علائم آرتروز در زنان را بشناسید

علائم آرتروز در زنان را بشناسیدزنان ، مردان ، کودکان

اگر بیماری آرتروز زود تشخیص داده شود و از پیشرفت آن جلوگیری شود خیلی راحت تر و بهتر درمان خواهد شد

آرتروز بیماری التهاب مفاصل است که با درد همراه است و در هر نقطه ای از بدن می تواند رخ دهد. اما تنها درد نشانه آرتروز نیست و هر آرتروزی علائم خاص خودش را دارد. در این بخش از نیک صالحی می خواهیم درباره علائم آرتروز در زنان صحبت کنیم. با ما همراه باشید

آشنایی با علائم آرتروز در زنان

همه ما به خوبی می دانیم که مفاصل دردناک نشانه‌های اصلی بیماری ارتروز محسوب می شود. اما درد تنها نشانه این بیماری نیست. در بیشتر موارد افراد قبل از بروز درد با نشانه‌های دیگری نیز مواجه می‌شوند. بیش از ده‌ها نوع مختلف از بیماری ارتروز وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مجموعه نشانه‌های خاص خود را دارند.

علائم آرتروز در زنان

بررسی علائم آرتروز در زنان

حالا سوال اینجاست که چرا باید به این نشانه‌ها توجه کنیم؟ بسته به نوع آرتروز، اگر بتوانید آن را در مراحل اولیه شناسایی کنید قادر خواهید از روند پیشرفت آن جلوگیری کنید یا آن را کند نمایید. همچنین تشخیص اولیه به پزشک کمک می کند از داروهای ضد التهابی به نحو احسن استفاده کند یا تغییراتی را در سبک زندگی شما ایجاد نماید.

سفتی:

برای بیشتر افراد، بیماری آرتروز با احساس سفتی مفاصل آغاز می گردد. زمانی که سعی می‌کنید مفاصل را خم کنید یا به شکل مستقیم و صاف نگه دارید احساس تنگی خواهید کرد. همچنین ممکن است حرکت دادن پا به یک سمت بسیار دشوار گردد. این سفتی می‌تواند در هر زمانی بروز کند اما در اوایل روز بدتر می‌شود.

تورم:

مچ دست یا زانوی سمت چپ خود را با سمت راست مقایسه کنید. اگر بزرگتر به نظر رسید یا پف کرده تر بود می‌توانید به وجود آرتروز شک کنید. معمولا تورم نشان دهنده بیماری آرتروز است. در برخی از موارد افراد تورم را در انتهای روز بیشتر از سایر مواقع تجربه می‌کنند. همچنین ممکن است تورم با احساس سفتی در مفاصل همراه گردد.

گرفتار شدن یا سایش:

اگر زانو یا مچ دست شما به گونه ای است که احساس می‌کنید تاندون‌های آن گرفتار شده و به هم گره خورده است نشانه دیگری از آرتروز را پیدا کرده اید. برخی از بیماران گرفتار شدن یا سایش را تجربه می‌کنند و کمی بعد از آن درد پدیدار می‌شود.

مهمترین علائم آرتروز در زنان

خستگی:

بر خلاف آرتریت دژنراتیو، آرتریت روماتوئید بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به مفاصل حمله می‌کند. این موضوع می‌تواند به التهاب شدید(در یا اطراف مفاصل) و سیستمیک(در کل بدن)منجر شود. التهاب سیستمیک مربوط به آرتریت روماتوئید می‌تواند احساس خستگی زیادی در فرد ایجاد کند.

تب یا کاهش اشتها:

دو نشانه دیگر که با التهاب سیستمیک مربوط است تب و کاهش اشتها می باشد. از انجایی که بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید به صورت دوره ای افزایشی در التهاب را تجربه می‌کنند این نشانه‌ها در برخی از مواقع قوی و در برخی ناپدید می‌شود.

قرمزی یا راش پوستی:

در برخی از موارد بیمارانی که از آرتروز رنج می برند ممکن است متوجه قرمز شدن یا تحریک گشتن مفاصل خود شوند. یک شکل از بیماری با نام ورم مفاصل پسوریاتیک می‌تواند باعث ایجاد بافت پوست پوست شده و قرمز شود.

محدوده ضعیف حرکتی:

مچ دست یا زانوی شما کمتر از قبل حرکت می‌کند. ممکن است نتوانید بازو یا شانه خود را تا بالای سر بلند کنید. این مشکلات و سایر مسائل مربوط به حرکت که اغلب با درد نیز همراه است اغلب با بیماری آرتروز مرتبط است. پس مراقب نشانه های خود باشید و همه چیز را به دقت بررسی کنید.

بد نیست علل و سن ابتلا به آرتروز در زنان و مردان را بشناسید

حمیدرضا یزدی متخصص ارتوپدی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و فلوشیپ جراحی زانو گفت: تعویض مفصل راه حلی برای درمان تخریب مفصل زانو است؛ به این معنا که وقتی مفصل زانو دچار تخریب می شود و درجه تخریب در حدی است که با درمان های دارویی و سایر جراحی ها قابل اصلاح نیست، تعویض مفصل انجام می شود.

علائم آرتروز در زنان

شناخت علائم آرتروز در زنان

یزدی ادامه داد: هر بیماری، حادثه و مشکلی که منجر به تخریب مفصل زانو شود،
می تواند در نهایت پزشک را به انجام تعویض مفصل هدایت کند.

وی در ارتباط با علل تخریب مفصل زانو گفت: تخریب زانو می تواند به دنبال افزایش سن و آرتروز زانو ایجاد شود یعنی وقتی به مرور زمان با افزایش سن غضروف مفصل تخریب و در اثر آن آرتروز ایجاد می شود، مفصل دردناک و فرد دچار اختلال حرکتی و تغییر شکل مفصل زانو خواهد شد.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن جراحی زانو، اظهار کرد:
در این مرحله اگر بیماری پیشرفت کرده باشد و با دارودرمانی امیدی به بهبودی نباشد،
ممکن است مجبور به جراحی تعویض مفصل زانو شویم.

علل و سن ابتلا به آرتروز در زنان و مردان

یزدی گفت: از علل دیگر تخریب مفصلی می توان به برخی بیماری ها همچون
بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم مفصلی
یا سایر بیماری های التهابی که ممکن است سبب تخریب مفصل شوند اشاره کرد.

وی ادامه داد: برخی آسیب های ناشی از ورزش یا تصادفات مانند پارگی های رباط،
مینیسک یا آسیب های غضروفی به تدریج منجر به تخریب مفصل می شوند و در نهایت
ممکن است که جراحی تعویض زانو را برای بیمار الزامی نماید .

یزدی تصریح کرد: این تخریب مفصلی در اثر عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود
ولی شایع ترین علت تعویض مفصل در کشور ما به واسطه ایجاد آرتروز ناشی از
افزایش سن در افراد میانسال به بالاست.

وی گفت: در زنان معمولا در سن ۴۵ تا ۵۰ سالگی آرتروز زانو شروع می شود و با توجه
به شدت آن ممکن است به درمان های مختلف نیاز داشته باشد و در مردان درحدود
سن ۵۵ تا ۶۰ سال این بیماری آغاز می شود و نسبت به شرایط و شدت بیماری
درمان های مختلفی برای آنها درنظرگرفته می شود.

بهداشت نیوز و باشگاه خبرنگاران

تاریخ بروزرسانی : 2018-12-04 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد