راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان مردان

راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان مردانزنان ، مردان ، کودکان

مردان به دلیل اهمیت کمتر به سلامتی خود بیشتر در معرض خطرات و بیماری ها قرار دارند و به همین دلیل باید بیشتر نزد پزشک بروند

هر ساله در نیمه اول اسفند ماه همزمان با هفته سلامت مردان توجه بیشتری به سلامت مردان می شود. امروز ما هم در نیک صالحی تصمیم گرفتیم درباره سلامت روان مردان با شما صحبت کنیم و ببینیم چه راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان مردان وجود دارد. با ما همراه باشید

ارتقای سلامت روان مردان

مدیرگروه سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت سلامت روان مردان ازنظر فردی، خانوادگی و اجتماعی، گفت: بهداشت روان یعنی تعادل در بروز و ظهور احساسات همراه با پذیرش واقعیات زندگی و ابراز رفتارهایی درست و منطقی در زمان مناسب.

حمیدرضا شهبازپور همزمان با هفته سلامت مردان ایرانی با بیان اینکه یک انسان سالم در تمام جنبه‌های زندگی، اعم از کار، ورزش، امور اجتماعی، زناشویی، فرزندی، نقش پدری یا مادری، دوستی و رفاه، تغذیه، تفریح، دانش و… مدام در حال پیشرفت است، اظهار کرد: پیشرفت به معنای بی‌اشتباه ظاهر شدن در هر یک از این زمینه‌ها نیست، بلکه به معنای همسو شدن روان و جسم انسان در چالش‌های مختلف زندگی و عبور از آنها است.

وی با بیان اینکه غالباً در خانواده‌هایی که از سطح سلامت روان پایین‌تری برخوردارند، احتمال بروز آسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌شود، گفت: معمولاً هر انسانی دارای ابعاد جسمانی، روانی و اجتماعی است که همواره باید با یکدیگر در تعادل و تعامل باشند. قطعاً مردان نیز به عنوان نیمی از افراد جامعه دارای این ابعاد هستند که در بعد جسمانی جامعه از آنها انتظار دارد تا به نسبت زنان جسم سالم و نیرومندتری داشته باشند. در بعد روانی نیز انتظار می‌رود مردان بتوانند مدیریت خشم و استرس داشته و تصمیم گیری‌های بهتری در رویارویی با چالش‌های زندگی داشته باشند.

سلامت روان مردان

تقویت سلامت روان مردان

مدیر مرکز خدمات تخصصی سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد:
عموماً مردان به دلیل رویارویی با چالش‌های روزمره، اهمیت کمتری به سلامت جسمی
و روانی خود داده و از مسائلی مانند قند و فشار خون به راحتی می‌گذرند.

تقویت سلامت روان مردان

وی با بیان اینکه مدیریت خشم و استرس در مردان گاهی ضعیف است و این مساله بعضاً عامل مهم بروز بیماری‌های جسمی در آنان می‌شود، گفت: مصرف مواد، استرس‌های شغلی، پرخاشگری، حالات نامتعادل هیجانی و اضطراب جزو شایع‌ترین اختلالات روانی در مردان است. هرچند ممکن است اکثر افراد جامعه با این معضل روبه‌رو باشند، اما به واسطه اینکه مردان بیشتر در امور بیرون از منزل فعال هستند در آنان بیشتر به چشم می‌خورد.

شهبازپور در خاتمه با اشاره به برخی مواردی که می‌تواند موجب بهبود عملکرد روانی مردان شود، اظهار کرد: مطالعه در زمینه‌های مورد علاقه، تغذیه سالم، داشتن دوستان خوب و گذراندن ساعاتی از هفته یا ماه با آنها، شرکت در کارهای خیریه، داشتن جلسات خانوادگی با همسر و فرزندان، ورزش و فعالیت بدنی منظم، پرداختن به عبادت و رسیدن به آرامش معنوی، خواب کافی و انجام کار و فعالیت منظم در طی روز برخی از مواردی است که می‌تواند به ارتقای سلامت روان مردان کمک کند.

بد نیست دلیل اکراه مردان در پذیرش مشکلات سلامت روان را بدانید

عضو هیات مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: مردان در مقایسه با زنان
معمولا مایل به پذیرش مشکلات سلامت روان خود نیستند و به همین دلیل
دو برابر زنان رفتارهای پرخاشگرانه و ضداجتماعی دارند.

سلامت روان مردان

ارتقای سلامت روان مردان

دکتر فدایی افزود: تفاوت هایی از نظر نابسمانی ها و بیماری های روانی بین زنان و مردان وجود دارد بطورمثال با توجه به اینکه زنان معمولا مسائل روانی خود را درونی سازی می کنند ، میزان افسردگی در آنان دو برابر مردان است اما مردان در مقابل، مشکلات روان خود را برون سازی می کنند بنابراین میزان رفتارهای پرخاشگرانه و ضداجتماعی در آنان، دو برابر زنان است.

پذیرش مشکلات سلامت روان مردان

وی ادامه داد: باوجودآنکه در مجموع میزان اختلالات روان در زنان و مردان یکسان است
اما تفاوت های مهمی از نظر بهداشت روانی بین زنان و مردان وجود دارد.

وی اضافه کرد: مردان معمولا مایل به پذیرش مشکلات روانی در خود نیستند و از سوی دیگر راجع به مشکلات خود با دیگران صحبت نمی کنند درحالیکه زنان ، شبکه دوستی و اجتماعی قوی دارند و راجع به مشکلات خود با دوستانشان صحبت می کنند که موجب می شود فشار روانی آنان کمتر شود و از راه حال های دوستانشان نیز استفاده می کنند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران خاطرنشان کرد: زنان در مورد پذیرش
مشکلات روان خود اکراه ندارند و با سهولت بیشتری به دنبال کمک های حرفه ای
توسط روانپزشکان و مشاوران برمی آیند.

وی اضافه کرد: مردان باید در صورت مشاهده علائمی مانند تحریک پذیری و پرخاشگری ،
بی توجهی به مسئولیت های اجتماعی و خانوادگی ، افسردگی و تمایل به
گوشه گیری به فکر استفاده از خدمات تشخیصی و درمانی بهداشت و روان باشند.

به گفته وی، میزان کلی اختلال روان اعم از ضعیف تا شدید در ایران در حدود ۲۵ درصد
کل جمعیت بزرگسال ۱۵ تا ۶۴ سال کشور و این میزان تقریبا معادل متوسط جهانی است.

یکم تا هفتم اسفند ماه، هفته ملی سلامت مردان نامگذاری شده است.

بهداشت نیوز و عصر ایران

تاریخ بروزرسانی : 2019-02-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو