کج‌خلقی در کودکان به این دلایل است

کج‌خلقی در کودکان به این دلایل استزنان ، مردان ، کودکان

کودکانی که دچار لجبازی و کج خلقی شده اند را باید با شیوه درست برخورد کرد تا این احساسات در آنها نهادینه نشود

کج‌خلقی در کودکان به این دلایل استReviewed by Admin on Aug 25Rating:

کودکان در هر سنی رفتارهای خاصی از خود نشان می دهند و به مرور زمان اگر با آنها درست رفتار شود آن اخلاق را فراموش خواهند کرد. امروز در این بخش از سایت نیک صالحی می خواهیم درباره کج‌خلقی در کودکان و راه های مقابله با آن صحبت کنیم.

کج‌خلقی در کودکان

رواشناسان معنقد هستند باید نسبت به برخی از بدرفتاری‌ها و کج خلقی‌های کودک بی‌توجهی کرد تا ناخواسته حس لجبازی آنها را تحریک نکرد.

بروز رفتار در کودکان، از طریق مشاهده و الگو برداری از اطرافیان، به خصوص والدین رخ می‌دهد؛ کودکی که کتک می‌خورد و یا سرش داد زده می‌شود، یاد می‌گیرد که او هم برای ابراز خشم و ناراحتی‌اش دیگران را کتک زده ، داد و بیداد راه بیاندازد و یا بددهنی کند.

کج‌خلقی در کودکان

علل شایع کج‌خلقی در کودکان

این در حالی است که حرف شنوی در کودکان زمانی صورت می گیرد که کودک با شما احساس نزدیکی و صمیمیت کند، واقعا شما را دوست داشته باشد و از هر لحاظ اعتماد داشته باشد، به علاوه اینکه خودش هم بتواند حرفش را بزند. از این رو برای برقراری این پل عاطفی، ابتدا باید به روابط خود و فرزندانتان بیشتر توجه کنید تا با صرف زمانی بیشتر برای بازی، نوازش و در آغوش گرفتن کودک به مقصود برسید.

اما در کنار این موضوع، رواشناسان معنقدند باید نسبت به برخی از بدرفتاری‌ها و کج خلقی‌های کودک بی‌توجهی کرد و با کودک وارد جنگ قدرت نشد، تا ناخواسته باعث تحریک حس لجبازی او نشد. آیا کج خلقی در کودکان طبیعی است؟

علل شایع کج‌خلقی در کودکان

شکوفه اویار حسینی مشاور خانواده درباره علت کج‌خلقی یا بدخلقی کودکان، اظهار کرد: بدخلقی کودکان به‌طور کلی یک ابراز خشم ناگهانی و غیرمنتظره است و تمایل به جلب توجه در آن نقشی ندارد. زمانی که کودکان روش دیگری را برای نشان دادن عصبانیت و ناامیدی بلد نباشند خواسته‌های خود را با کج خلقی بروز می دهند، از این‌رو این بدخلقی‌ها هنگام عصبانی شدن کودک و یا ناامیدی او رخ می‌دهد.

این مشاور خانواده بیان کرد: هنگام بدخلقی اغلب کودکان به اعمالی مانند گریه کردن، فریاد زدن، چرخاندن و حرکت دادن دست‌ها و پاها دست می‌زنند، این حالت معمولاً بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول می‌کشد و هنگام شروع نیز بیشترین شدت را دارا است، شدت و زمان این واکنش در بین کودکان متفاوت است و گاهی از شدت بیشتری برخوردار است و زمان بیشتری نیز طول می‌کشد.

اویار حسینی ادامه داد: در موارد شدید بدخلقی، کودک اشیا را پرتاب می‌کند و از اطرافیان گاز یا نیشگون می‌گیرد؛ این رفتارهای خشن که در آن کودک به خود یا دیگران آسیب می‌رساند، گاهی نشانه‌ای از مشکلات جدی‌تر است، این مشکل در میان کودکان یک تا چهار سال رایج‌تر است اما امکان درگیر کردن کودکان در تمام سنین و حتی بزرگسالان هم وجود دارد.

دلیل کج‌خلقی در کودکان

وی افزود: کج‌خلقی خصوصاً در میان کودکان یک تا چهار ساله مسئله‌ای رایج است که تقریباً روزی یک‌بار اتفاق می‌افتد، این رفتار، واکنش و عکس‌العمل طبیعی است که کودک در برابر ممانعت بزرگسالان از کسب استقلال و یا فراگیری یک مهارت نشان می‌دهد زیرا اغلب کودکان روش دیگری را برای نشان دادن عصبانیت و ناامیدی بلد نیستند، به همین دلیل این بدخلقی‌ها هنگام عصبانی شدن کودک یا ناامیدی او رخ می‌دهند، برای مثال کودکی که قادر نیست دکمه لباسش را ببندد و یا والدین به او می‌گویند که زمان خواب فرارسیده احساس نامطلوب خود را با کج‌خلقی به اطرافیان نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید :  بیشترین مشکل کودکان در سنین مدرسه

علل شایع بدخلقی کودکاناین مشاور خانواده با اشاره به دو موضوع گرسنگی و خستگی که از دلایل کج خلقی در کودکان است، گفت: بعضی کودکان هنگام احساس گرسنگی و خستگی بدخلق می شوند بنابراین بهتر است هنگام بیرون رفتن، تنقلات مورد علاقه آن ها را همراه داشته باشید تا هنگام انتظار در رستوران و برای جلوگیری از شلوغ کاری به کودکان کمی تنقلات بدهید؛ برای جلوگیری از خستگی و شلوغ کردن برنامه روزانه‌ای برای آنان در نظر بگیرید و زمان استراحت آنان را تعیین کنید.

جزئیات بیشتر درباره علل شایع بدخلقی کودکان

۱ – گرسنگی و خستگی؛ بعضی کودکان هنگام احساس گرسنگی و خستگی بدخلق می شوند بنابراین بهتر است هنگام بیرون رفتن، تنقلات مورد علاقه آن ها را همراه داشته باشید. هنگام منتظرماندن در رستوران و برای جلوگیری از شلوغ کاری به کودکان کمی تنقلات بدهید. برای جلوگیری از خستگی و شلوغ کردن برنامه روزانه ای برای آنان در نظر بگیرید و زمان استراحت آنان را تعیین کنید. سرگرمی هایی را که مورد علاقه آنان است مشخص کنید. برخی کودکان پارک های شلوغ را ترجیح می دهند در حالی که بعضی دیگر مکان های ساکت تر را دوست دارند.

۲ – بی برنامگی: بی کارماندن به مدت طولانی فرصت مناسبی برای شلوغ کاری است. اگر برای کودکان برنامه ای تعیین نکنید، کودکان برای خود برنامه ریزی می کنند مانند درگیرشدن با سایر بچه ها و بدخلقی. برای وقت آزاد آن ها بازی، نقاشی، خواندن کتاب و تماشای فیلم را در نظر بگیرید.

علل شایع بدخلقی کودکان

کج‌خلقی در کودکان

علت کج‌خلقی در کودکان

۳ – طفره رفتن: بیشتر کودکان از انجام تکالیف مدرسه و مشق، کار
منزل و یا انجام فعالیت جدید طفره می روند. بنابراین مشق و انجام دادن
کار منزل را به یک مسابقه همراه جایزه تبدیل کنید. اگر برای انجام دادن
یا شرکت کردن در فعالیت جدید، بی میلی نشان می دهند، آن ها را
مجبور نکنید و بگذارید فعالیت را تماشا کنند و خودشان تصمیم بگیرند.

علت بروز کج‌خلقی در کودکان

۴ – انتظارات: برآورده نشدن خواسته ها یا تمام شدن یک سرگرمی
می تواند باعث ناراحتی و بدخلقی کودک شود. انتظار برای شرکت
و یا انجام کار مورد علاقه که وقت آن تعیین شده، برای کودکان آسان تر است،
اگر قرار است به محلی بروید که او اجازه خرید ندارد از قبل موضوع را روشن کنید
و به وی بگویید که اگر بدون شلوغ کاری و نق زدن شما را همراهی کند،
جایزه می گیرد. به عنوان مثال اگر بدون بدخلقی شهربازی را ترک کند
برای او بستنی می خرید.

۵ – تهدید اعتماد به نفس: برخی کودکان حاضر به قبول اشتباه خود
در انجام مشق و یا باختن در بازی نمی شوند. قبل از شروع هر کاری
برایشان شرح دهید که تلاش آن ها از نتیجه کار برای شما با ارزش تر است.

۶ – بی توجهی: بی توجهی والدینی که سرگرم کودک دیگری هستند
می تواند تاثیر سوء بر بعضی کودکان بگذارد تعیین کردن وقت خالی
و مخصوص برای آن ها می تواند موثر باشد. به عنوان مثال از او بخواهید
کنار شما بماند تا کار خود را تمام کنید و به او بپردازید. به کودک خود
یاد دهید چگونه با روش درست و باصبر، از شما بخواهد که به او توجه کنید.
اگر به طور مودبانه از شما بخواهد با او بازی کنید، جواب رد ندهید.
این باارزش ترین هدیه ای است که می توانید به کودک خود تقدیم کنید.

پندارآنلاین و عصر ایران

تاریخ بروزرسانی : 2018-08-25 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو