ازدواج و تاثیر آن بر کار خانگی زنان

ازدواج و تاثیر آن بر کار خانگی زنانزنان ، مردان ، کودکان

با توجه به محدود شدن زنان بعد از ازدواج برای کار خارج از منزل بسیاری از زنان داخل خانه را برای انجام کار انتخاب کرده اند

ازدواج یکی از بزرگترین تغییرات در زندگی هر فرد به شمار می رود و مسئولیت های متفاوتی را بر دوش هر دو نفر می گذارد. این تغییر بزرگ به ناچار تمام زندگی هر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. از جمله کار . برای زنان این تغییر محسوس تر خواهد بود چون با توجه به مسئولیت های جدید در خانه انجام کار خارج از منزل با محدودیت مواجه می شود به همین دلیل میل به انجام کار خانگی زنان بیشتر شده است.

کار خانگی زنان

ازدواج فارغ از پیامدهای اجتماعی و شخصی برای هر شخص، اثرات اقتصادی قابل‌توجهی نیز دارد. در مورد زنان، بحث بر سر اینکه ازدواج تا چه حد می‌تواند بر میزان اشتغال آنها اثرگذار باشد، همواره از مطالعات مورد علاقه پژوهشگران بوده است.

به نقل از «دنیای اقتصاد» وحید مهربانی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در یک پژوهش به این سوال پرداخت که ازدواج بر میزان خدمات خانه‌داری زنان تا چه مقدار موثر است. او علاوه‌بر یک مدل نظری، پژوهش خود را به نمونه‌های واقعی نیز مجهز کرد. مهربانی جامعه آماری خود را از زنان ساکن شهر تهران انتخاب کرد. این نتایج می‌تواند از این جهت خواندنی باشد که تاکنون یافته‌های عددی کمی درباره اثر ازدواج بر کار در خانه زنان ایرانی منتشر شده است؟ در تحقیق مهربانی، منظور از کار خانگی زنان ، فعالیت اقتصادی در منزل که با هدف عرضه به بازار انجام شود، نیست. مقاله این استاد دانشگاه در فصلنامه علمی – پژوهشی زن در توسعه و سیاست چاپ شده است.

کار خانگی زنان

کار خانگی زنان متاهل

تاثیر ازدواج بر کار خانگی زنان

ازدواج مسوولیت‌های فرد در بسیاری ار زمینه‌های زندگی شخصی را دچار تحول می‌کند. دایره این تغییرات به اقتصاد نیز می‌رسد. آنچه فرد در دوران تجرد به‌عنوان مسوولیت اقتصادی به دوش می‌کشد، با دوران تاهل چندان قابل‌قیاس نیست. به همین دلیل هم زن هنگامی که ازدواج می‌کند، با توجه به مسوولیت‌های جدید در خانه، برای کار در خارج از خانه با محدودیت مواجه می‌شود. در واقع عرضه کار از سوی زنان ادامه می‌یابد، اما محل این عرضه از بازار کار رسمی به داخل خانه مایل می‌شود.

یک دلیل اولیه برای این تمایل، اینکه به‌طور سنتی زنان مسوولیت بیشتری در کارهای خانه به عهده می‌گیرند. اما آنچه موضوع را برای اقتصاددانان جذاب می‌کند، ارزش تولید شده در کارهای خانگی است. غذای خانگی ابتدایی‌ترین مثال آن است. این غذا از مجموعه‌ای از مواد اولیه که در بازار فروخته می‌شوند، تهیه می‌شود. در نتیجه محصول تولید شده در خانه نیز می‌تواند عایده‌ای برای مجموعه اقتصاد داشته باشد. هر چند که ارزش افزوده تولید شده در خانه در حساب‌های تولید ملی یک اقتصاد لحاظ نمی‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که زنان دارای تحصیلات دکترا و کارشناسی ارشد، نسبت به زنان دیگر کمتر به کار در خانه می‌پردازند. اما ازدواج و تشکیل خانواده چه پیامدی را در عرضه کار زنان در خانه و در بازار کار دارد؟ مهربانی برای شناسایی این اثر، ۴۱۰ نمونه از دختران مجرد حداقل ۲۰ ساله و ۴۰۹ نمونه از زنان متاهل حداقل ۳۵ ساله را مورد مطالعه قرار داده است. داده‌های حاصل از آنها از طریق پرسش‌نامه به‌دست آمده است. آنچه از آنها پرسیده شده بود، میزان تخصیص زمان به کار یا تولید خانگی بود.

تفاوت زنان مجرد و متاهل در کار خانگی

یافته‌های او نشان می‌دهد که زنان مجرد به‌طور میانگین در شبانه روز، ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه به تولید خانگی مشغول هستند؛ درحالی‌که این عدد برای زنان متاهل نزدیک به ۷ ساعت است. یعنی زنان متاهل ساکن تهران به‌طور میانگین روزانه ۷ ساعت از شبانه‌روز را مشغول کارهای خانه هستند. مهربانی معتقد است که چنین تغییری در رفتار یک زن پس از ازدواج محتمل است، چراکه با وقوع ازدواج، زنان از یکسو با در اختیار گرفتن درآمد بدون نیاز به کارکردن می‌توانند نیازهای مصرفی خود را تامین کنند و از سوی دیگر، تشکیل خانواده بر مسوولیت‌های درون خانوار آنها می‌افزاید.

یکی از مهم‌ترین محصولات انحصاری تولیدی در خانواده، کودک است. پرورش او نیز مثابه یک خدمت است. در نتیجه با تولدفرزند طبیعی است که تولید خانگی زن متاهل افزایش یابد. او میزان زمان اختصاص یافته به کار خانگی را بر اساس تعداد فرزندان نیز رصد کرده است. بر اساس یافته‌های این پژوهشگر زنان متاهلی که فرزند ندارند، به‌طور میانگین روزی ۴ ساعت و نیم از وقت خود را به کارهای خانگی اختصاص می‌دهند. این عدد برای زنی با دو فرزند به ۶ ساعت و نیم و برای زنی با ۴ فرزند به ۷ ساعت می‌رسد. مهربانی نتایج کار خود را با مطالعه‌ای که روی زنان هلندی انجام شده، مقایسه کرده است.

مقایسه کار زنان ایرانی و خارجی

در هلند نیز زنان با ازدواج و تولد فرزند زمان بیشتری را به کار در منزل اختصاص می‌دهند. جالب اینجاست که زنان هلندی زمان بیشتری را به کار در خانه نسبت به همتایان ایرانی خود اختصاص می‌دهند. مثلا زمانی که یک زن مجرد هلندی به کار در منزل اختصاص می‌دهد نزدیک به زمانی است که یک زن متاهل در ایران این کار را می‌کند. یا زمانی که یک زن هلندی با دو فرزند به تولید خانگی می‌پردازد، روزانه ۵۰ دقیقه بیشتر از نمونه ایرانی است. تحقیق این استاد دانشگاه نشان می‌دهد که زنان پس از ازدواج، به سمت تخصصی شدن در تولید خانگی تغییر موضع می‌دهند. همچنین نشان‌دهنده این است که پدیده اجتماعی ازدواج، می‌تواند عملکرد اقتصادی افراد را تغییر دهد و پیوند رفاه اجتماعی و اقتصادی را بیش از پیش عیان کند.

بد نیست تفاوت اثر ازدواج بر سلامت زنان و مردان را بدانید
کار خانگی زنان

کار خانگی زنان مجرد

هنوز این سوال باقی می ماند که چرا یک ازدواج معمولی برای یک مرد سلامت بخش تر
از یک زن است؟ دکتر تیموتی جی لوینک، استادیار بخش بوم شناسی انسانی در دانشگاه تگزاس
به این مساله پرداخته است. او می گوید: «مردان، همسران شان را به عنوان حمایت کننده
اصلی شان در نظر می گیرند؛ کسی که همیشه می توانند با او درباره مشکلات شان صحبت کنند.
اما زنان شبکه حمایتی بزرگتری دارند. آنها می توانند از سایر روابط برای کسب حمایت عاطفی استفاده کنند.

به این ترتیب، حمایتی که زنان با ازدواج در سطح روانی اجتماعی به دست می آورند، به اندازه حمایتی که مردان کسب می کنند، نیست.» دکتر دبورا بل، روان شناس از دانشگاه بوستون هم این نظر را تایید می کند. دکتر بل بیش از ۲۰ سال است که آثار سلامت بخش روابط عاطفی را بررسی می کند. او نیز دریافته است که زنان تنها با ازدواج های شاد از مزایای بهبود سلامتی ازدواج سود می برند اما مردان متاهل چه ازدواج شان رضایت بخش باشد و چه نباشد، از لحاظ بهبود سلامت، از آن نفع می برند. می پرسید چرا؟ دکتر بل می گوید یک دلیلش آن است که ظاهرا زنان به جنبه های منفی روابط شان حساس تر از مردان هستند و دلیل دیگرش این است که زنان حمایت بیشتری از همسرشان به عمل می آورند.

حمایت عاطفی از مردان و زنان

دکتر بل می گوید: «نکته جالب توجه این است که مردان عمدتا حمایت عاطفی را
از همسرشان دریافت می کنند اما زنان، متخصص فراهم آوردن حمایت عاطفی
برای خودشان هستند. اجتماعی شدن زنان و موقعیت اجتماعی غیرمسلط آنها به زنان
آموخته است به نیازهای دیگران توجه کنند. آنها بیشتر از مردان، اعتقاد دارند که باید
نیازهای دیگران برآورده شود.

زنان اغلب در زندگی شان برای فراهم آوردن حمایت از دیگران وقت صرف می کنند.» این امر
به معنای آن نیست که مردان، همسرانی حمایت کننده نیستند یا نمی توانند باشند. شکی نیست
که آنها هم می تواند اینگونه باشند و زنان هم ممکن است همسرانی بد باشند اما به طور میانگین،
زنان به عنوان همسر گرایش بیشتری دارند که نقش حمایتی را ایفا کنند و یک مرد معمولا حمایت
بیشتری از همسرش کسب می کند تا یک زن از همسرش. شواهدی در این مورد از بررسی در مورد
چگونگی روابط زنان و مردان به دست آمده است. دکتر بل می گوید مردان هنگامی وقت شان را
با دیگر زنان می گذرانند، احساس تنهایی کمتری می کنند. در مقابل، زمانی که همراه مردان صرف
می شود، اثری در کاهش احساس تنهایی ندارد. هم زنان و هم مردان هنگام استرس به زنان
برای حمایت عاطفی روی می آورند.

اقتصاد نیوز و مقاله رایگان

تاریخ بروزرسانی : 2018-04-09 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو