توصیه هایی برای سلامت زنان شاغل در برابر بیماری های قلبی

توصیه هایی برای سلامت زنان شاغل در برابر بیماری های قلبیزنان ، مردان ، کودکان

استرس یکی از مهمترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی است و باید تا جای امکان از استرس دوری کرد

زنان شاغل به دلیل مشغله زیادی که دارند و مجبورند هم در خانه کار کنند هم در بیرون از منزل دچار استرس و مشکلات زیادی می شود. استرس خود عامل بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی است. امروز می خواهیم درباره سلامت زنان شاغل و پیشگیری از ابتلای آنها به بیماری های قلبی صحبت کنیم. با نیک صالحی همراه باشید

نکاتی برای سلامت زنان شاغل

“پروی پاروانی”، متخصص بیماری های قلبی-عروقی از دانشگاه “لوما لیندا”ی کالیفرنیا که
بر بیماری‌های قلبی-عروقی زنان تمرکز دارد در این مورد می‌گوید: تنها زمانی آمار بالای
مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی در زنان کاهش می‌یابد که زنان خود،
سلامت قلب‌شان را در اولویت قرار دهند.

زنان باید خودشان برای سلامت قلب خود اهمیت قائل شوند. یکی از مراحل مهم در اهمیت دادن
به سلامت قلب، توجه زنان به عوامل استرس‌زا در محیط کاری‌شان است.

در ادامه پنج توصیه برای کاهش استرس در محل کار عنوان شده است:

۱) تکنیک‌های کاهش استرسِ صورت را امتحان کنید: این متخصص قلب و عروق توصیه می‌کند در صورتی که در وضعیت استرس‌زایی در محل کار خود قرار دارید از تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند ماساژ گونه‌ها یا پیشانی بهره ببرید. هم‌چنین می‌توانید برای رهایی از محیط‌های استرس‌زا، تمرین‌ تنفس عمیق در وضعیتی استوار و با چشمان بسته را انجام دهید. این تکنیک اضافی زمانی که با همکارتان بحثتان شده یا به دلیل مسائل کاری آشفته شده‌اید، می‌تواند مفید واقع شود.

سلامت زنان شاغل

رسیدگی به سلامت زنان شاغل

۲)‌ از ورزش‌های کوچک کمک بگیرید: ورزش کردن حتی به میزان کم بهتر از اصلا ورزش نکردن است. داشتن برنامه کاری شلوغ و نداشتن وقت کافی، دلایل مناسبی برای غیرفعال بودن نیستند. برای مثال این متخصص قلب در این باره می‌گوید که یک دوچرخه ثابت کوچک در زیر میز کاری خود قرار داده و به هنگام کار کردن پشت میز از این وسیله برای ورزش کردن استفاده می‌کند. از دیگر تحرکات و ورزش‌هایی که می‌تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد، می‌توان به شنای سوئدی، پارک کردن ماشین دورتر از محل کار، هر ساعت ایستادن، استفاده از پله‌ها به جای آسانسور یا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی پس از ناهار اشاره کرد.

توجه به سلامت زنان شاغل

۳) آب کافی بنوشید: همیشه یک بطری دستی آب به همراه داشته باشید. بیشتر بدن ما
از آب تشکیل شده و نوشیدن آب کافی برای حفظ عملکرد دستگاه‌های بدن اهمیت زیادی دارد.

۴) اگر رییس هستید، تحرک بدنی داشته باشید: اگر شما خود رییس هستید، تیم‌هایی را
بر اساس ورزش در حین کار تشکیل دهید. یک ساعت برای ورزش اختیاری در باشگاه محل کار
خود تعیین کنید یا فعالیت‌هایی مانند یوگا یا یک کلاس‌ تمدد اعصاب برگزار کنید.

۵) وعده‌های غذایی خود را برنامه‌ریزی کنید: اگر برنامه غذایی هفتگی داشته باشید،
از صرف انرژی ذهنی برای انتخاب وعده‌های غذایی در طول روز کاری خود جلوگیری می‌کنید.
وعده‌های غذای و میان‌وعده‌های سالم را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که به جای
مصرف گوشت زیاد بیشتر از سبزیجات و میوه‌ها استفاده کنید.

بنا بر گزارش سایت سلامت دانشگاه لوما لیندا، به گفته متخصص قلب و عروق این دانشگاه، زنان برای حفظ سلامت قلب خود علاوه بر در نظر گرفتن عوامل استرس‌زای محیط کاری باید به سه عامل اصلی بیماری‌های قلبی-عروقی یعنی استعمال دخانیات، مصرف الکل و سوابق خانوادگی نیز توجه کرده و ضمن اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف الکل با در نظر گرفتن سوابق خانوادگی بیماری‌های قلبی-عروقی به پزشک متخصص برای انجام آزمایش‌های مربوطه مراجعه کنند.

هرآنچه زنان شاغل باید بدانند

مشاغل شیفتی، کارهایی که ساعت کار ثابتی ندارند(مثل گروه پزشکی ویا پلیس)، مشاغل بین‌المللی که افراد باید دایم آن‌لاین باشند،ساعات کاری طولانی و اضافه کار اجباری و تغییر در نقش خانوادگی (مثل نگهداری از بچه‌ها در بعضی ساعات شبانه‌روز توسط پدر) همگی باعث می‌شوند زنان برای رسیدگی به خود و ارتباط با فامیل و دوستان با کمبود وقت روبه‌رو شوند و همین کاهش ارتباطات خانوادگی و تضعیف سیستم حمایتی روحیه زنان را کسل کرده و آنها را خسته می‌کند.

همچنین بخوانید :  بهترین کشورها برای اشتغال زنان کدامند؟

خستگی جسمی‌و روحی، از دست دادن لحظات زیبا و برگشت‌ناپذیر زندگی مثل تولد‌ها،
شب یلدا، سالگرد ازدواج و…، کم شدن دوستان به تدریج فرد را تک‌بعدی کرده و بعد از مدتی
سردی بر زندگی حاکم می‌شود که عواقب خوبی به همراه ندارد. برای ایجاد تعادل زودتر دست به کار شوید.
برای آنکه رییس خود را همیشه راضی نگاه دارید و به او اثبات کنید که بسیار موثر هستید
روزهایی که وقت بیشتری دارید زودتر به محل کار بیایید و دیرتر آن را ترک کنید تا اگر روزی مجبورید
کمی دیرتر بیایید و زودتر به خانه بازگردید، کسی شما را سرزنش نکند

کارشناسان برای شما پیشنهاداتی در این زمینه دارند:

اهمیت سلامت زنان شاغل

سلامت زنان شاغل

توجه به سلامت زنان شاغل

اولویت‌های زندگی‌تان را مشخص کنید

مشخص کردن اولویت‌ها به‌طور واضح و روشن، اولین و ضروری‌ترین مرحله در حفظ تعادل در زندگی است. نکته مهم در این زمینه آن است که مشخص کنید می‌خواهید اولویت‌های واقعی شما چه باشند نه این که فکر و تخیل خود را از اولویت مطرح کنید. برای تمرین مشخص کنید. اگر قرار باشد زندگی‌تان فقط و فقط بر روی یک چیز متمرکز شود، آن چیست؟ و دومین، سومین، چهارمین و پنجمین؟ اگر صادقانه و با فکر پاسخ دهید پنج اولویت اصلی شما مشخص می‌شود که ممکن است این موارد را شامل شود: فرزندان، شوهر، شغل، ارتباطات، مسا یل مذهبی، سلامت، ورزش، هنر، سرگرمی‌و سفر. حالا یاد بگیرید در حین کار روی هر اولویت تمام تمرکزتان را فقط روی همان داشته باشید مثلا وقتی با بچه‌ها هستید به کار فکر نکنید و تمام فکرتان با آنها باشد.
کارهای غیرضروری را حذف کنید

مدیریت زمان را فراموش نکنید

برنامه‌ریزی داشته باشید زمان می‌تواند بهترین دوست و بهترین دشمن شما باشد. در صورتی که شما هم مادر هستید هم یک زن شاغل بهتر است از زمان بهترین بهره را ببرید. کارهای خانه را سازماندهی کرده و با برنامه انجام دهید. برای پخت غذا و خرید، فهرست تهیه کنید تا اتلاف وقت نشود بسیاری از زنان شاغل در روز جمعه برای تمامی هفته غذا می‌پزند و آنها را در فریزر آماده نگاه می‌دارند تا هر روز مجبور نباشند ساعاتی را به پخت غذا اختصاص دهند و شب که باز می‌گردند به جای آنکه غذا درست کنند می‌توانند تنها غذا را گرم کرده و ساعات باقی مانده خود را به آماده‌کردن لباس‌ها و برنامه‌های درسی فرزندشان اختصاص دهند.

رسیدگی به سلامت زنان شاغل

هویت‌تان را فراموش نکنید!

مادربودن، همسربودن و یک زن شاغل بودن نباید موجب شود که شما تبدیل به یک برده شوید. شما باید زنانگی خود را همیشه حفظ کنید. بسیاری از زنان عادت دارند از خود بزنند و فداکاری کنند تا دیگران در آسایش باشند. اما این کار چندان صحیح نیست. لذت‌های زنانه را همیشه در خود زنده نگاه دارید. هرچند وقت یک بار به آرایشگاه بروید و برای خودتان هم لباس‌های شیک بخرید. شما یک زن هستید و سعی کنید با غرور یک زن باقی بمانید.

زمان شخصی داشته باشید

اگر کار، انجمن اولیا و مربیان و یا وقت دکتر برایتان مهم است باید به همان اندازه برای زمان شخصی خودتان هم ارزش قایل شوید. برای روابط با دیگران حتما وقت خاصی در نظر بگیرید و نگذارید کار مانع شود. اگر دایما کار، ساعات شخصی شما را بهم می‌زند در کارتان تغییر ایجاد کنید: ساعت یا حجم آن را کم کرده، مسوولیت‌تان را کمتر کرده و هر تغییری که به نفع ساعات شخصی است انجام دهید چون حفظ زمان شخصی باعث رضایت بیشتر در کار و زندگی شخصی شده، خلاقیت و تولید را بالا می‌برد.

بهداشت نیوز و تبیان

تاریخ بروزرسانی : 2019-02-26 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو