن و مالیدن پشم پارچه ای برایش
ساخته شده است بدینسان نخستین نمدآفریده ”شد و یاد پسر حضرت سلیمان
تااین زمان به عنوان ”رب النوع ”نمد مالان شمال ایران زنده مانده است .

تاریخچه نمد و نمدمالی

روایت داستانی به نقل از کتاب سیری در صنایع دستی ایران به روایت داستان عامیانه ا ی که در میان نمدمالان سمنان ومازندران مشهور است پسر حضرت سلیمان چوپانی بود که می خوا ست از پشم گوسفندش برای بافتن پارچه استفاده کند پس از آن که چندین بار در این آرزو ناکام شد دست از کوشش بر داشت و از روی ناامیدی پشم را مشت کوبید و اشک اندوه بر آن ریخت اشک ها به درون الیاف پشم راه یافت وآ نها را به هم چسباند آنگاه پسر حضرت سلیمان دریافت که از خیساندن و مالیدن پشم پارچه ای برایش ساخته شده است بدینسان نخستین نمدآفریده شد و یاد پسر حضرت سلیمان تااین زمان به عنوان ” رب النوع ”نمد مالان شمال ایران زنده مانده است.

هم اکنون این هنر قدیمی به صورت نیمه صنعتی تهیه می‌شود یعنی کار ۵۰ درصد آن به صورت دست ساز و ۵۰ درصد دیگر توسط دستگاه انجام می‌شود. به عنوان مثال در روستای ابرسج شاهرود ۵۰ نفر با ۱۵ دستگاه مشغول تولید نمد هستند. قیمت دستگاه‌ها و تهیه آن برای صنعت گران بسیار بالا است هر دستگاه بالغ بر ۱۰ میلیون تومان قیمت دارد. به گفته سید حسن ذاکری استاد نمد مالی،دستگاه‌های مورد استفاده در روستای ابرسج شاهرود کوچک است و نزدیک به ۱/۵ میلیون تومان قیمت دارد و این دستگاه‌ها کیفیت تولید نمد را پایین می‌آورد که این خود یکی از مشکلات رشته نمدمالی است. درحال حاضر این هنر به صورت استاد شاگردی آموزش داده می‌شود .

مهم‌ترین تولیدات نمدی امروز به صورت زیراندازهای نمدی، جلودری،
تن پوش‌های نمدی، نمد چوقا و امثال آنهاارائه می‌شود.

کافی نت و جام نیوز

آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
بازیگران مرد که در نقش زن بازی کردند از اکبر عبدی تا امین حیایی
تاریخ بروزرسانی : 2018-11-13 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :