نکاتی که زنان باردار در سفر باید بدانند

نکاتی که زنان باردار در سفر باید بدانندزنان ، مردان ، کودکان

افزایش ارتفاع و یا درجه حرارت می تواند سبب بروز یا تشدید تهوع در خانم های باردار شود.

یک جراح و متخصص زنان بایدها و نبایدهایی که زنان باردار در سفر باید رعایت کنند را تشریح کرد.

زنان باردار در سفر

الهام السادات هاشمیان نایینی در ارتباط با با انچه زنان باردار در سفر باید رعایت کنند، اظهارداشت: زنان باردار باید لباس و کفش راحت بپوشند و خودشان را زیاد در سفر خسته نکنند.وی افزود: زنان باردار در صورتی که با وسیله شخصی سفر نمی‌کنند باید زودتر به فرودگاه یا ایستگاه قطار بروند که اگر اتفاقی افتاد یا در ترافیک ماندند، مجبور نباشند بدوند یا دچار استرس شوند.

جراح و متخصص زنان گفت: آنها باید تا می‌توانند از نگرانی بی مورد بپرهیزند. در ضمن اشعه گیت‌های ورودی و خروجی هواپیما برای جنین ضرر ندارد، نگران نباشند.هاشمیان نایینی گفت: زنان باردار داروهای خاص و آنچه باید روزانه مصرف کنند، همراه داشته باشند.

زنان باردار در سفر

زنان باردار در سفر با هواپیما

وی تاکید کرد: زنان باردار نباید چمدان و بار سنگین همراه ببرند یا حمل کنند و هیچ دارویی بدون تجویز پزشک مصرف کنند همچنین حواسشان به رژیم غذایی و برنامه خواب شان باشد.هاشمیان نایینی گفت: اغلب افراد در سفر مصرف آب را از یاد می‌برند ولی زنان باردار باید در سفرآب به میزان لازم مصرف کنند.

وی افزود: زنان باردار توجه داشته باشند که آب و یخ بین راهی مصرف نکنند و حتما بطری آب را هر جا می‌روند، همراه داشته باشند. برای پیشگیری از حالت تهوع اوایل بارداری، مقداری خشکبار و بیسکویت خشک همراه خود داشته باشند.هاشمیان نایینی گفت: زنان باردار باید از خوردن گوشت‌های نیم پز و غذاهایی که ممکن است قبلا طی روز چند بار گرم شده باشند، خودداری کنند. و وعدهای سالم و کوچک در کیف دستی شان داشته باشند.

تغذیه زنان باردار در سفر

وی گفت: میوه و سبزی ها را حتما با آب لوله کشی بشویند نه آب چشمه و آبشار و تا می‌توانند از خوردن میوه خام که نمی‌شود پوستش را کند، بپرهیزند.وی تصریح کرد: زنان باردار نباید از صبح تا شب پیاده روی و گردش کنند و باید از هر موقعیتی برای استراحت و تجدید قوا استفاده کنند، حتی اگر در حد این باشد که مدتی دراز بکشند و پاها را جایی بالاتر از بدن شان قرار دهند.

هاشمیان نایینی گفت: در طول سفر حتما یک بالشتک در گودی کمرشان قرار دهند و بعد از یک ساعت نشستن در راهرو قطار یا هواپیما راه بروند یا از اتومبیل پیاده شوند و انگشتان پای شان را باز و بسته کنند.وی افزود: اگر سفر هوایی شان طولانی باشد، برای تنظیم خواب و تطبیق ساعت دچار مشکل می‌شوند، بنابراین تا جایی که می توانند به کشورهایی که بیشتر از ۴ ساعت با ما اختلاف ساعت دارند، سفر نکنند.

هاشمیان نایینی گفت: در این سفرها یک کارت همراه داشته باشند و روی آن سن خودشان، تاریخ آخرین عادت ماهیانه، تاریخ زایمان، نتایج بارداری های قبلی، موارد احتمالی ابتلا به بیماری در دوران بارداری، نتایج آزمایش‌ها و سونوگرافی ها، حتی‌ گروه خونی را درآن ذکر کنند، تا اگر مشکلی پیش آمد، نکته ای فراموش نشود.

وی خاطر نشان کرد: در سفر از هرگونه فعالیت تفریحی و ورزشی که باعث فشار به شکم و بدن می شود یا ضربه های شدید که خطر سقط جنین دارد، مانند اسکی، اسب سواری، جت اسکی و غواصی بپرهیزند. در پارک های تفریحی از سوارشدن به دستگاه هایی که سقوط یا توقف ناگهانی و شدید دارند، خودداری کنند. حتی به سونا و جکوزی هم نروند.

زنان باردار در سفر با اتومبیل

زنان باردار در سفر

ایمنی زنان باردار در سفر با هواپیما

هاشمیان نایینی گفت: در بستن کمربند ایمنی باید دقت کرد که کمربند را زیر شکم ببندند تا در صورت توقف ناگهانی وسیله نقلیه، به جنین آسیبی وارد نشود. همچنین زنان باردار می‌توانند از بالش‌های مخصوص گردن، برای راحتی سر در طول سفرهای جاده ای استفاده کنند. همچنین صندلی ماشین را به عقب برده و پاهای خود را دراز کنند تا کمتر خسته شوند.

وی افزود: اگر بستن کمربند به شکم فشار وارد می کند، می توانند وسیله ای مانند بالش را بین کمربند و بدن خود قرار دهند تا فشار کمتری به شکم وارد شود.جراح و متخصص زنان در پایان به زنان باردار توصیه کرد: تا حد امکان، از مسافرت رفتن در طی نه ماهه بارداری خودداری کنند تا خطری برای آنها و فرزندشان پیش نیاید.

خوب است درباره سفر در بارداری با هواپیما بیشتر بدانید

سومین مطلب از بسته سفر در بارداری به شما می گوید که آیا سفر با هواپیما
در طول بارداری امن است یا نه.
نی نی بان، مریم قاسمی: سومین مطلب از بسته سفر در بارداری به شما می گوید
که آیا سفر با هواپیما در طول بارداری امن است یا نه.

زمان بندی سفر در بارداری

سه ماه دوم یعنی حوالی هفته ۱۴ تا ۲۷ بهترین زمان برای مسافرت با هواپیماست. از آنجا که سه ماهه اول را پشت سر گذاشتید، ریسکتان برای سقط جنین کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر به اندازه ماه های قبل حالت تهوع ندارید و انرژی تان نیز بیشتر شده است. در ضمن یادتان باشد که بهتر است از هفته سی و ششم بارداری به بعد با هواپیما سفر نکنید.

آیا عبور از نقاط بازرسی فرودگاه ایرادی ندارد؟

در تمام فرودگاه های دنیا نقاط بازرسی وجود دارد که با استفاده از امواج الکترو مغناطیس بدن مسافران را کنترل می کنند تا کسی فلز یا اسلحه ای همراه خود نداشته باشد. هر وسیله ای که با استفاده از الکتریسیته کار می کند، این امواج الکترو مغناطیس را در اطراف خودش به وجود می آورد. در سطوح پایین این امواج الکترو مغناطیس هیچ اشکالی برای مادر باردار ندارد و شما به راحتی و بدون نگرانی می توانید از این دستگاه ها و ایست های بازرسی عبور کنید.

بعضی از مادرها با خودشان فکر می کنند که این ایست های بازرسی با استفاده از اشعه ایکس
کار می کند، در حالی که در واقعیت این طور نیست. اشعه ایکس در فرودگاه ها فقط برای کنترل
چمدان ها و وسایل مسافران استفاده می شود و روی بدن آنها انداخته نمی شود.

فشار کابین هواپیما روی جنین اثر ندارد؟

خطوط هوایی بین المللی بنا بر قوانین جهانی ملزم به کنترل فشار داخل کابین
در حد و اندازه های استاندارد هستند. بنابراین اگر خانمی باردار و سالم هستید و هیچ مشکل
جدی پزشکی ندارید، به راحتی می توانید فشار داخل کابین را تحمل کنید.

فشار داخل کابین هواپیما در ارتفاع معمولا پایین تر از وضعیت معمول شماست بنا بر این بدن شما برای مطابقت دادن خود با شرایط جدید به صورت ناخودآگاه ضربان قلب و فشار خونتان را کمی بالاتر می برد تا بتوانید اکسیژن مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید. اگر کم خونی داسی شکل سابقه لخته خون در یکی از اندام های بدن، نارسایی جفت و… ندارید، می توانید با هواپیما سفر کنید در غیر این صورت بهتر است روی زمین بمانید! البته اگر یکی از شرایط فوق را داشته و مجبور به سفر با هواپیما باشید باید اکسیژن مورد نیاز برای شما در دسترس قرار گیرد. به این منظور باید از قبل با شرکت هواپیمایی مورد نظر هماهنگی های لازم صورت گیرد.

آیا تغییر ارتفاع حالت تهوع ناشی از بارداری را تشدید می کند؟

بله، ممکن است. افزایش ارتفاع و یا درجه حرارت می تواند سبب بروز یا تشدید تهوع
در خانم های باردار شود. اما این وضعیت معمولا طی سه تا پنج روز بهبود پیدا می کند.
سفر طولانی مدت در ارتفاع بالا همچنین می تواند باعث کم آبی بدن نیز بشود. بنابراین
اگر باردار هستید و با هواپیما سفر می کنید باید در طول مسیر از آب کافی استفاده کنید
تا بدنتان کم آب نشود. این مسئله به خصوص در شرایطی که تهوع و استفراغتان شدید شده،
اهمیت بیشتری دارد.

آیا اشعه ساطع شده از چراغ های هواپیما برای جنین مضر است؟

اشعه کلمه ترسناکی برای خانم های باردار است بنابراین حتما خوشحال می شوید اگر بدانید
که اشعه ساطع شده از چراغ های هواپیما هیچ مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند و کاملا بی خطر است.
فرقی نمی کند که روی زمین باشیم یا در آسمان به هر حال به صورت روزانه در معرض
پرتوهای کیهانی قرار داریم. جو اثرات منفی این اشعه ها را تا حدودی خنثی می کند
و درست است که در ارتفاع بالاتر لایه نازک تر می شود، اما به این معنی نیست که وقتی
داخل هواپیما هستید، در معرض خطر قرار دارید، چون هواپیما آن ‌قدر بالا نمی رود که جو بی اثر شود.

سفر در سه ماهه سوم بارداری خطرناک است؟

از ابتدای سه ماهه سوم تا هفته سی و ششم بارداری مشکل جدی برای سفر هوایی
مادر باردار وجود ندارد.
البته در برخی شرایط پزشک متخصص زنان و زایمان ترجیح می دهد خانم بارداری که وارد
سه ماهه سوم بارداری اش شده از سفر هوایی صرف نظر کند. این شرایط شامل:
۱٫ بارداری دو یا چند قلویی
۲٫ ابتلای مادر به دیابت، دیابت بارداری، پرفشاری خون یا پره اکلامپسی
۳٫ اختلالات جفت و یا خون ریزی واژینال
۴٫ تهدید به زایمان زودرس
۵٫ سابقه لخته شدن خون (حتی قبل از بارداری)

میزان و نی نی بان

تاریخ بروزرسانی : 2018-03-26 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو