علائم سقط جنین که زنان باردار باید توجه داشته باشند

علائم سقط جنین که زنان باردار باید توجه داشته باشندزنان ، مردان ، کودکان

پزشک متخصص زنان برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر می نویسد. اگر جنین کاملا از رحم مادر خارج شده باشد، معمولا کار دیگری انجام نمی گیرد.

علائم سقط جنین که زنان باردار باید توجه داشته باشندReviewed by Admin on Mar 28Rating:

متخصص زنان و زایمان گفت: خانم‌های باردار باید حتما پیش از سفر توسط پزشک معاینه شوند و اجازه سفر بگیرند؛ همچنین باید به این نکته توجه کنند که شهر مقصد از امکانات و تجهیزات پزشکی مناسب برخوردار باشد.و همچنین باید از علائم سقط جنین اطلاع داشته باشند

علائم سقط جنین

عاطفه گرگین متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه خانم‌های باردار باید حتما پیش از سفر توسط پزشک معاینه شوند و اجازه سفر بگیرند، گفت: شرایط دوران بارداری بادیگر زمان‌ها متفاوت است و خانم‌های باردار علاوه بر مراجعه به پزشک باید حتما داروهای خود را همراه داشته باشند.

وی در ادامه افزود: در هر زمانی از بارداری یک‌سری خطرات متفاوت مادر را تهدید می‌کند. در سه ماهه اول بارداری معمولا خطر سقط همراه با علائمی مانند لکه بینی، درد زیر شکم و خونریزی همراه است. لذا باید به این علائم توجه داشت و اگر حین سفر این علائم مشاهده شد باید حتما به سریع‌ترین مرکز درمانی مراجعه شود.

علائم سقط جنین

علائم سقط جنین در سفر

متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: در سه ماهه سوم حاملگی که خطر زایمان زودرس وجود دارد، علائمی نظیر درد زیر شکم، انقباضات رحم، کاهش حرکات جنین، خونریزی و در مواردی که مادر سابقه فشار خون داشته باشد، سردرد، تاری دید و سوزش سردل بروز می‌کند که باید حتما به پزشک مراجعه شود.

گرگین گفت: خانم‌های باردار سعی کنند سفرهای طولانی نروند زیرا علاوه بر خستگی خطرات بالقوه‌ای ایجاد می‌کند،‌ این افراد اگر مجبور به سفر رفتن هستند باید پس از هر دو ساعت نشستن در خودرو حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده‌روی و از بی‌حرکتی طولانی‌مدت خودداری کنند.

علائم سقط جنین در سفر

وی افزود: باید به این نکته توجه داشت که شهر مقصد از امکانات و تجهیزات پزشکی مناسب برخوردار باشد تا در مواقع اورژانسی مادر دچار مشکل نشود. همچنین افراد باردار از هفته سی و پنجم بارداری اجازه حضور در پرواز را ندارند. ولی پیش از این زمان اگر از هواپیما استفاده می‌کنند باید هر دو ساعت از جای خود بلند شوند و چند دقیقه راه بروند تا به ورم پا دچار نشوند.

متخصص زنان و زایمان در پایان اظهار داشت: افراد باردار هنگام سفر باید حتما مدارک پزشکی مانند سونوگرافی و اطلاعات اولیه را همراه خود داشته باشند تا اگر مشکلی به وجود آمد کمک کننده باشد.

جزئیات بیشتر درباره علائم سقط جنین

علائم سقط جنین

عواملی که سبب سقط جنین می شود

اگر زنی دو بار پشت سر هم سقط داشته باشد ، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد آزمایش واقع شود. این آزمایش ها علل دقیق سقط های او را مشخص خواهد کرد.

از جمله علائم سقط جنین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین بخوانید :  اگر دچار سقط جنین به طور ناخواسته شده اید ، حتما بخوانید

خونریزی ممتد به مقدار کم تا زیاد
انقباض و گرفتگی عضلات
درد شکم
تب
ضعف
تهوع
درد پشت
اگر زن بارداری با این علایم روبرو شد، باید فورا به پزشک خود مراجعه کند.

چه عواملی سبب سقط جنین می شود؟

علایم دقیق و قطعی سقط جنین مشخص نیست. اغلب سقط هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در جنین می باشد.
کروموزوم ها، ساختارهای کوچک درون سلول می باشند که حامل اطلاعات ژنی هستند و تمام ویژگی های جنین را مشخص می کنند، مانند جنسیت، رنگ مو، رنگ چشم و نوع گروه خونی.

عوامل سقط جنین عبارتند از :

– عفونت
– خطرات محیطی قرار داشتن مانند سموم و اشعه های رادیواکتیو
– مشکلات هورمونی
– ناهنجاری های رحمی
– مشکلات دهانه رحمی (مثلا دهانه رحم در اواسط دوران بارداری شروع به باز شدن می کند)
– شیوه زندگی مانند مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر
– مشکلات کلیوی حاد
– مشکلات قلبی مادرزادی
– دیابت کنترل نشده
– مشکلات غده تیرویید
– مصرف بعضی داروها
– سوء تغذیه شدید

اگر زنی دو بار پشت سر هم سقط داشته باشد ، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد آزمایش واقع شود. این آزمایش ها علل دقیق سقط های او را مشخص خواهد کرد. علاوه بر این موارد، سن مادر عامل مهمی برای سقط جنین می باشد. آمارها نشان دهنده این است که درصد سقط جنین در زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله ۱۲ تا ۱۵ درصد می باشد و در سن ۴۰ سالگی به ۲۵ درصد می رسد، یعنی سقط جنین در سنین بالا بیشتر است. فعالیت ورزشی، کار کردن و رابطه جنسی در طول مدت بارداری سبب سقط جنین نمی شود، ولی در مواردی خاص که پزشک تشخیص می دهد، می توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند، مثلا موارد خاصی مانند خانم هایی که فعالیت های سنگین انجام می دهند و یا زایمان زودرس و بارداری های ناموفق داشته اند.

سقط جنین چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟

پزشک متخصص زنان برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر می نویسد. اگر جنین کاملا از رحم مادر خارج شده باشد، معمولا کار دیگری انجام نمی گیرد. اما معمولا رحم کاملا تخلیه نمی شود و نیاز به کورتاژ دارد. در فرایند کورتاژ تمام بقایای جنین از بدن مادر خارج می شود. اگر علایم سقط در مادری دیده شود، ولی سقط تایید نگردد، بری چند روز استراحت کامل برایش تجویز می شود و باید در بیمارستان تحت نظر پزشک متخصص بستری شود. اگر زنی دو بار پشت سر هم سابقه سقط داشته باشد ، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد آزمایش واقع شود. این آزمایش ها علل دقیق سقط های او را مشخص خواهد کرد.

نوداد و نی نی بان

تاریخ بروزرسانی : 2018-03-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو