آموزش دوخت دامن توتو شیک و زیبا

آموزش دوخت دامن توتو شیک و زیبا کاردستی

برای دوخت این دامن توتو به مقداری تور رنگی به دلخواه و کمی کش نیاز دارید

دوختن لباس برای بچه ها خیلی لذت بخش است به ویژه دختران که می توان برایشان دامن های چین چینی و پفی دوخت. امروز می خواهیم در این مطلب آموزش دوخت دامن توتو را برای شما قرار دهیم که یک آموزش بسیار ساده است که نیازی به چرخ خیاطی ندارد.

آموزش دوخت دامن توتو

دامن توتو بین دختر کوچولوها خیلی طرفدار پیدا کردن و خیلی هم با نمک و خوشگله. این دامن های تورتوری که در انواع و رنگ ها و اندازه های مختلف در بازار موجود هست را میشه به راحتی و با کمی حوصله توی خونه درست کرد.

خوبی مدل دامن توتو اینه که احتیاجی به چرخ خیاطی و دوختن نداره و با مقداری تور و کش میشه این دامن ها رو درست کرد.در بخش آموزش خیاطی سایت کافی نت روش درست کردن دامن توتو تقدیمتون میشه که میتونید در رنگ های دلخواه برای کوچولوهای خوشگلتون درست کنید.البته اگه مایل باشین می تونین سایز بزرگش رو هم برای خودتون درست کنید و با دختر کوچولوهاتون ست مادر دختر بشین.

آموزش دوخت دامن توتو یا دامن فرشته مناسب جشن ها

برای دوخت دامن توتو می تونید از نوارهای تور آماده که به صورت دوک هستند استفاده کنید.هر کدوم ۲۵ متر طولشونه و به عرض ۱۵ سانتی متر. عرضش رو هم می‌تونید کمتر بگیرید. فکر کنم ۱۰ سانتی هم خوب بشه.دقت کنید که جنس تور خیلی نرم باشه چون به تن بچه می‌خوره و ممکنه اذیتش کنه.طول تور هم بستگی به اندازه‌ی دور کمر بچه‌تون داره و همچنین اندازه‌ی دامن.

لوازم مورد نیاز برای آموزش دوخت دامن توتو

تور به رنگ های دلخواه به مقدار نیاز
قیچی
کش برای دور کمر (بهتره از نوعی باشه که تا نمی‌شه)
مقوایی به اندازه دور کمر دامن

آموزش دوخت دامن توتو

مواد لازم برای آموزش دوخت دامن توتو

ابتدا کش رو به اندازه ای که برای دور کمر مناسب هست برش بزنید.میزان کش اومدن کش رو هم حساب کنید و کش رو حدود نصف اندازه دور کمر بگیرید چون خودش رو باز میکنه.

دو سر کش رو بهم بدوزید. تنها بخشی که احتیاج به دوخت و دوز داره این مرحله است.من تورها رو به قطعات ۱۵ در ۵۰ سانتی بریدم.هر اندازه که می‌خواید قد دامن تون باشه رو دو برابر کنید و چند سانت هم برای گره در نظر بگیرید و تورها رو به اون اندازه ببرید.

آموزش دوخت دامن توتو

آموزش دوخت دامن توتو ساده

دایره‌ای که با کش درست شده رو می‌تونید دور یه جعبه بذارید یا حتی هیچ جا هم نذارید و توی دست بگیرید.بعد تورها رو از وسط تا کنید و گره بزنید.

آموزش دوخت دامن توتو

آموزش دوخت دامن توتو دخترونه

روش گره زدن را در تصویر زیر ببینید. مثل گره ریشه شال هست.

آموزش دوخت دامن توتو

آموزش دوخت دامن توتو زیبا

همونطور که در تصویر بالا می بینید میشه از صندلی هم برای گره زدن روی کش استفاده کرد.

آموزش دوخت دامن توتو

آموزش دوخت دامن توتو توری

انتخاب رنگ در زیبایی این مدل دامن تاثیر زیادی داره. می تونید این دامن های خوشگل را برای خودتون هم درست کنید.

آموزش دوخت دامن توتو

دامن توتو زیبا و شیک

هر آنچه باید راجع به تحول پوشاک در ایران بدانید

تحول پوشاک از اوائل سلطنت ناصرالدین شاه تا سفر او به اروپا پوشاک زنان در دوره قاجاریه شبیه لباس‌های زندیه بود و خیلی کم تغییر کرده است. پیراهن‌های چاک‌دار و آستین بلند دوره قبل با دامن‌های گشاد پرچین بلند که لبه دامن را به وسیله یراق و گلابتون و غیره حاشیه داده تزئین می‌کردند. کمربندی که قلابی با گل کمر طلا و نقره یا جواهر‌نشان که آویزی به نام سالامه داشت، به کمر می‌بستند. سر کردن چادر نماز و چارقد هنوز معمول نشده، بلکه مانند دوره زندیه تور و کلاهک، زینت سر بود.

● پوشاک بانوان ایرانی بعد از سفر ناصرالدین شاه به فرنگ (۱۳۰۰- ۱۲۹۱ ه. ق)

مسافرت ناصرالدین شاه به فرنگ و روسیه و دیدن بالرینهای پطرزبورگ که شلوار بافته چسبان و نازکی به پا می‌کردند و زیر جامه بسیار کوتاهی به اندازه یک وجب روی آن می‌پوشیدند، شاه را بر آن داشت که زن‌های حرم خود را به این لباس در آورد.

تحول پوشاک در ایران

۱) لباس اندرونی
الف) لباس زنان در اندرون شامل:
▪ پیراهن
▪ ارخالق
▪ کلیجه
▪ شلیته
▪ شلوار
▪ جوراب
▪ چارقد
▪ کلاغی.
ب) بلباس بیرونی زنان شامل:
▪ چادر
▪ روبنده
▪ پیچه
▪ چاقچور
▪ کفش بود.
۲) لباس‌های بیرونی
شامل:
▪ چادر
▪ روبنده
▪ پیچه
▪ چاقچور
▪ کفش
▪ ‌ چادر

چادرها عموما از پارچه‌های ابریشمی- پشمی و دستباف، تافته، اطلس، به رنگهای سیاه، آبی پررنگ (آبی نیلی) بود و در زنهای معمولی از پارچه های نخی راه راه یا گلدار استفاده می‌کردند که به دو شکل دوخت از هم مجزا می‌شدند.

ـ چادر کمری (چادری که کمربند دارد)

چادری است که در دوختنش برش قیچی به‌کار نرفته و از داخل مانند عبا دوخت زده شده و به وسیله بندی از کمر محکم گره زده شده یا مثل پیش‌بندی به دور کمر خود می‌بستند و برای پوشیدن بایستی پا به میان آن گذاشته شده و مثل شلوار بالا کشیده می‌شد و قسمت بالایی را به سر می‌کشیدند. بعضی از خانمها برای زیبایی بیشتر دور آن‌را یراق‌دوزی یا حاشیه دوزی می‌کردند. این نوع چادر به رنگ مشکی بود.

ـ چادر چرخی (چادر امروزی)

چادر چرخی مثل چادر نماز جلویش باز و بدون کمر بود. زنان معمولی از این نوع چادر که از پارچه نخی (چیت و کرباس) نقش‌دار یا راه راه آبی و سفید بوده، استفاده می‌کردند.

چگونگی تحول پوشاک در ایران

● زنان معمولا مزید بر چادر در بیرون از خانه‌ها از پوشاک زیر نیز استفاده می‌کردند.

الف) روبنده

در مقابل چهره پارچه‌ای به‌نام روبنده که به رنگ سفید باریک و بلند و در مقابل چشم شکافی که روی آن مشبک یا توردوزی شده، به‌وسیله‌بندی روی چادر می‌بستند.

ب) پیچه

پیچیه یا نقاب که از موی دم اسب بافته و به وسیله بند یا کش به لب بالایی آن دوخته می‌شد به پیشانی می‌بستند و جلوی صورت می‌انداختند، طول و عرض و ریز و درشتی بافت آن را در افراد مسن بیشتر و در جوانان کمتر بود.

ج) چاقچور

عبارت است از (جوراب شلواری یا شلوار کف‌دار)
که از دوقسمت به هم از مچ به پایین همانند جوراب و از مچ به بالا چین‌دار و گشاد بود که در کمر به وسیله لیفه جمع می‌شد. برخی چاقچور را دو لنگه جدا از هم می‌دوختند و آنرا بالای زانو با بند محکم می‌کردند. چاقچورها به رنگهای مختلف بوده ولی چاقچور سیاه مجلل‌تر و متین‌تر محسوب می‌شد.

کافی نت و ویستا

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-08-15 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :