کنترل فشار خون در خانم ها یا آقایان ؟

کنترل فشار خون در خانم ها یا آقایان ؟زنان ، مردان ، کودکان

تحقیقات نشان می دهد اهمیت کنترل فشار خون در زنان نسبت به مردان خیلی بیشتر است

زنان و مردان به یک اندازه در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا و پایین هستند و هر دوی اینها در صورت رعایت نکردن سبک زندگی سالم دچار این عارضه می شوند. اما امروز در نیک صالحی می خواهیم بررسی کنیم کنترل فشار خون در خانم ها مهم تر است یا آقایان.

کنترل فشار خون در خانم ها

پژوهشگران کنترل دقیق فشار خون را در بانوان مهم تر از آقایان می دانند، زیرا بانوان
می توانند به علت قرار گرفتن در شرایط خاص جسمانی آسیب پذیری بیشتری پیدا کنند.
گفتنی است: پزشکان توصیه می کنند، افرادی که در معرض آسیب پذیری بیشتری به علت تغییرات فشار خون قرار دارند،
خودشان در خانه و محل کار بیشتر سعی کنند، کنترل روی فشار خون خود داشته باشند.
بررسی ها نشان می دهند، کنترل فشار خون در این افراد حتی در یک دوره زمانی کوتاه می توانند، تاثیرات
مفید بسیاری در ارتقای سلامت آنها داشته باشد.

کنترل فشار خون در خانم ها

دلیل کنترل فشار خون در خانم ها

در عین حال پزشکان توصیه می کنند، تا بانوان بیشتر درباره رژیم غذایی خود دقت کنند و همین طور از
ورزش کردن غفلت نکنند و چنانچه سابقه ی وراثتی ابتلا به فشار خون بالا در خانواده خود دارند، تحت نظارت
و مشاوره پزشک باشند.

خوب است بدانید علل اصلی افت فشار خون در خانم ها چیست

کنترل فشار خون در خانم ها

راه های کنترل فشار خون در خانم ها

افت فشار خون اغلب همراه با سرگیجه و حالت غش و سیاهی رفتن چشم ها همراه است مخصوصا زمانی که از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت می دهید که این مشکل ناشی از نرسیدن خون به مغز است. شرایط مختلفی در مردان و زنان وجود دارد که موجب کاهش فشار خون بدن می شود. با هم به مرور برخی از این شرایط می پردازیم:

بارداری

رگ های خونی در دوران بارداری معمولا گشاد می شوند که این مساله باعث کاهش فشار خون می شود. علاوه بر این بزرگ شدن رحم باعث و انقباض رگ های بزرگ خونی شکم نیز یکی از عوامل کاهش فشار است. آرام بلند شدن و نوشیدن آب کافی می تواند به کاهش سرگیجه در زنانی که درگیر فشار خون پایین در بارداری هستند کمک کند.

کم آبی بدن

کم آبی می تواند یکی از عوامل افت فشار باشد و زمانی اتفاق می افتد که میزان مایعات مصرفی شما کمتر از مایعاتی است که دفع می کنید. اسهال و استفراغ شدید، گرمازدگی و تب بالا، سوء مصرف داروهای ادرار آور آب بدن شما را کم می کند و این کم آبی منجر به کاهش فشار خون می شود. با دریافت مایعات از طریق خوراکی و یا تزریق سرم وریدی می توان این کم آبی را جبران کرد. در موارد شدید مانند سوختگی اگر سریعا کم آبی بدن برطرف نشود کاهش فشار می تواند با عث آسیب دائمی به ارگان های بدن و شوک هیپوولمیک(hypovolemic) شود.

راه های کنترل فشار خون در خانم ها

ناراحتی های قلبی

برخی شرایط قلبی مانند برادی کاردی(کند تپشی)، عملکرد نادرست دریچه های قلبی، نامنظم بودن ضربان قلب منجر به کاهش فشار خون می شوند. بسیاری از افراد اعم از زن و مرد در هنگام حمله قلبی و یا در دوران نقاهت کاهش فشار را تجربه می کنند. در بیمارانی که نارسایی قلبی دارند کاهش توانایی پمپاژ خون منجر به افت فشار خون می شود.

خونریزی شدید

خونریزی شدید منجر به کاهش فشار می شود که می تواند منجر به شوک و تهدید زندگی فرد شود. ضربه های سنگین که منجر به خونریزی های داخلی و یا خارجی شدید می شوند، همچنین خونریزی های دستگاه گوارش می تواند منجر به ایجاد شوک شوند. در زنانی که حاملگی خارج رحم دارند یعنی تخمک بارور در خارج از رحم رشد کرده، خونریزی داخلی می تواند زندگی فرد را تهدید کند. ترمیم محل خونریزی و جایگزین کردن خون از دست رفته از کارهایی است که به صورت اورژانسی باید انجام شود.

داروها

بسیاری از داروها می تواند موجب فشار خون پایین شود. انواع داروهایی که ممکن است سبب فشار خون پایین شوند عبارتند از قرص های آب، مسدود کننده های بتا، مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین، مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و tetracyclic، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز، برخی داروهای اعصاب و روان، باربیتورات ها و داروهای ضد درد مخدر. از آنجا که الکل نیز باعث کاهش فشار خون می شود مصرف یکی از این داروها با الکل ممکن است کاهش فشار را تشدید کند.

شبکه خبر و مهر

تاریخ بروزرسانی : 2018-08-18 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد