آموزش ساخت لوستر فانتزی با قاشق یکبار مصرف

آموزش ساخت لوستر فانتزی با قاشق یکبار مصرف کاردستی

برای ساخت این کاردستی به دو مقوای ضخیم, تعدادی قاشق یکبار مصرف, کاتر و چسب نیاز دارید

استفاده از ظروف یکبار مصرف خیلی رواج پیدا کرده است و این اصلا به نفع طبیعت نیست. بهتر است بعد از استفاده از این ظروف آنها را برای بازیافت جمع آوری کرد. اما ما امروز می خواهیم روشی به شما آموزش دهیم که از ظروف یکبار مصرف در منزل تان استفاده کنید. با نیک صالحی همراه باشید تا شیوه ساخت لوستر فانتزی با استفاده از قاشق یکبار مصرف را آموزش دهیم.

ساخت لوستر فانتزی شیک

در این بخش آموزش ساخت این لوستر فانتزی، شیک و منحصربه‌فرد را یاد می‌گیرید. این لوستر برخلاف ظاهر عجیبی که دارد با وسایلی مثل قاشق یکبار مصرف ساخته می‌شود و به همین خاطر هزینه ساخت آن بسیار پایین است. شما می‌توانید این لوستر سقفی را در سایزهای مختلف بسازید و از آن برای تزیین فضاهای داخلی و خارجی خانه استفاده کنید. این لوستر فانتزی با الهام از پوست پنگولین طراحی شده و به همین خاطر با رنگ طلایی کامل شده است. البته شما می‌توانید ترکیب رنگ دیگری را برای تکمیل لوستر انتخاب کنید.

ما برای ساخت لوستر پلاستیکی از ابزارهای حرفه‌ای مثل دستگاه برش لیزری استفاده کردیم. بعد از خواندن مراحل ساخت متوجه می‌شوید که استفاده از دستگاه برش لیزری ضرورتی ندارد و فقط سرعت کار را افزایش می‌دهد. بنابراین بدون این دستگاه هم می‌توانید این لوستر فانتزی را بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

ساخت لوستر فانتزی

وسایل مورد نیاز برای ساخت لوستر فانتزی

دو ورق مقوای ضخیم ۳۰ در ۴۵ سانتیمتری
حدود ۲۰۰ قاشق یکبار مصرف
چسب حرارتی
قیچی
کاتر
اسپری رنگ طلایی
دستگاه برش لیزری – برای تسهیل برش قطعات

گام دوم: الگوی هسته مارپیچ را دانلود کنید

ساخت لوستر فانتزی

آموزش ساخت لوستر فانتزی

الگوی هسته مارپیچ لوستر را دانلود کنید

در مجموع به ده قطعه از شکلی که در الگو می‌بینید نیاز دارید. این اشکال را را با کاتر یا دستگاه برش لیزری از مقوای ضخیم ببرید.
این قسمت از محتوا قفل شده است

مراحل ساخت لوستر فانتزی

گام سوم: هسته مارپیچ را مونتاژ کنید

ساخت لوستر فانتزی

شیوه ساخت لوستر فانتزی

ساخت لوستر فانتزی

نحوه ساخت لوستر فانتزی

ابتدا هر ۱۰ قطعه را به روشی که در تصویر اول می‌بینید بهم وصل کنید. همین طور که محل اتصال قطعات به یکدیگر را نگه داشته‌اید، کل قطعات را برگردانید. سپس از یکی از قطعات شروع کنید و همه قطعات را از بالا بهم وصل کنید (تصویر دوم). اتصال را طوری انجام بدهید که محل اتصال شبیه تصویر سوم بشود. وقتی همه قطعات از بالا بهم وصل بشوند، چیزی شبیه دو تصویر آخر خواهید داشت.

این مونتاژ آزمایشی بود و بعد از اینکه روش مونتاژ بدنه لوستر فانتزی را یاد گرفتید، باید اجزای هسته مارپیچ را از هم جدا کنید. بعد از چسباندن قاشق‌ها دوباره این اجزا را بهم وصل می‌کنیم.

گام چهارم: دسته قاشق‌ها را جدا کنید

ساخت لوستر فانتزی

مراحل ساخت لوستر فانتزی

برای هر قطعه هسته مارپیچ به ۱۸ تا ۲۰ سر قاشق نیاز خواهید داشت. این یعنی در مجموع باید ۱۸۰ تا ۲۰۰ قاشق داشته باشید. کاتر یا قیچی را بردارید و دسته قاشق‌های پلاستیکی را جدا کنید.

اگر دستگاه برش لیزری داشته باشید، کارتان خیلی ساده‌تر می‌شود.

گام پنجم: قاشق‌ها را رنگ کنید

ساخت لوستر فانتزی

ساخت لوستر فانتزی با قاشق

اگر قصد دارید لوستر فانتزی را تزیین کنید، حالا وقتش است. ما حدود ۶۰ تا از قاشق‌ها را با اسپری طلایی رنگ کردیم و آنها را داخل طرح لوستر پخش کردیم. شما از چه روشی برای تزیین لوستر استفاده می‌کنید و قاشق‌ها را به چه ترتیبی رنگ می‌کنید؟

گام ششم: قاشق‌ها را به هسته مارپیچ بچسبانید

ساخت لوستر فانتزی

ساخت لوستر فانتزی شیک و زیبا

نحوه چسباندن قاشق‌ها به اجزای هسته لوستر، شکل نهایی لوستر را مشخص می‌کند. ما ۴ قاشق را روی لایه نزدیک به لبه منحنی و ۵ قاشق را روی لایه نزدیک به لبه صاف چسباندیم.

نگران ظاهر نامرتب چسب حرارتی نباشید چون با لایه‌های قاشق پوشانده می‌شود.

آموزش ساخت لوستر فانتزی

گام هفتم: لوستر را مونتاژ کنید

ساخت لوستر فانتزی

نحوه ساخت لوستر فانتزی شیک

ساخت لوستر فانتزی

ساخت لوستر فانتزی با قاشق یکبار مصرف

این مرحله تکرار گام چهارم است؛ با این تفاوت که اینجا با لایه‌های سنگین‌تری کار می‌کنید.

ابتدا هر ۱۰ قطعه را طوری کنار هم بپیچید که از یک طرف بهم قفل بشوند. سپس قطعات
را بچرخانید تا قاشق‌ها زیر قرار بگیرند. حالا قطعات را یکی یکی بلند کنید و از بالا بهم قفل کنید.
اینکار را با دقت انجام بدهید و در حین وصل کردن تمام قطعات، محل اتصال را در دست‌تان
نگه دارید تا قفل بالایی باز نشود.

گام هشتم: لوستر را نصب کنید

ساخت لوستر فانتزی

ساخت لوستر فانتزی زیبا

ابتدا لوستر فانتزی را خوب بررسی کنید و مطمئن شوید هیچ قطعه‌ای از آن جدا نشده باشد.
هر کدام از قاشق‌ها که افتاده‌ بودند را با یک قاشق جدید پر کنید.
برای نصب لوستر هم به آرامی قفل بالایی را باز کنید، لوستر را دور لامپ قرار بدهید و دوباره قفل را ببندید.

لوستر فانتزی آماده است

ساخت لوستر فانتزی

ساخت لوستر فانتزی کاربردی

به همین سادگی یک لوستر ۱۰۰ درصد بازیافتی ساختید که ظاهر بسیار متفاوت و مدرنی دارد. تجربه خودتان از ساخت لوستر پلاستیکی با این روش را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

هر آنچه باید راجع به ظروف یکبار مصرف بدانیم

درباره مزایا و معایب ظروف یکبار مصرف کم و بیش همه می دانیم اما اظهارات ضد و نقیض درباره آنها و سکوت مسئولان وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، نه تنها باعث آرامش خاطر نیست اتفاقا گفته های کارشناسان گویای وجود نگرانی های جدی، نسبت به استفاده از این ظروف است.

در حالی که کشورهای مختلف دنیا برای افزایش میزان استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی برنامه ریزی می‌کنند، به گونه ای که در سال ۲۰۱۵ به دنبال جایگزینی ۷۰ درصدی مواد گیاهی به جای مواد پلاستیکی در دنیا بوده اند ،اما در کشور ما شرایط به گونه ای است که مردم به دلایل مختلف مجبورند که اتفاقا مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را بر خلاف مردمان دنیا، افزایش دهند.

در شرایطی که گرایش مردم به استفاده از لیوان های یکبار مصرف کاغذی به دلیل کم خطر و شیک بودن و البته تبلیغ پذیر بودن بدنه بیرونی آنها، در محافل و میهمانی ها زیاد شده است به گونه ای که برخی سازمان ها و دستگاهها استفاده از آنها را در دستور کار خود دارند.

استفاده از ظروف یکبار مصرف

رحیم مقیمی اصل، درباره دلایل خطرناک بودن استفاده از این ظروف به خبرنگار اقتصادی جام جم آنلاین می گوید: این مساله را یکسال پیش به جناب آقای هاشمی وزیر محترم بهداشت نیز به صورت شفاهی اعلام کرده ام و البته سازمان استاندارد نیز در جریان قرار گرفته است اما هنوز هیچ اقدامی در رابطه با این مساله از آنها مشاهده نشده است.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون با تأکید بر این که بر اساس مستندات موجود، استفاده از ظروف کاغذی را بر اساس مستندات موجود رد می کنم و تنها در صورتی استفاده از آنها مجاز است که استانداردهای مورد استفاده در کشورهای خارجی برای تولید ظروف کاغذی در کشور ما نیز رعایت شود، ادامه می دهد: در لایه اول لیوان های کاغذی نیز پلیمر که ماده ای سرطان زا است، بکار می‌رود.

ناخالصی های موجود در کاغذ این ظروف باعث می شود که آنها در مناطق شرجی و در مدت زمان ۴-۳ روز کپک بزنند. علاوه براین، آلوده بودن آنها به نوعی سم و انگل و رعایت نشدن استانداردهای سم زدایی در فرایند تولید، دلایل مهم دیگری بر مضر بودن استفاده از این محصولات است.

ساختنی و جام جم

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-11-18 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :