هواوی

ساخت ظرف حبوبات با بطری شیشه ای

ساخت ظرف حبوبات با بطری شیشه ای کاردستی

برای ساخت این کاردستی به یک شیشه, چند اتصال پیچی, کاتر و چسب نیاز دارید

روزانه مقدار بسیار زیادی بطریهای شیشه ای و پلاستیکی در اطراف ما استفاده می شود و دور ریخته می شود. این بطری ها علاوه بر اینکه برای طبیعت مضر هستند میتوان با بازیافت آنها دوباره محصولی تولید کرد. امروز در این بخش از نیک صالحی می خواهیم نحوه ساخت ظرف حبوبات با استفاده از این بطری ها را نشان دهیم تا از آنها استفاده بهینه کنید

ساخت ظرف حبوبات با بطری های پلاستیکی

خیلی از نوشیدنی‌هایی که ما به صورت مداوم استفاده می‌کنیم، بطری شیشه‌ای دارند. شما این بطری‌های شیشه‌ای را چکار می‌کنید؟ اگر این بطری‌ها را نگه داشته اید و به ظرف حبوبات یا تنقلات نیاز دارید، با ما همراه باشید. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور بطری‌های بدون استفاده را به ظروف آشپزخانه تبدیل کنید.

اگر فکر می‌کنید بطری به خاطر دهانه کوچک برای ساخت ظرف حبوبات مناسب نیست، با دقت بیشتری به تصاویر دقت کنید. در بطری‎ها برای همیشه بسته می‌ماند و با بریدن بطری از قسمت بالا یک دهانه بزرگ برای آنها ایجاد می‌شود. سپس دو قسمت با یک حلقه پیچی بهم وصل می‌شوند. به این ترتیب استفاده از ظرف حبوبات ساده‌تر می‌شود و می‌توانید هر خوراکی که دوست دارید، داخلش بریزید.

گام اول: برچسب‌ها را جدا کنید

آموزش ساخت ظرف حبوبات با بطری های پلاستیکی

روش‌های زیادی برای جدا کردن برچسب از بطری شیشه‌ای وجود دارد اما ساده‌ترین آنها به اندازه کافی کارآمد است: آب جوش! بلافاصله بعد از گذاشتن بطری داخل آب گرم، چسب پشت برچسب آب می‌شود و می‌توانید آن را جدا کنید.

یک ظرف بزرگ و داخل بطری را با آب گرم پر کنید.
بطری را داخل ظرف بگذارید.
نیم ساعت صبر کنید.
حالا می‌توانید برچسب‌ها را به راحتی جدا کنید.

کارایی این روش به کیفیت کاغذ و چسب بستگی دارد و ممکن است قسمت‌هایی از برچسب به شیشه بچسبد. برای تمیز کردن این قسمت‌ها از اسفنج و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

گام سوم: بطری را ببرید

مراحل ساخت ظرف حبوبات با بطری های پلاستیکی

بطری شیشه شما برای ساخت ظرف حبوبات آماده است و می‌توانید آن را ببرید. ما سه روش بریدن بطری را به شما یاد می‌دهیم تا یکی از آنها را متناسب با امکانات‌تان انتخاب کنید. بین این سه روش کاتر بطری بهترین نتیجه است و امکان آسیب رساندن به بطری – به خصوص برای مبتدیان – را به حداقل می‌رساند. قبل از اینکه روش‌ها را به شما یاد بدهیم باید استفاده از دستکش و عینک ایمنی را یادآوری کنیم.

مراحل ساخت ظرف حبوبات با بطری های شیشه ای

کاتر شیشه

با کاتر مخصوص شیشه یک خط دور تا دور بطری و روی محل برش بکشید. صاف بودن خط خیلی مهم است و عمق آن در همه قسمت‌ها باید یکسان باشد. بنابراین فشار دست‌تان را در حین کشیدن خط تغییر ندهید.
بطری را در آب خیلی سرد قرار بدهید.
سپس بطری را در آب گرم بگذارید.
این دو مرحله آخر را آنقدر تکرار کنید که دو نیمه بطری از محل خط برش از هم جدا بشوند.

گام چهارم: محل برش را صاف کنید

برای اینکه در حین ساخت ظرف حبوبات آسیب نبینید، باید محل برش بطری را سنباده بکشید. برای اینکار کاغذ سنباده ۸۰ را خیس کنید و سر بطری را با حرکات دایره‌ای روی آن حرکت بدهد. بعد از اینکه محل برش کاملا مات و نرم شد، همین کار را با کاغذ سنباده ۱۵۰ تکرار کنید. همین کار را با کاغذ ۲۲۰ و ۳۲۰ تکرار کنید تا سر بطری کاملا پولیش بخورد.

برای از بین بردن تیزی سر بطری کاغذ سنباده ۸۰ کافی است اما اگر می‌خواهید محل برش کاملا پولیش بخورد و گرد بشود باید کار را تا کاغذ ۴۰۰ ادامه بدهید.

گام پنجم: اتصال پیچی را بسازید

نحوه ساخت ظرف حبوبات با بطری های پلاستیکی

شیوه ساخت ظرف حبوبات با بطری های پلاستیکی

اتصال ساده – یک اتصال دو قطعه‌ای که نیمه بالای آن در نیمه پایینی قرار می‌گیرد.
اتصال لولا – برای ساخت این اتصال ابتدا باید اجزای لولا را به ترتیبی که در تصاویر می‌بینید بهم بچسبانید (با چسب E6000) و سپس دو نیمه اتصال را با آن بهم وصل کنید.
اتصال پیچی – این اتصال هم فقط دو قطعه دارد که به راحتی داخل هم جفت می‌شوند.

اتصال دلخواه‌تان را با پرینتر سه بعدی بسازید و اگر خواستید آن را رنگ کنید.

ساخت ظرف حبوبات با بطری

گام ششم: اتصال پلاستیکی را به بطری وصل کنید

آموزش ساخت ظرف حبوبات

آموزش ساخت ظرف حبوبات با بطری های شیشه ای

برای چسباندن اتصال به دو نیمه بطری، به لبه‌های بطری و داخل دو نیمه اتصال چسب حرارتی بزنید و آنها را بهم بچسبانید.

گام هفتم: شیشه را تزیین کنید

تصاویر ساخت ظرف حبوبات با بطری های پلاستیکی

یکی از بهترین روش‌های تزیین شیشه حکاکی است. حکاکی نیاز به ابزارهای حرفه‌ای دارد
اما شما می‌توانید آن را به روش‌های ساده شبیه‌سازی کنید. ما از برچسب مات کننده شیشه برای اینکار استفاده کردیم.

ابتدا طرح مورد نظرتان را روی کاغذ پرینت کنید. سپس برچسب مات کننده را در اندازه مناسب
ببرید و روی شیشه بچسبانید. طرح چاپ شده را با چسب نواری روی این برچسب بچسبانید
و با کاتر خطوط آن را ببرید. کارتان را از مرکز طرح به سمت لبه‌ها پیش ببرید تا خطایی پیش نیاید.

با این روش ساده همه قسمت‌های برچسب به جز قسمت‌های زیر طرح از شیشه
جدا می‌شوند و به نظر می‌رسد شیشه را حکاکی کرده‌اید.

ظرف حبوبات آماده است

ساخت ظرف حبوبات با بطری های پلاستیکی

حالا می‌توانید خوارکی‌ها و حبوباتی که داخل پلاستیک مانده‌اند را داخل این ظرف‌های قابل شستشو بریزید. این روش ساخت ظرف حبوبات را می‌توانید روی کوچک‌ترین بطری‌ها هم پیاده کنید. فقط باید سایز اتصال پلاستیکی را متناسب با قطر بطری تغییر بدهید.

بد نیست درباره مصرف بطری­ های شیشه‌ای بیشتر بدانید

مصرف بطری­ های شیشه‌ای و اجرای سیستم La Consigne تا سال ۱۹۶۰ در فرانسه

در فرانسه تا سال ۱۹۶۰سیستم به اصطلاح La Consigne برای استفاده از بطری­‌های شیشه‌ای، حکم‌فرما بود، اما این سیستم چیست؟ در آن زمان مردم فرانسه با خرید نوشابه، شیر و هر گونه نوشیدنی در بطری­‌های شیشه‌ای مبلغی اضافه را بابت آن بطری به ودیعه می‌گذاشتند و زمانی که بطری را به فروشگاه بازمی­ گرداندند، فروشنده آن مبلغ را نیز به آنها باز می‌گرداند. شیشه­‌ها از مواد بسیار مقاومی تشکیل می‌­شوند به همین دلیل هر بطری شیشه‌ای تا ۵۰ بار مورد استفاده قرار می­ گرفت. سپس بعد از شستشو، بطری ها در کارخانه‌ها بر حسب مصارف مختلف، از شیر، نوشابه یا هر نوع نوشیدنی دیگر پر می ­شدند. اما با تولید و فروش بطری­‌های پلاستیکی، بطری­ های شیشه ‌ای با استقبال کمتری مواجه شدند.

فروش بطری‌های پلاستیکی، تهدیدی جدی برای محیط زیست

با اختراع پلاستیک، استفاده از بطری‌های شیشه‌ای جای خود را به بطری‌های پلاستیکی داد اما امروزه محققان پی به مضرات استفاده از بطری‌ ها­ی پلاستیکی برده اند چرا که بطری‌های پلاستیکی یکبار مصرف یک تهدید جدی برای محیط زیست به حساب می آیند. درواقع بطری‌های پلاستیکی یکی از رایج‌ترین زباله های پلاستیکی به شمار می روند و به طور میانگین سالانه حدود ۴۸۰ میلیون بطری پلاستیکی به فروش می‌رسد. برای تجزیه هر عدد بطری پلاستیکی زمانی حدود ۴۵۰ سال زمان نیاز است! به علاوه، پلاستیک یکی از فرآورده‌های نفت خام است که با تولید بی رویه محصولات پلاستیکی منابع طبیعی در معرض خطر نابودی قرار می‌گیرند.

ساختنی و ایمنا

تاریخ بروزرسانی : 2019-01-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :