آموزش ساخت لک لک با بشقاب یک بار مصرف

آموزش ساخت لک لک با بشقاب یک بار مصرف کاردستی

بهتر است ما بزرگترها از ظروف یکبار مصرف کمتر و درست استفاده کنیم تا کودکان مان از ما یاد بگیرند.

استفاده از ظروف یکبار مصرف با وجود این همه مضراتی که برای طبیعت دارد انگار امری عادی شده است و هنوز در مجالس و رستوران ها ازین ظروف استفاده می شود. ما در این مطلب می خواهیم به شما آموزش ساخت لک لک را با استفاده از ظروف یکبار مصرف نشان دهیم تا لااقل از این ظروف دوباره استفاده کنید و در طبیعت رها نشوند.

آموزش ساخت لک لک

با استفاده از بشقاب های یک بار مصرف ( بهتر است از نوع قابل بازیافت آنها استفاده کنید تا به طبیعت کمک کنید)، کمی رنگ و یک قیچی میتوانید این لک لک های بامزه را همراه با کودکتان درست کنید.

کافیست بشفاب را با قیچی نصف کرده و سپس مطابق با شکل نوک و دم لک لک را کشیده و ببرید و از طریق برشی که در نصفه ی دیگر بشقاب ایجاد کرده اید آن را عبور دهید. با کمی رنگ نارنجی و مشکی لگ لگ شما آماده خواهد بود.

آموزش ساخت لک لک

آموزش ساخت لک لک با بشقاب

آموزش ساخت لک لک

آموزش ساخت لک لک با ظروف یکبار مصرف

آموزش ساخت لک لک

آموزش ساخت لک لک برای کودکان

بد نیست مزایا و معایب ظروف یکبار مصرف را بدانید

زمانی که برای اولین بار ظروف یکبار مصرف وارد بازارها شدند، همه نفس راحتی کشیدند و به خود وعده زندگی سالم‌تر و البته راحت‌تری دادند. در حال حاضر سا‌ل‌هاست که این ظروف حتی در نذری‌ها و سفره‌های ما جای خود را باز کرده‌اند و از زمانی که نذری در سینی‌ها و ظروف فلزی در بین مردم پخش می‌شد زمان زیادی گذشته ‌است. کسانی که حداقل یک وعده غذای خود را در ادارات و سازمان‌ها می‌خورند از جمله کسانی هستند که هر روز در معرض خطرات این ظروف قرار دارند، اما به راستی این صرفه‌جویی‌ها در زمان و البته هزینه به چه بهایی انجام می‌شود؟ سلامتی مصرف کنندگان؟

ضرر ظروف یکبار مصرف برای سلامتی انسان

پلاستیک‌ها، پلیمرهایی هستند که از سنتز مواد اولیه‌ای به نام مونومر تهیه می‌شوند. مونومرها موادی سمی و برای سلامت انسان مضر هستند؛ در حالی که پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند. اما اشکال کار اینجاست که معمولاً در فرایند تهیه پلیمرها مقداری مونومر باقی می‌ماند. اگر این فرآیند اصولی و مطابق استانداردهای لازم صورت گرفته باشد، مشکلی برای سلامت افراد به وجود نمی‌آورد. برای همین در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا باید بسیار محتاط بود و در ضمن به هرنوع پلاستِیکی نباید مجوز بسته بندی مواد غذایی داده شود.

در حال حاضر به دلیل استفاده غیرمجاز از پلیمرهاى بدون پایه food grade در بسته بندى و نگهدارى مواد غذایى، شناسایى صحیح این محصولات توسط مردم تا حدودى با مشکل روبه رو شده است. وزارت بهداشت در این راستا سعى کرده است کارخانه هاى تولیدکننده ظروف یک بار مصرف را از کارخانجات تولیدکننده قطعات پلاستیکى در مصارف صنعتى تفکیک کند. ضمن اینکه کارخانه هاى تولیدکننده ظروف پلاستیکى براى مواد غذایى باید پروانه ساخت داشته باشند.

مزایای ظروف پلاستیکی یکبار مصرف

۱- دارای مقاومت به مواد الکلی
۲- صرف انرژی کمتر برای تولید
۳- قابلیت شکل پذیری بالا با گستردگی متفاوت خواص فیزیکی
۴- طرح پذیری
۵- شفاف بودن

مهمترین معایب:

۱ – اشکال در بازیافت آنها و مخاطرات محیط زیست
۲ – انتقال مواد مضر ( مونومر ها) به غذا در شرایط خاص
۳ – قابل استفاده در ماکروویو نمی باشد.

مناسب بودن پلاستیک ها در کاربردهاى غذایى :

تمامى پلیمرها از نوع دست اول تا آنهایى که بازیافتى بوده و همچنین ظروف پلاستیکى حتماً باید قبل از استفاده در صنعت غذایى تحت آزمون Food grade قرار بگیرند. این آزمون تحت استانداردهاى اتحادیه اروپا (EEC) و آمریکایى (FDA) انجام مى شود. با انجام آزمون هایى که در اداره کل آزمایشگاه هاى کنترل غذا و دارو نیز قابل اجرا هستند میزان مهاجرت مواد سازنده پلیمرها به سمت مواد غذایى مشابه سنجیده مى شود. در واقع وزارت بهداشت مقاومت و میزان مهاجرت مواد سازنده پلیمرها را در حلال ها یا محلول هاى مشابه مواد غذایى مى سنجد.

دلیل اصلی تولید ظروف یکبار مصرف

دلیل اصلی تولید این مواد در کشور به‌رغم زیان‌بار بودن مصرف آنها:

متاسفانه استاندارد ظروف یک‌بار مصرف اجباری نیست، واحدهای تولیدی می‌توانند بدون مجوز به تولید اقدام کنند. در این زمینه باید تقاضای اجباری شدن استاندارد ظروف یک‌بار مصرف به مؤسسه ارایه شود تا در این مورد تصمیم‌گیری شود، اما متأسفانه تاکنون هیچ تقاضایی نشده است.

هم اکنون پنج هزار کارخانه و کارگاه تولید ظروف یک‌بار مصرف در کشور وجود دارد، این در حالی است که تنها ۳۰۰ کارخانه از این تعداد مجوز تولید این ظروف را دارند و مشخص نیست، مابقی این کارخانه‌ها از چه موادی و چگونه نسبت به تولید این ظروف اقدام می‌کنند.

غریبگی ظروف یکبار مصرف با طبیعت:

انباشته شدن این مواد در طبیعت به خصوص در پارک های جنگلی و سواحل ،
از نظر دیداری باعث نازیبایی مناظر و در نتیجه ناراحتی و کاهش بازدید کننده ها
و کم شدن درآمد اقتصادی مناطق می شود.

در حال حاضر بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی با به کار بستن
روش های جانشین سعی کرده اند استفاده از ظروف یکبار مصرف را به حداقل برسانند.
کاربرد پلیمرهای گیاهی جهت تولید ظروف یکبار مصرف وبه کارگیری کیسه های پارچه ای
به جای کیسه های نایلونی در هنگام خرید نمونه ای از این روش ها است.

 

رادیو کودک و سایت بهداشت محیط ایران

 

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-25 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :