تهدید مسمومیت حاملگی برای کدام زنان

تهدید مسمومیت حاملگی برای کدام زنانزنان ، مردان ، کودکان

میگرن یکی از مشکلات شایع در بین زنان باردار است که در برخی موارد ممکن است برای مادر و جنین خطرناک باشد

یک دلهره ای که زنان باردار خیلی از آن می ترسند مسمومیت حاملگی است که یک اختلال خطرناک است که سیستم فشار خون و کلیه ها را بر هم می زند. و معمولا از هفته ۲۰ بارداری به بعد ممکن است رخ دهد. در ادامه در نیک صالحی درباره این اختلال توضیحاتی داده ایم. با ما همراه باشید

خطر مسمومیت حاملگی

کارشناسان درجدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند بانوانی که در دوران بارداری دچار حمله میگرن می‌شوند با احتمال بیشتری امکان دارد دچار سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزاد نارس شوند.

محققان دانمارکی این یافته‌ها را با بررسی برروی ۲۵۰ هزار مادر و وضعیت سلامت نوزاد و ابتلای مادران به میگرن به دست آورده‌اند.

استفاده از روش‌های درمانی برای رفع میگرن به گفته دانشمندان نمی‌تواند سبب کاهش خطر بروز سقط جنین در این مادران شود.
افزون بر خطر سقط جنین، نتیجه‌های این مطالعه نشان داد زنان مبتلا به سردرد شدید ۵۰ درصد بیش از سایر بانوان در طول دوران بارداری دچار مشکل فشارخون بالا می‌شوند.

زنان دارای مشکل سردرد مزمن ۴۰ درصد بیش از سایر مادران دچار اختلال مسمومیت حاملگی می‌شوند که بیماری خطرناک برای مادر و جنین است.

میگرن یکی از بیماری‌های شایع در دنیاست که بین بانوان در سنین بارداری بیش از سایر گروه‌های سنی مشاهده می‌شود.

اختلال میگرن می‌تواند سبب ایجاد سردرد‌های شدید در افراد شود و معمولاً حمله این بیماری از یک الی ۷۲ ساعت می‌تواند به طول انجامد و سبب سرگیجه، حالت تهوع و سردرد شود.

مسمومیت حاملگی

خطرات مسمومیت حاملگی

کارشناسان به بانوان مبتلا به این اختلال توصیه می‌کنند قبل از اقدام به بارداری با مراجعه به پزشک، مصرف دارو‌های استاندارد و پرهیز از عامل‌های محرک سبب کاهش درصد بروز آن در دوران بارداری شوند تا خطر کمتری نوزاد آن‌ها را تهدید کند.

به گفته دانشمندان اگر مادران در دوران بارداری دچار حمله میگرن شوند با خطر ۲۰ درصد بیشتر امکان دارد نوزادان آن‌ها پس از تولد مجبور به بستری دربخش مراقبت‌های ویژه باشند و شانس بیشتری برای ابتلا به مشکل‌های تنفسی و تشنج دارند.

ابتلا به مسمومیت حاملگی

این مطالعه همچنین نشان داده است افراد مبتلا به میگرن به ویژه بانوان با درصد بیشتری دچار افسردگی هستند. کارشناسان در نظر دارند با یافت راهکار‌های درمانی و پیشگیرانه مانع از بروز این مشکل در افراد به ویژه بانوان در دوران بارداری شوند.
برخی از افراد مبتلا به میگرن دارو‌های مختلفی برای کنترل سردرد خود مصرف می‌کنند که استفاده از آن‌ها در دوران بارداری می‌تواند خطر‌های جدی متوجه جنین کند و قطع خودسرانه آن‌ها نیز می‌تواند سبب ایجاد سردرد‌های شدید درمادر شود به همین دلیل از پیش از اقدام به بارداری مراجعه به پزشک و دریافت راهکار‌های درمانی و دارو‌های کم عارضه برای جنین توصیه می‌شود.

همچنین بخوانید :  علائم زایمان غیر از درد چیست؟

راهکارهای پیشگیری از بروز حمله میگرن در زنان باردار

خودمراقبتی، خودداری از حضور درمکان‌های دارای آلودگی هوا و آلودگی صوتی یا نوربیش از اندازه، پرهیز از مصرف خوراک‌های تند، پرهیز از دعوا و تنش، دارا بودن رژیم خوراکی سالم، انجام ورزش، نوشیدن مایعات به میزان کافی، استفاده استاندارد از وسایل الکترونیکی با تنظیم میزان شدت روشنایی صفحه نمایش آن‌ها و خودداری از خستگی بیش از اندازه می‌تواند مانع از ایجاد حمله میگرن درمادران شود.

بد نیست بدانید علائم مسمومیت حاملگی چیست؟

مسمومیت حاملگی عبارت است از یک اختلال خطرناک در فشار خون . کارکرد کلیه و دستگاه عصبی مرکزی که ممکن است از هفته ۲۰ بارداری تا روز ۷ پس از زایمان رخ دهد.

مسمومیت حاملگی

علائم مسمومیت حاملگی

علایم شایع مسمومیت حاملگی

ـ پره اکلامپسی خفیف :

افزایش قابل ملاحظه فشار خون هرچند در محدوده طبیعی قرار داشته باشد.

پف کردن صورت ، دست ها و پاها که در صبح شدیدتر است .

افزایش وزن بیش از حد (بیش از ۴۵۰ گرم در هفته در سه ماهه آخر بارداری ).

پروتئین در ادرار ـ پره اکلامپسی شدید:

افزایش مداوم فشار خون
تورم و پف کردگی مداوم
تاری دید
سردرد
تحریک پذیری

درد شکم ـ اکلامپسی :

بدتر شدن علایم فوق
کشیدگی عضلات
تشنج
اغما

عوامل تشدید کننده بیماری

تغذیه نامناسب
دیابت شیرین
سابقه فشار خون بالا
بیماری کلیوی مزمن
حاملگی اول . مسمومیت در یک حاملگی بدان معنی نیست که در حاملگی های بعدی عود خواهد کرد.
سیگار کشیدن
سوء مصرف الکل
استفاده از داروهای روانگردان
سابقه خانوادگی اکلامپسی یا پره اکلامپسی

باشگاه خبرنگاران و درمان سرا

تاریخ بروزرسانی : 2019-05-13 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو