مصرف خودسرانه استامینوفن در کودکان چه عوارضی دارد

مصرف خودسرانه استامینوفن در کودکان چه عوارضی داردزنان ، مردان ، کودکان

خود درمانی و تجویز داروی خودسرانه یکی از عادت های بد برخی خانواده ها است و به این دلیل است که از عوارض آن بی اطلاع هستند

مصرف استامینوفن برای کودکان در زمان هایی که تب دارند و یا دچار دردهای مزمن هستند از طریق پزشک توصیه می شود. برخی خانواده ها هستند که خودسرانه برای هر مشکل کودک شان استامینوفن تجویز میکنند. در این بخش از نیک صالحی به عوارض مصرف استامینوفن در کودکان به صورت خودسرانه می پردازیم.

مصرف استامینوفن در کودکان

فوق تخصص عفونی کودکان با اشاره به اینکه مصرف خودسرانه استامینوفن در کودکان سبب تحلیل سیستم ایمنی آنها می شود، گفت: رماتیسم قلبی در کودکان ۶ تا ۸ سال شایع تر است. پرویز طباطبایی در رابطه با علل گلودرد در کودکان، اظهار داشت: عفونت ازجمله علت های عمده بروز سرماخوردگی و گلودرد در کودکان است که به طور کلی عفونت دلایل ویروسی، انگلی، قارچ استامینوفن چه تاثیرات مختلفی روی بدن خردسالان میگذارد و باعث بروز چه آسیب هایی به آن ها می شود چه مراقبت هایی برای گلودرد خردسالان باید در پیش بگیریم

مصرف استامینوفن در کودکان

عوارض مصرف استامینوفن در کودکان

ی و میکربی دارد. وی با اشاره به اینکه عفونت با دلایل ویروسی شایع ترین علت سرماخوردگی در کودکان است، افزود: درمان این نوع سرماخوردگی اصولاً احتیاح به اقدام خاصی نداشته و نباید آنتی بیوتیک مصرف شود. همچنین اکثر عفونت ها در بچه ها از نوع ویروسی بوده، ولی در صورت بروز تب با درجه های بالا، باید اقدامات پزشکی مؤثر انجام شود. فوق تخصص عفونی کودکان ادامه داد: عفونت های میکربی در صورت عدم درمان در سن ۶ تا ۸ سال خطرناک بوده و احتمال رماتیسم قلبی در کودکان را به همراه دارد؛ چراکه این عفونت میکربی به دلیل فعالیت میکروب استرپتوکوک ایجاد شده و عوارض زیادی را برای کودکان سبب می شود.

عوارض مصرف استامینوفن در کودکان

طباطبایی ادامه داد: عفونت های میکربی، غدد لنفاوی زیر چانه کودکان به صورت یک طرفه بزرگ شده و دردناک است، ولی در عفونت های ویروسی بزرگ شدن این غدد دو طرفه بوده و اصولاً همراه با این مشکل آبریزش بینی و عطسه نیز همراه است. وی تصریح کرد: در عفونت های میکربی به طورکلی آبریزش بینی و سرفه مشاهده نمی شود و تب در کودک نیز درجه بالایی دارد، به طورکلی در عفونت های ویروسی نیز دوره بیماری طی ۵ تا۶ روز به پایان می رسد.

استاد دانشکده علوم پزشکی تهران با بیان اینکه مصرف بی رویه استامینوفن در کودکان سبب تحلیل سیستم ایمنی آنها می شود، خاطرنشان کرد: والدین باید از مصرف خوسرانه هرگونه دارو ازجمله آنتی بیوتیک ها جدا خودداری کرده و جهت درمان به موقع در کودکان خود اقدام کنند. طباطبایی در پایان گفت: گلودرد چه از نوع ویروسی باشد و چه از نوع باکتریایی، برای تسکین درد، باید بیمار در خانه بماند و استراحت کند تا هم زودتر بهبود یابد و هم دیگران را مریض نکند.

همچنین بخوانید :  بیماری تنفسی کودکان را باید جدی گرفت

جزئیات بیشتر درباره میزان استامینوفن لازم براى درمانِ تب کودکان

مصرف استامینوفن در کودکان

مقدار مصرف استامینوفن در کودکان

در این بخش ،درباره میزان مصرف آستامینوفن در کودکان بحث می کنیم و، یک روش
کاربردی بسیار موثررا به شما اموزش می دهیم که ۴ نکته جالب آموزشی داریم که باهم می خوانیم.

موضوع پُست امشب ما، یک نکته بسیار کاربردیه، هم براى پزشکان عزیز و هم براى خانواده هاى محترم:

-به کودکى که تب داره، چقدر استامینوفن بدیم؟

همه شما میدونید که نحوه تجویز دارو در کودکان باید بر اساس وزن کودک باشه..
شما هر قطره یا شربتى که بخواید به کودکِ بیمار بدید، باید بر اساس وزن کودک،
میزان دارو در هر وعده رو محاسبه کنید..
امشب ، یک روش بسیار ساده در اختیارتون میذاره تا بوسیله اون براحتى بتونید
میزان استامینوفن لازم براى درمانِ تب کودکان رو محاسبه کنید!

١. اگه قراره براى درمان تب کودک، از قطره استامینوفن استفاده کنید، باید هر ۶ ساعت ،
دو برابر وزن کودک، بهش قطره بدید.. براى مثال اگه کودکى ١۵ کیلو وزن داره،
باید هر ۶ ساعت، ٣٠ قطره استامینوفن در دهانش بچکانید!

میزان استامینوفن لازم براى درمانِ تب کودکان

٢. اگه کودک سن بالاترى داره و دیگه قطره کفافِ درمانِ تب رو نمیده، بهتره از
شربت استامینوفن استفاده کنید!

اگه قرار به کودک شربت استامینوفن بدید، باید هر ۶ ساعت ، نصف وزن کودک
بهش شربت بدید(بر حسب سى سى).. یعنى به یک کودک ١۵ کیلویى ،
باید هر ۶ ساعت ، ٧/۵ سی سی شربت استامینوفن بدید (میدونید که هر قاشق غذاخورى حدودا ۵ سی سی حجمشه)

٣. اگه کودک استفراغ داره و نمیتونید از راه خوراکى بهش استامینوفن بدید، بهتره از شیاف استامینوفن استفاده کنید!
نحوه محاسبه شیاف استامینوفن در کودکان، به این صورته :هر ۶ ساعت، به ازاىِ هر ده کیلو از وزن کودک، یک شیاف کامل بهش بدید! مثلا براى کودک ١۵ کیلویى باید ١/۵ شیاف و براى کودک ٢٠ کیلویى باید ٢ شیاف هر ۶ ساعت استفاده بشه! (منظور شیاف ١٢۵ میلى گرمیه)

– یادتون باشه که فواصل دادنِ استامینوفن ( چه قطره،چه شربت،چه شیاف) معمولا هر ۶ ساعته! و فقط در مواردى که تبِ کودک خیلى شدیده، میشه هر ۴ ساعت هم بهش استامینوفن داد! اما هرگز در کمتر از ۴ ساعت، داروى استامینوفن رو تکرار نکنید! چون باعث مسمومیت میشه! اگه کودک زیر ۴ ساعت مجدد تب کرد، از پاشویه استفاده کنید تا سر ۴ ساعت که بتونید استامینوفن رو تکرار کنید!

پندار آنلاین و دکتر سلام

تاریخ بروزرسانی : 2018-08-29 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد